Дендритно-клетъчната ваксина подобрява ефективността на лъчетерапията при рак на гърдата

Изследователски екип, ръководен от д-р Фумито Ито от Всеобхватния център за лечение на рака „Roswell Park” в Бъфало, САЩ, публикува нови данни за комбинирането на стандартно лечение на рак на гърдата с определена форма на имунотерапия – ваксини с дендритни клетки (DC). Проучването, публикувано в „Journal for ImmunoTherapy of Cancer“, е първото, което демонстрира, че дендритно-клетъчната ваксина може да подобри ефективността на лъчетерапията при някои агресивни и устойчиви на лечение форми на рак на гърдата.
„Въпреки че имунотерапията с конвенционални дендритни клетки (специализирани имуностимулиращи клетки) е обещаващ подход, снабдяването с достатъчно количество се оказва трудно.“, казва д-р Ито, доцент по онкологична хирургия. За преодоляване на това ограничение е предложено използването на индуцирани плурипотентни стволови клетки (iPSC), получени от соматични клетки в лабораторни условия, но този подход не е прилаган досега.
Проучването
Резултатите от проучването показват, че интратуморалното приложение на iPSC-DC (дендритни клетки, получени от iPSC) значително подобрява антитуморната ефикасност на локалното облъчване, което обикновено е включено в лечението на пациенти с рак на гърдата. За да се оцени ефикасността, комбинираният подход е приложен при модели на тройно-негативен рак на гърдата, които са показали резистентност към метода на инхибиране на контролните точки срещу PD-L1 (имунен съпротивителен механизъм, осъществяван от туморните клетки).
Изследователите демонстрират, че лъчетерапията е увеличава трафика на интратуморално инжектираните iPSC-DC към лимфните възли, дрениращи тумора, и активира тумор-специфичните Т-клетки. Работата на учените показва, че тази мултимодална интралезионна терапия може да контролира растежа на отдалечени тумори и да увеличи ефикасността на терапията с анти-PD-L1 при някои видове рак на гърдата.
„Нашата работа по разработването на стратегията е на ранен етап и ще трябва да бъде проучена допълнително. Въпреки това ние показваме, че тези два подхода, лъчетерапия и интратуморално приложение на iPSC-DC, могат да работят синергично за контрол не само на локалния туморен растеж, но и на отдалечените тумори. И видяхме доказателства за тумор-специфична имунологична памет, което предполага потенциал за дългосрочен туморен контрол*.“, казва д-р Ито.
Това проучване хвърля светлина върху противотуморната ефикасност на интратуморалното приложение на iPSC-DC, комбинирано с лъчетерапия срещу слабо имуногенни ракови заболявания. Тези констатации се присъединяват към друго проучване на д-р Ито и екипа му, публикувано наскоро в списанието „Nature Communications“, което показва мощен антитуморен имунитет вследствие на мултимодална интралезионна терапия.
„В момента ефикасността на видовете имунотерапия срещу рак на гърдата е ограничена.“, коментира д-р Ито. „Надяваме се да подобрим клиничните резултати за пациенти с напреднал нерезектабилен и метастичен рак на гърдата.“
Проучването е финансово подкрепено от Националния институт по рака към Националните институти по здравеопазване на САЩ.
* Ito Fumito et al. In situ delivery of iPSC-derived dendritic cells with local radiotherapy generates systemic antitumor immunity and potentiates PD-L1 blockade in preclinical poorly immunogenic tumor models. Journal for ImmunoTherapy of Cancer. 2021.
Roswell Park Team Shows Dendritic-Cell Vaccines Can Be Paired With Standard Therapy for Breast Cancer: https://www.newswise.com/articles/roswell-park-team-shows-dendritic-cell-vaccines-can-be-paired-with-standard-therapy-for-breast-cancer?ta=home
-
В УМБАЛ "Александровска" за първи път бе осъществено интраоперативно лъчелечение на жена с карцином на гърдата
-
Откриват Лъчетерапевтичния комплекс към Онкологичния център в Пловдив
-
Дозите радиация при рак на простатата могат да бъдат намалени, без да се отразява на ефективността на лъчетерапията
-
Техника за прогнозиране на прогресията на мозъчни тумори проправя път към персонализирано лечение
Коментари към Дендритно-клетъчната ваксина подобрява ефективността на лъчетерапията при рак на гърдата