Забрана на абортите в САЩ: Жени остават без лечение след спонтанен аборт

Акценти
|
След забраната на аборта в щата Тексас много лекари избягват да извършват дилатация и кюретаж, защото се страхуват, че могат да бъдат подведени под отговорност и дори съдени. Двете процедури обаче, освен при прекратяване на бременност, се извършват и при ранен спонтанен аборт, за да се предпази жената от животозастрашаващ кръвоизлив. Страхът на специалистите доведе до увеличаване на броя на жените с обилно кървене, които биват изписани от спешното отделение, без да получат нужните грижи. Не след дълго те се връщат в толкова тежко състояние, че се налага да им преливат кръв, за да бъдат спасени.
30% от бременните жени в Тексас претърпяват спонтанен аборт
Анализ разкрива, че въвеждането на забраната на абортите застрашава живота на близо 30% от бременните жени, които претърпяват спонтанен аборт. Той се базира на данните за пациенти, изписани в периода 2017 г. – 2023 г.от лечебни заведения в Тексас, където законът е най-строг.
Половината от жените със спонтанен аборт в Тексас са имали нужда от кръвопреливане
Оказва се, че след август 2022 г. броят на кръвопреливанията на жени, направили спонтанен аборт през първия триместър, е скочил с цели 54%. С 25% е нараснал и делът на жените, посетили спешните центрове след спонтанен аборт, което показва, че пропускането на процедурите дилатация и кюретаж често влошава състоянието им.
След като тревожните данни бяха разкрити, през 2025 г. законодателните органи в Тексас разрешиха на лекарите да извършват аборт, когато животът на пациентката е в опасност, дори тя да не е непосредствена. Въпреки това много специалисти в щата смятат, че въведената реформа не улеснява лечението на жени, претърпели ранен спонтанен аборт, който почти винаги е придружен от кръвозагуба. Според тях дилатацията и кюретажът биха могли да ги предпазят от животозастрашаващо кървене.
Забавено диагностициране на спонтанен аборт
Щатът Тексас забранява аборта през цялата бременност, дори още преди появата на сърдечен ритъм. И, въпреки че законът позволява на лекарите да „премахнат мъртво, неродено дете“, е много трудно да се прецени кога точно ембрионът е спрял да се развива, за да бъде процедурата легална. Знаците за спонтанен аборт могат да бъдат различни и невинаги могат да бъдат уловени навреме – спиране на развитието на ембриона, липса на сърдечна дейност, понижени нива на хормони, увеличено кървене. Понякога са нужни седмици преди специалистът да разбере, че е настъпил спонтанен аборт.
Акушер-гинеколозите предупреждават, че преливанията на кръв могат да спасят човешки живот, но не спират кръвоизлива. Възможни усложнения след кръвопреливане са алергични реакции, автоимунни заболявания и други. Още по-големи са рисковете, свързани с кървенето – органна недостатъчност, бъбречно увреждане, загуба на чувствителност в пръстите на ръцете и краката и т.н.
Защо натискът за поставяне на категорична и бърза диагноза застрашава живота на пациентките
В някои клиники и болници в Тексас натискът за бързо, но и категорично диагностициране на спонтанен аборт доведе до закъснения при извършване на дилатация и кюретаж. Голяма част от лекарите се страхуват да не бъдат арестувани и съдени и затова прибягват до ултразвукова диагностика, без обаче да отчитат фактори като лабораторни резултати или клинични симптоми. Това може да забави с дни и седмици извършването на дилатация и кюретаж.
Д-р Гейбриъл Тейпър от Остин споделя: „Ако не успеем да докажем, че наистина става въпрос за спонтанен аборт, често изписваме пациентките без дори да обсъдим с тях възможността за дилатация и кюретаж. Ужасно е да знаеш, че можеш да помогнеш, но въпреки това да си принуден да отпратиш жената и да я изложиш на риск от силно кървене.“
» Дори спонтанен аборт може да доведе до присъда в Америка
Пациентките трябва да са запознати с рисковете и всички възможности за лечение
От Американския колеж по акушерство и гинекология не препоръчват този подход при диагностика. Според тях лекарите трябва да залагат на комбиниран метод и да запознават пациентите с различните опции за лечение.
Д-р Кортни Шрайбър, акушер-гинеколог и специалист в областта на ранната бременност, е на мнение, че дори жената да е наясно с рисковете от спонтанен аборт у дома, медицинският екип е длъжен да я информира за формите на лечение, включително прием на медикаменти за ускоряване на аборта или извършване на дилатация и кюретаж, в случай че симптоми като кървене се влошат значително.
В повечето случаи при ранен спонтанен аборт е нормално да има кръвозагуба, без това да доведе до усложнения. Понякога обаче те настъпват много бързо.
Сара де Паблос Велес, която едва оцелява след спонтанен аборт
Има много доказателства от съдебни дела и федерални разследвания, които показват, че дори когато лекар в Тексас има право да се намеси, за да овладее животозастрашаваща ситуация например или да „премахне мъртвото, неродено бебе“, той пак не предлага и предприема процедури като дилатация и кюретаж.
Такъв е случаят и с 30-годишната Сара де Паблос Велес от Остин, която едва оцелява през лятото на 2024 г. Още щом разбира, че е бременна, тя започва да ходи редовно на прегледи в болницата. На третия преглед, когато е в 9 г.с., лекарите й казват, че бременността е нежизнеспособна. Вместо да я лекуват за спонтанен аборт, те я изпращат вкъщи с надежда, че нещо може да се промени и й казват да не пропуска следващия си преглед.
В 11 г.с. контракциите се усилват до такава степен, че тя не може да ходи. Отива в спешното отделение на болницата, без да знае, че дилатацията и кюретажът могат да спрат болката и кървенето. Кръвозагубата е много тежка, но нито един акушер-гинеколог не преглежда Сара. Нито тя, нито съпруга й са били информирани за възможностите за лечение, макар че в картона й пише точно обратното.
Шест часа след изписването й болката вече е непоносима. Съпругът й чува, че нещо не е наред в тоалетната и отива точно преди жената да припадне. „Беше бледа, потеше се и цялата се тресеше“, спомня си той. Откарана е по спешност в болницата, където лекарите установяват, че органите й не са достатъчно кръвоснабдени заради кръвозагубата. Преливат й две банки кръв, без които, по техни думи, е щяла да загуби живота си.
По-късно петима специалисти по майчино здраве разглеждат последното ехографско изследване на Сара и заявяват, че лекарите са имали достатъчно информация, за да поставят категорична диагноза спонтанен аборт. Ако са искали да бъдат още по-сигурни в преценката си, е можело да вземат кръвна проба или да направят второ ехографско изследване.
Смъртен случай заради отлагане на дилатация и кюретаж
За жалост, има жени, които не оцеляват. Нгумези, майка на две деца, постъпва в Хюстънската болница с кървене през юни 2023 г. Тогава тя е бременна в 11 г.с. Ехографското изследване показва, че е започнал спонтанен аборт. Рентгенологът не открива ембрион или плод на изображението, като според Нгумези той е изпаднал, докато е била в тоалетната. След часове кървене, екипът прави две кръвопреливания, но не извършва дилатация и кюретаж за по-бързо изчистване и затваряне на матката, които биха спрели кръвоизлива. Малко по-късно жената умира от кръвозагуба.
A ‘striking’ trend: After Texas banned abortion, more women nearly bled to death during miscarriage: https://edition.cnn.com/2025/07/02/health/texas-miscarriage-propublica
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Древни билкови средства за предизвикване на аборт
- Медикаментозен аборт
- Изследване на маточната лигавица може да определи риска от спонтанен аборт
- Д-р Гросман: Медикаментозният аборт е болезнен, но безопасен
- Кюретаж
- 301 най-велики филма на всички времена - класация на читателите на Empire (част 1)
- Комбинирана терапия с венетоклакс и азацитидин дава шанс на повече болни от остра миелоидна левкемия
- Почивка на легло
- Аборт - дефиниция, видове, последици
- След 200 години: Великобритания e на стъпка от разрешаване на абортите
Коментари към Забрана на абортите в САЩ: Жени остават без лечение след спонтанен аборт