В Русе има проблем с приема на пациенти, нуждаещи се от палиативни грижи
Лимитът на леглата, регламентиран от НЗОК, е предпоставка за възникване на конфликтна ситуация в Русе. Управителят на Комплексния онкологичен център д-р Камен Кожухаров коментира, че в Отделението по палиативни грижи могат да се използват по тази причина 12 от 30 легла. А нуждаещите се от подобен вид услуга са много повече.
Управителят е поставен пред 3 варианта – или да връща пациенти, да се плати престоя на болните за сметка на лечебното заведение, или постъпващите да поемат разходите. Естествено нито един не е изгоден за никого и според д-р Кожухаров решението е от здравната каса да вдигнат лимита. Въпреки запитванията и отправените предложения, от НЗОК няма отговор. Специалистът е притеснен, че ако се наложи да се покриват разходите за сметка на центъра, това означава, че персоналът ще бъде ощетен, защото няма как да се вземе от парите за ток, лекарства, вода, консумативи.
Редактор: Ирина Тенева
Източник: dariknews.bg
Снимка: rousse.info
НОВИНАТА е свързана към
- БЛС иска отпадане на болничните лимити
- Касата иска да въведе лимит на ражданията, онкомедикаментите и интензивните грижи
- Министърът на здравеопазването е за премахване на лимитите и на болниците в курортите
- НЗОК: Всичко, което болниците са изработили извън разрешения им бюджет, ще си остане за тяхна сметка
- Гиньо Ганев: Въвеждането на лимити за болниците влошава качеството
- Болници за долекуване с рекордно висок процент надлимитна дейност
- Премахнете болничните лимити, настояват от болниците
- Принципът за определяне на лимитите на клиничните пътеки създаде порочни практики
- Касата подкрепя идеята за безлимитно финансиране на болниците
- Мнозинството в парламента отново наложи лимити на болниците
Коментари към В Русе има проблем с приема на пациенти, нуждаещи се от палиативни грижи