Във Франция все по-често прилагат библиотерапията като част от палиативните грижи

Във все повече здравни заведения, където се предлагат палиативни грижи, медицинските специалисти прибягват до библиотерапията. Факт е, признават медицинските сестри, лекарите, психолозите и доброволците, че четенето има изключително положителен ефект върху хората, които биват лекувани както от лечими и хронични болести, така и върху онези, които са в края на своя жизнен път.
Специалистите са категорични, че четенето се превръща в грижа. Думите заместват за кратко медикаментите и успокояват тревогата, приканват към разговор, но и към доверие.
Текстовете е добре да са кратки, за да не изморяват пациентите.
„Сигурно е, че докато четем, човекът до нас спира да мисли защо е тук, особено ако става дума за мъже и жени, които са в края на своя живот и съзнават, че прекарват последните си дни при нас. Чрез тези моменти, които са споделени, пациентите ни се доверяват. Така те имат възможност да споделят всичко, което ги тревожи и особено страховете си“, казва медицинската сестра Мари-Шантал Есльо (на снимката) от болницата в Кастр.
Работещите в тази болницата определят библиотерапията като изключително ефективен инструмент за грижа и превенция и се надяват повече здравни заведения, при това не само във Франция, да я прилагат.
Елизабет Лабрел, която координира работата на доброволците, е категорична, че има реален ефект от библиотерапията. „Хората, настанени тук, стават много по-отворени за общуване, по-спокойни. Спират да мислят за болките и предстоящата смърт. Затова и препоръчвам текстовете да са добре подбрани и кратки, но силни като послание, емоция и като представата, която създават. Особено добър е ефектът от хумористичните откъси. Те са силно зареждащи“, споделя дамата.
Натали Рено е сърцето на този проект. Психоложката работи активно за налагането на библиотерапията на местата за палиативна грижа, защото вижда реалния ефект от четенето на книги. „Когато единственото нещо, загнездило се в ума на човека, е представата за предстоящата смърт, е нужно нещо разтърсващо и силно, което да го измъкне от мислите за наближаващия край. И тогава идват на помощ думите. Те носят дълбок смисъл, провокират доверие, дават надежда и са в състояние да върнат желанието за живот“, казва Натали Рено.
Определят библиотерапията като изкуството да лекуваш чрез книги. Идеята е на повече от сто години и се появява през 1916 г. Използват я в американските болници, за да лекуват завърналите се от фронтовете на Първата световна война мъже с посттравматични разстройства. Сега във Франция я прилагат на местата за палиативни грижи и вярват в нейната ефективност и сила.
Редактор: Гергана Караилиева
Източник: francetvinfo.fr
Продукти свързани с НОВИНАТА
ПРЕХОДЪТ - ХАДЛИ ВЛАХОС - ХЕРМЕС
НовНОВИНАТА е свързана към
- Хоспис "Св. Никола Мирликийски", гр. Попово
- Класация на страните, полагащи най-добри медицински грижи в края на живота
- Венелин Стойчев: Болните деца и родителите им нямат нужда нито от пренебрежение, нито от милозливост
- Хоспис "Добролюбие" ЕООД, гр. Кърджали
- Кризата с опиоидите в САЩ провокира недостиг на болкоуспокояващи в по-бедните страни
- Хоспис "Парадайз", гр. София
Коментари към Във Франция все по-често прилагат библиотерапията като част от палиативните грижи