Аборт при извънматочна бременност в САЩ е възможен, но след разрешение от етична комисия
През юни 2022 г. много американски щати отнеха конституционното право на аборт на жените, което бе в сила през последните 50 години. Забраната се оказа нова пречка за бременните пациентки, които страдат от животозастрашаващо усложнение като например увреждане на плода, несъвместимо с живота, рак или извънматочна бременност. Някои медии разкриха информация, според която етичните комисии към болниците понякога имат решаваща роля за изхода от сложната ситуация.
Уебсайтът за медицински новини Stat описва случая на акушер-гинеколог от Мисури, който е трябвало да изчака етичната комисия да прецени дали негова пациентка с извънматочна бременност може да направи аборт, позовавайки се на малките и неясно формулирани изключения в закона.
Жена от Тексас твърди, че от болницата са отказали да прекратят бременността й, докато лекар от етичната комисия не застава в нейна подкрепа.
Пациентка от Оклахома споделя, че представители на етичната комисия са отменили срещата със съпруга й след отказ от страна на лекарския екип да прекрати опасна за здравето й бременност.
Разгорещеният дебат около отнетото право на аборт насочи фокуса към етичния аспект при взимането на решения, но според експертите по биоетика Елизабет Ланфиър и Джейк Ърл ролята на етичните комисии се възприема погрешно от обществото. Нека видим какви задължения, отговорности и правомощия имат те в американските болници.
Основи на болничната етика
Етиката винаги е била част от медицинската практика. Етичните принципи, заложени в Хипократовата клетва например, са валидни от нейното написване през IV век преди новата ера до днес.
Първите етични комисии към болници се появяват през 60-те години на миналия век, като тяхната задача е да вземат решения, свързани с революционни терапии, които могат да поддържат жив пациента дори ако няма надежда, че някога ще дойде в съзнание и ще води нормален начин на живот.
Днес американските болнични заведения с акредитация са задължени да спазват етичните норми и най-често натоварват с тази задача етичните си комисии.
Функции на етичната комисия
Тя трябва да изготви политика за спазване на етичните правила и да осигури съответното обучение на служителите. С нейна помощ се разрешават казуси като например отказ от страна на родителите да се прелива кръв на детето им от религиозни съображения или триаж (разпределение) на пациентите по време на пандемията от COVID-19.
Друга важна задача на комисията е провеждането на консултации с лекари, пациенти и техните роднини, когато лечението би могло да наруши някоя от етичните норми. Обикновено молбата за разглеждане на конкретен медицински случай от етична гледна точка се изготвя и подава от друг, подчинен на етичната комисия, комитет или етичен консултант.
Освен експерти по етика, членове на комисията могат да бъдат лекари, медицински сестри, социални работници, свещеници, адвокати и администратори. В някои случаи могат да се назначат и доброволци, които да представляват обществото.
>>> Лекари в САЩ са принудени да мълчат за последствията от забраната на абортите
Етичната комисия дава препоръки, не налага правила
Консултациите по етични въпроси често касаят пациенти, които не могат да вземат самостоятелно решения – ако са в кома и не е ясно дали има роднина, упълномощен да решава вместо тях.
Съдействие от етичната комисия може да се потърси и когато медицински екип или пациент не е съгласен с целите на провежданото лечение. Например при разногласия, свързани с възстановяване на сърдечната и дихателната дейност на тежко болен пациент, чието сърце е спряло да бие.
Важно е да се уточни, че етичната комисия издава препоръки, не заповеди. Тя представя различните опции, като се базира на събраната медицинска информация и на целите и ценностите на пациента. Дори когато членовете на комисията изготвят ясна и категорична препоръка, тя няма задължителен характер. С други думи, те помагат на лекарите и пациентите да вземат най-доброто решение, но не ги задължават да се съобразят с тяхното становище.
Когато медицината казва „Да“, а законът „Не“
Някои медии твърдят обаче, че реалността е различна. Понякога етичните комисии към болниците играят роля на арбитър и от тяхната оценка зависи дали лекарят има право и основания да прекрати животозастрашаваща бременност, особено в щатите, където забраната е най-строга.
Въпреки че се случва на практика, членовете на комисии нямат законовото право да решават дали една бременност трябва да бъда прекратена или не. Не етичните експерти, а лекарите или адвокатите са тези, които трябва да вземат важното решение.
За съжаление, новият закон за абортите предвижда глоби и дори арест за лекарите, които извършват аборт, считан за стандартна здравна грижа за пациенти, чието здраве е силно застрашено. Някои от тези лекари са принудени да потърсят съдействие от етичните специалисти за това как да изпълняват своите задължения при подобни обстоятелства.
Консултантите по етични въпроси в онези щати, където забраната за абортите е особено строга, помагат на лекарите да разрешават възможно най-ефективно и безболезнено възникналите ситуации. Те им дават насоки как да представят всички възможности пред пациента, включително аборт, когато това може да се окаже рисковано и да доведе до техния арест.
Представителите на етични комисии помагат и за изясняване на двусмислени точки от закона с цел да се запази здравето и живота на болния.
И, не на последно място, преценяват заедно с лекаря кога здравните рискове за бременната жена са достатъчно сериозни и биха оправдали морално извършването на аборт.
Понякога разговорът с експерт по етичните въпроси има положителен психологически ефект върху лекаря, който осъзнава, че може да се погрижи за своя пациент, но няма законовото право да го направи. Обсъждането на казуса намалява нивото на стрес и му вдъхва увереност и спокойствие, че няма вина за създалата се ситуация.
Изследване сочи, че едва 1/3 от консултациите с представители на етичната комисия водят до промяна в плана за лечение на пациента. В същото време 3/4 от лекарите се чувстват още по-уверени в избора на терапия след допитване до комисията.
Едва 4% от пациентите и семействата търсят съдействие от етичните комисии
Повечето американски болници дават възможност на всеки, който участва пряко в лечението на пациента, включително на него самия и на роднините му, да се консултира с етичната комисия.
Статистиката разкрива, че много малко хора все пак търсят тяхното съдействие. Ръководството на една от болниците, която получава множество заявки за консултации с етичните експерти, отбелязва, че едва 4% от тях са от пациенти или техни роднини. Все пак тези, които са решили да се допитат до етичната комисия, признават, че тя им е помогнала да вземат трудно решение и им е оказала морална подкрепа в тежък момент.
Достъпът до висококачествени здравни грижи в САЩ е неравномерно разпределен. Същото се отнася и за възможността на гражданите да потърсят съдействие от етична комисия по сложен медицински казус. Почти всички университетски болници и такива с база над 200 болнични легла предлагат консултация с етичен специалист. Не така изглеждат нещата при малките, провинциални болници, където 1 от 5 има сформирана етична комисия.
В много болнични заведения се предлага услугата „гореща линия за обсъждане на етични въпроси“, но тя невинаги може да помогне на болния или неговите близки.
Експертите по биоетика Ланфиър и Ърл още веднъж подчертават, че етичната комисия няма правомощия да взема решения, но може да съдейства на лекарите и пациентите да стигнат сами до правилното решение как да продължи лечението и дали бременността на жената трябва да бъде прекратена или не.
Abortion restrictions put hospital ethics committees in the spotlight – but what do they do?: https://theconversation.com/abortion-restrictions-put-hospital-ethics-committees-in-the-spotlight-but-what-do-they-do
Продукти свързани с НОВИНАТА
НИКОЙ НЕ ЗНАЕ ЗА НАС - СИМОНА СПАРАКО - ХЕРМЕС
БЕЗУМИЕ И СЛАВА - ТИМ УАЙНЪР - СИЕЛА
НАШИНГТОН - МИХАИЛ ВЕШИМ - СИЕЛА
РОНАЛД РЕЙГЪН. В ИМЕТО НА СВОБОДАТА - ДЖЕЙКЪБ УАЙСБЪРГ - СИЕЛА
КАК УМИРАТ ДЕМОКРАЦИИТЕ - СТИВЪН ЛЕВИЦКИ И ДАНИЕЛ ЗИБЛАТ - СИЕЛА
СТРАХ. ДОНАЛД ТРЪМП В БЕЛИЯ ДОМ - БОБ УДУЪРД - СИЕЛА
НОВИНАТА е свързана към
- Древни билкови средства за предизвикване на аборт
- Законът за абортите в САЩ от 1850 г. до днес
- Медикаментозен аборт
- Кюретаж
- Д-р Гросман: Медикаментозният аборт е болезнен, но безопасен
- 301 най-велики филма на всички времена - класация на читателите на Empire (част 1)
- Обамакеър - повратна точка в американската здравна система
- Комбинирана терапия с венетоклакс и азацитидин дава шанс на повече болни от остра миелоидна левкемия
- Аборт - дефиниция, видове, последици
- Жълтата гостенка – инфекциозното заболяване, благодарение на което Колорадо става част от САЩ в началото на 19 век
Коментари към Аборт при извънматочна бременност в САЩ е възможен, но след разрешение от етична комисия