Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Лекар по палиативни грижи е обвинен за убийството на 15 души

Лекар по палиативни грижи е обвинен за убийството на 15 души

от 17 апр 2025г.
Редактор: Гергана Караилиева
Лекар по палиативни грижи е обвинен за убийството на 15 души - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Берлинската прокуратура повдига обвинения срещу лекар по палиативни грижи за убийствтото на 15 души
  • Обвинението иска осъдителна присъда и доживотна забрана за извършване на професионална дейност
  • Твърди се, че лекарят дава смъртоносна смес от лекарства, без да има медицинско основание затова и без хората да знаят
  • Жертвите са тежкоболни жени и мъже от 25 до 94 години
  • В някои от случаите след като дава смъртоносния коктейл, лекарят пали апартамента, за да прикрие следите

Немската прокуратура повдига нови обвинения срещу лекар, задържан още през август 2024 г. за убийството на пациенти от отделение за палиативни грижи в болница в Берлин. Тогава медикът е разследван по повод смъртта на четирима души. Сега прокуратурата го обвинява за убийството на още 11-ма. В момента се провеждат разследвания за още 75 случая.

Обвиненията на прокуратурата в Берлин

Берлинската прокуратура повдига обвинения срещу 40-годишния Й. М., според които той е обвинен не само в 15, но и в повече убийства. В обвинителния акт се твърди, че лекарят действа подмолно и е дал смъртоносна лекарствена смес на тежко болни пациенти, за които се грижи, но без те да знаят и да са дали съгласие. Обвинителите подчертават, че лекарствената смес парализира дихателната мускулатура, което води до спиране на дишането за няколко минути.

Прокуратурата съобщава, че в разследването срещу лекаря са разгледани общо 395 смъртни случая. В 95 от тях първоначалните подозрения са потвърдени. Сега се разследват 75 случая. До момента е извършена ексхумация на 12 от телата, а за пет от тях се потвърждава, че са загинали от ръцете на медика. Предвидени са още пет ексхумации.

Лекарят е задържан още през август 2024-а с обвинението за смъртта на четирима души. През февруари 2025 г. разширяват обвиненията за още жертви.

палиативни грижи

Във всички случаи обвинението предполага „злонамереност и низки мотиви“. Има нещо зловещо в това, че лекарят, който трябва да бъде с тежко болните хора в последния етап от живота им и да им помогне да превъзмогнат не само болката, но и страха от смъртта, убива, коментират юристи.

>>>След смъртта на 10 бебета в Турция затварят болници, десетки са обвинените медици

Берлинската прокуратура иска не само осъдителна присъда, но и определяне на вина с особена тежест и налагане на доживотна забрана за извършване на професионална дейност.

Разкритието

Сигнал от службата за медицински сестри е в основата на разследванията. Медицинският персонал става подозрителен, когато в рамките на месец и половина умират четирима пациенти, а домовете им са подпалени. Става ясно, че и в четирите случая пожарът тръгва от кухненската печка. Обвинението е, че лекарят организира палежите, за да прикрие престъпленията си.

Създаден е специален разследващ екип в отдел „Убийства“ на Криминалната полиция. Наричат го „Pfanne” по името на квартала, където избухват пожарите. Действията на този екип водят до арестуването на лекаря на 6 август 2024 г. Оттогава той е в ареста.

смъртоносен коктейл от лекарства

Следователите преглеждат и анализират досиетата на множество пациенти. Междувременно ексхумират телата на онези от починалите, за които медикът се грижи. Извършените съдебномедицински експертизи са основание за обвинението, че при 15-те случая лекарят дава смъртоносен коктейл от лекарства без да има медицински основания затова, а единствено с цел да ги убие.

Жертвите

Най-младата жертва е на 25 години, най-възрастната на 94 години.

Поредицата от убийства започва на 22 септември 2021-а. Твърди се, че на този ден Й. М. посещава 25-годишна жена в апартамента й, където й поставя смъртоносната доза. Година по-късно на 24 юни 2022-а постъпва по същия начин със 70-годишна жена. След това подпалва апартамента й, вероятно да прикрие престъплението. Съседи забелязват пожара, сигнализират и пожарната се справя с огъня, преди той да обхване цялата къща. Следват фаталните случаи на жени и мъже на различна възраст. Един от случаите е в хоспис. В друг се казва, че лекарят сам е извикал спешна помощ, реанимират 56-годишната жена, но месец по-късно тя умира. Разследващите твърдят, че след като поставя смъртоносния коктейл на 76-годишна жена, той отново подпалва апартамента, но тъй като огънят изгасва бързо, той се обажда на близките й като им казва, че е пред апартамента й, звъни, но никой не отговаря.

Извършителят

Й. М. завършва медицина в Университета „Гьоте“ във Франкфурт на Майн. Започва работа в Института по съдебна медицина, където пише дисертацията си „Убийствата във Франкфурт на Майн – от 1945 г. до 2008 г.“. Това е научно изследване на неразкритите убийства, включително и тези на пациенти.

Работи последователно в клиники в Северен Рейн-Вестфалия, Хенес и Берлин. В Берлин работи на няколко места, едно от които е да бъде част от екипа за палиативни грижи в Темпелхоф и в службата за медицински сестри в Кройцберг.

В някои от немски медии има информация, че лекарят отрича повдигнатите му обвинения. В същото време според прокуратурата той все още не ги е коментирал.

Медиите в Германия припомнят, че ако обвиненията срещу лекарят по палиативни грижи бъдат потвърдени, случаят ще се окаже един от най-мащабните в историята на страната. До момента за такъв се смята серията от убийства в Долна Саксония, дело на бившият медицински брат Нилс Хюге. През 2019 г. той е осъден на доживотен затвор за извършените от него 85 убийства.

Източник:
  • https://www.berliner-zeitung.de/mensch-metropole/
  • https://www.tagesschau.de/
Още по темата:
  • Скандалът с домовете за възрастни: Истината, която никой не иска да чуе Скандалът с домовете за възрастни: Истината, която никой не иска да чуе
  • Цял живот съм работил в Института за пшеницата, а тук се моля за филия хляб - "стаите под наем" за възрастни Цял живот съм работил в Института за пшеницата, а тук се моля за филия хляб - "стаите под наем" за възрастни
  • Във Франция все по-често прилагат библиотерапията като част от палиативните грижи Във Франция все по-често прилагат библиотерапията като част от палиативните грижи
  • Класация на страните, полагащи най-добри медицински грижи в края на живота Класация на страните, полагащи най-добри медицински грижи в края на живота
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

ПРЕХОДЪТ - ХАДЛИ ВЛАХОС - ХЕРМЕС
10.20€ / 19.95лв.

ПРЕХОДЪТ - ХАДЛИ ВЛАХОС - ХЕРМЕС

ПОРАЗЕНИТЕ - ТЕОДОРА ДИМОВА - СИЕЛА
11.00€ / 21.51лв.

ПОРАЗЕНИТЕ - ТЕОДОРА ДИМОВА - СИЕЛА

ИЗГУБЕНИЯТ - ДЖЕЙН ХАРПЪР - ХЕРМЕС
8.16€ / 15.96лв.

ИЗГУБЕНИЯТ - ДЖЕЙН ХАРПЪР - ХЕРМЕС

ИГРА НА ЛЪЖИ - РУТ УЕЪР - ХЕРМЕС
8.67€ / 16.96лв.

ИГРА НА ЛЪЖИ - РУТ УЕЪР - ХЕРМЕС

РАЗМЯНАТА - САНДРА БРАУН - ХЕРМЕС
10.20€ / 19.95лв.

РАЗМЯНАТА - САНДРА БРАУН - ХЕРМЕС

СМЪРТТА НА ПИСАТЕЛЯ - П. Д. ДЖЕЙМС - СИЕЛА
7.62€ / 14.90лв.

СМЪРТТА НА ПИСАТЕЛЯ - П. Д. ДЖЕЙМС - СИЕЛА

Коментари към Лекар по палиативни грижи е обвинен за убийството на 15 души

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Лекар по палиативни грижи е обвинен за убийството на 15 души
    www.framar.bg 
    на 15 March 2026 в 23:38
    Коментирайте "Лекар по палиативни грижи е обвинен за убийството на 15 души"

НОВИНАТА е свързана към

  • 10 филма по истински случаи, които не ни се иска да са се случвали (2 част)
  • 10 страни, в които жените нямат никакви права
  • Какъв е вкусът на човешкото – историята разказва
  • Има човек, има проблем, няма човек, няма проблем: жертвите на терора на Сталин
  • Хоспис или дом за възрастни – ключови разлики и съвети към близките
  • 10 филма по истински случаи, които не ни се иска да са се случвали (1 част)
  • 10 криминални истории, последвани от необикновени случайности (1 част)
  • Хоспис "Парадайз", гр. София
  • 20-те най-страшни серийни убийци, които светът някога е виждал (1 част)
  • 5 от най-злите жени в историята
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Над 80 милиона американци търпят лишения, за да си позволят здравни грижиНад 80 милиона американци търпят лишения, за да си позволят здравни грижи

Над 80 милиона американци търпят лишения, за да си позволят здравни грижи

от 13 март 2026г.Прочети повече
Какво е соматично заболяване?Какво е соматично заболяване?

Какво е соматично заболяване?

от 13 март 2026г.Прочети повече
Смъртността от рак във Великобритания достига рекордно ниски ниваСмъртността от рак във Великобритания достига рекордно ниски нива

Смъртността от рак във Великобритания достига рекордно ниски нива

от 12 март 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Как да предпазим децата си от инфекции и да се грижим за здравето на носа

преди 34 дни, 12 часа и 41 мин.

Инуностимулант при диабет - дайте ми предложения

преди 43 дни, 9 часа и 11 мин.
Всички

АНКЕТА

Лечение в Турция - на какво мнение сте?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

АВЕНТ ШИШЕ НАТУРАЛ RESPONSE 260мл БИБЕРОН 3-6м

АВЕНТ ПОМПА ЕЛ.ЗА КЪРМА ADVANCED 1869

КО - ДИРОТОН таблетки 20 мг / 12.5 мг * 30

КАНДЕСТАР Н таблетки 16 мг/12.5 мг * 30 ЕКОФАРМ

ВИШИ-DERCOS-Ш-Н ЕНЕРГИЗИРАЩ 400мл ПЪЛНИТЕЛ 902823

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Лекарство елиминира нуждата от операция при херния

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 март 2026г. в 17:16:49

ПРАЗУГРЕЛ таблетки 10 мг * 30 ТЕВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 март 2026г. в 16:22:46

ЗАФРИЛА таблетки 2 мг * 28

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 март 2026г. в 16:21:39

БЕТАДИН 200 мг песари * 14 ЕГИС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 март 2026г. в 16:20:45

ПРАЗУГРЕЛ таблетки 10 мг * 30 ТЕВА

Коментар на: Николай Миленин от 13 март 2026г. в 15:54:23
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival