Въвеждат нови противоепидемични мерки от 29 октомври 2020 г.
Със заповед на здравния министър от 29 октомври 2020-а се въвеждат нови противоепидемични мерки, които ще бъдат в сила до 12 ноември 2020 г.
Учениците от гимназиалния етап в учебните заведения, както и във всички университети на територията на страната, преминават на дистанционното обучение. Спира работата на всички извънкласни занимания, на езикови и образователни центрове и в центровете на личностно развитие.
Конференции, семинари, изложения и други обществени прояви могат да се провеждат с участието на не повече от 30 души.
В театрите, кината и концертните зали заетостта трябва да бъде до 30% от капацитета.
Всички спортни прояви и на закрито, и на открито ще бъдат без публика.
Затварят се дискотеките, нощните барове и клубовете. Ресторанти, сладкарници и заведения за бързо хранене задължително осигуряват дистанция от 1,5 м. между масите, на които не може да има повече от шестима.
Във всички магазини, административни сгради, които предоставят услуги, трябва да бъде създадена организация, така че да не бъде допускан повече от един човек на три квадратни метра.
На всички пазари, тържища и базари на закрито и открито трябва да бъде въведено еднопосочно движение и да има дистанция от 1,5 метра между хората, а носенето на маски е задължително.
В областите, които са в червената и оранжевата зони, а това са на практика всички области в България, след като и Видин напусна зелената зона, прекратяват плановия прием в болниците. Това не се отнася обаче до рехабилитацията, продължителното лечение и психиатричната помощ.
Заповедта на здравния министър идва на фона на нарастващите прогресивно положителни случаи на COVID-19 през последната седмица, на все по-застрашената здравната система, подложена на сериозен натиск, както и на факта, че медицинските работници са на края на силите си, заразените от тях се увеличават всеки ден, а липсата на лекари и сестри е много по-сериозен проблем от липсата на леглата. Само за последното денонощие с COVID-19 са 72 медицински служители от общо 2569 души.
COVID-19 в България
2569 са новите случаи на COVID-19, което е 23% от направените 11 226 PCR теста за последното денонощие. Общият брой на заразените у нас е 42 701, показват данните на националния информационен портал.
2217 мъже и жени се лекуват в болниците, от тях 145 са в интензивните отделения.
293 са излекуваните за последното денонощие, починали са 25 души.
1085 са установените нови заразени в столицата, 230 са в Пловдив, 169 във Варна, 101 в Бургас, 98 в Русе, 95 в Шумен, 91 в Благоевград, 81 в Стара Загора.
Във всички области от червената зона още преди заповедта на министър Костадин Ангелов бяха въведени сериозни ограничения, чиято цел е да бъде ограничено разпространението на COVID-19.
В област Смолян въведоха мерките от министерската заповед още на 27 октомври. Решението на щаба е провокирано от данните, според които за последните две седмици броят на заболелите е 125 на 100 000 души. Щабът дори задължава работодателите да осигурят дистанционна форма на работа. Мерките в Смолян ще бъдат в сила до 17 ноември 2020 г.
Директорът на РЗИ – Смолян изрази притеснението си по отношение на смъртността за 14 дни, този показател е висок – 11,6% в областта при 2,88% за страната. 11 са заразените медицински служители за последната седмица. Д-р Мими Кубатева съобщи, че повече от половината новозаразени са над 65 години. Здравните заведения са заети на 50%, има и планове как да бъдат увеличени леглата при необходимост. Според д-р Сергей Сиденко, който завежда сектора „Болнична епидемиология“ в МБАЛ – Смолян, заяви, че сред основните причини за високата смъртност е късното търсене на лекарска помощ особено от по-възрастните, което усложнява допълнително състоянието им. Ако наложените мерки се спазват, то броят на заразените ще стигне своя пик през тази седмица, а през следващите две ще започне да намалява, коментира още д-р Сиденко. За последното денонощие в Смолян са установени 6 нови случая.
И в област Благоевград изпревариха новите разпореждания и въведоха строги правила. Всички ресторанти, кафенета, заведения за бързо хранене ще работят до 21:00 часа. Нощните заведения в областта не работят от 24 октомври. Забранява се и достъпът на външни лица в институциите за социални услуги.
За разлика от област Смолян, в Благоевградско и шестте болници, в които има COVID отделения, са запълнени. Студенти от факултета по здравни грижи от Югозападния университет се включиха като доброволци, за да помогнат на медицинските екипи.
Днес установените нови случаи са 95 като най-много са в областния център – 40, следва го Петрич с нови 17 заразени с COVID-19.
В столицата увеличават екипите на полицията и на общината, които контролират носенето на маски в обществения транспорт, търговските обекти и при струпването на хора на открито. Ситуацията в столицата продължава да буди тревога по отношение на броя на заразените, на леглата за болните от COVID-19, но и заради нарастващия брой на заразени медицински служители.
1085 са потвърдените за последното денонощие столичани с положителни проби, с тях общият брой на заразените става 12 961.
98 са новозаразените в Русе, където общо до момента са установени 1003 случая. Подобна е ситуацията в Шумен с нови 95 и общо 1057 случая. Със заповед на директора на РЗИ в Комплексния онкоцентър ще бъде открит сектор с 20 легла, разположен в сградата, където е отделението по палиативни грижи. Според управителя на Центъра д-р Свилен Арнаудов те разкриват сектора, защото се налага да го направят, но това противоречи на дейността им и е в разрез със Закона за лечебните заведения.
През последната седмица случаите на заразени в област Ямбол започнаха отново да се увеличават. За последното денонощие има нови 26 случая. Почти са запълнени леглата в държавната болница, а други две не могат да приемат пациенти с коронавирус, съобщи шефът на ямболската РЗИ. Решението е да бъдат приемани единствено хората, които са в тежко състояние. Местният щаб взе решение и за затварянето на читалищата и пенсионерските клубове
Не по-малко сериозно е положението във Варна, където днес информационната система отчете 169 мъже и жени с положителни PCR тестове. В опит да бъде овладяна ситуацията в морския град към Областния кризисен щаб създадоха и медицински. Задачата му е да координира действията на всички здравни заведения в областта в опитите им да осигурят достатъчно легла за болните. В медицинския щаб влизат директорите на всички болници. Първото им решение е 10% от леглата във всяко лечебно заведение да бъдат за болните от COVID-19.
Заповед на директора на РЗИ – Стара Загора задължава кметовете на общини и ръководителите на болници да разкрият до 30 октомври 2020-а кабинети за събиране на проби за PCR тестове. Събраните материали трябва да бъдат доставени в двете лаборатории в Стара Загора до 13,30 часа. Лабораторията на Университетската болница обслужва общините Раднево, Гълъбово, Чирпан, Братя Даскалови, Опан и Стара Загора, а тази в „Медицински център Трета поликлиника“ – Казанлък, Николаево, Гурково, Павел Баня и Мъглиж.
Освен Университетската „Проф. Д-р Стоян Киркович“, хората с COVID-19 ще бъдат лекувани и в болница „Тракия“ от 29 октомври, от 2 ноември и в „МБАЛ – МК Св. Иван Рилски“ и в болницата в Казанлък. Новите случаи в Стара Загора са 81. Областта премина в червената зона, след като стана ясно, че на 100 000 души заразените са 170.
COVID-19 по света
Заразените в света нахвърлиха 44 087 000 души, показват данните на Университета „Джонс Хопкинс“.
Новите случаи в Германия за последното денонощие са 14 964, за последната седмица с положителни проби са 77 866 германци. Според информация от Института „Роберт Кох“ Северен Рейн-Вестфалия е провинцията с най-висок на ръст на инфектирани. До момента там са заразени 117 278 души, след тях е Бавария с общо 96 420 случая и Баден–Вюртенберг, където са 72 884.
В следобедните часове канцлерът Ангела Меркел ще се срещне с премиерите на 16-те провинции, за да обсъдят обстановката и да вземат решение за действията, насочени към ограничаване на заразата. Очакват се канцлерът Меркел да предложи от 4 ноември да бъдат затворени барове, ресторанти, казина, фитнес зали, казина, кина и театри и да бъдат забранени публичните събирания. Учебните заведения и детските ясли обаче продължават да работят. Това е максималното, което може да бъде направено, тъй като страхът е да не бъде нанесен поредният жесток удар върху започващата да се възстановява икономика.
Междувременно в Германия вече се разпространява флаер, съдържащ подробна информация за хората, които не са болни, но са под карантина. Той е на български, английски, френски и персийски. В листовката е дадена подробна информация за заболяването, за правните разпоредби, за глобите при нарушение на правилата, за децата под карантина, медицинските грижи, на които може да разчита всеки.
Французите очакват да научат подробности за новите мерки за преодоляване на COVID кризата. Тази вечер в 20:00 часа президентът Еманюел Макрон ще ги запознае с тях в обръщение от Елисейския дворец. Докладът, подготвен от властта, е мрачен, съобщават днес френските медии. „Вече не става дума за експоненциално увеличение, а за истински фойерверк и ако не предприемем нещо, през следващата седмица лекарите ще трябва да избират кого да лекуват – пациенти с COVID-19 или претърпели инсулт, инфаркт или жертви на пътни инциденти“, казва представител от екипа на президента Макрон.
Франция се готви за поредното затягане и повечето от хората разбират смисъла на подобни действия, тъй като за последните 24 часа новите случаи са 33 000. Премиерът Жан Кастекс е категоричен, че от съществено значение за справянето със ситуацията е въвеждането на нови мерки. Ръководителят на спешното отделение в парижката болница „Жорж Помпиду“ заяви, че не бива да се допуска след здравната и икономическата криза да има и криза на доверието. „Доверието е от съществено значение. Французите трябва да вярват на хората, които ги управляват“, заяви медикът и подчерта, че освен всичко останало, е нужно да бъдат разкрити и нови легла, защото кривата на интензивното лечение се покачва твърде бързо, а степента на позитивност сред хората над 75 години е 30%.
На този фон в Италия продължават протестите в Милано и Торино, градовете, които бяха засегнати сериозно от пандемията през пролетта. Италианците протестират срещу ограничителните мерки, сред които освен вечерния час в няколко от големите райони на страната, са затваряне в 18:00 часа на ресторанти и барове и забрана да отварят кина, театри, спортни зали.
От 27 октомври в Испания се провежда национална стачка на лекарите, която е първата от 25 години насам. След дълга битка с вируса и изтощени докрай испанските лекари поискаха повече признание за труда си.
Канада премина границата от 10 000 души, станали жертви на заразата, на вчерашния 27 октомври. Над 90% от смъртните случаи са регистрирани в Онтарио и Квебек – две от най-големите канадски провинции. Премиерът Джъстин Трюдо призна на пресконференция, че канадците са уморени и предупреди, че няма да е лесно. Той подчерта, че е напълно възможно ограниченията за пътуване да останат до края на декември, но подчерта, че всеки трябва да изпълни своята част от задълженията си. Само така биха могли да се справят със ситуацията.
Близо 500 000 са новите случаи в САЩ за седмица. Страната остава и с най-много смъртни случаи – 225 000 от близо 9 000 000 заразени.
В същото време от днес в Мелбърн отново работят магазини и ресторанти след поредното тримесечно затваряне в опит да бъде овладяна ситуацията. Когато през летните месеци започна главоломното покачване на заразените, властите предприеха мерки. Петте милиона жители на Мелбърн бяха подложени на драстични ограничения, сред които и полицейски час. Хората можеха да напускат домовете в радиус до 5 км. Втора седмица броят на новите случаи е не повече от трима души на ден. И това позволи премахването на строгите ограничения. Австралийското правителство е изчислило, че драстичните мерки са стрували загубата на хиляда работни места на ден.
lv.baltnews.com, mh.government.bg, coronavirus.bg, smolyannews.com, struma.com, 24shumen.com, tvn.bg, moreto.net, rzi-starazagora.org, rki.de, lefigaro.fr, lemonde.fr
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
Коментари към Въвеждат нови противоепидемични мерки от 29 октомври 2020 г.