В Пермския държавен университет търсят революционни начини за лечение на Алцхаймер
От началото на септември 2019-а в Пермския държавен изследователски университет започнаха научни изследвания на болестите, свързани с възрастта и умирането на мозъчните клетки. В химическия факултет на университета създадоха център за разработването на препарати, които ще облекчат живота на хората с Алцхаймер.
Деканът на химическия факултет Ирина Машевска (на снимката) припомня, че изследователската лаборатория във факултета се занимава отдавна със създаването и доклиничните изпитвания на нови лекарства. Сега насочват вниманието си към природата на старческото слабоумие. „Темата на невродегенеративните заболявания е особено актуална в последно време. Продължителността на живота се увеличава и проблемите, свързани с възрастовите изменения, които влияят силно върху качеството на живота, стават все по-осезаеми. С това се сблъскахме преди три години, когато започнахме да работим по създаването на ново лекарство за лечение на остеоартрозата, която е още едно от заболяванията, характерни за възрастните хора. Сега разширяваме обхвата на изследванията на фармакологичната активност на лекарствата“, споделя Ирина Машевска.
Новото изследване ще бъде посветено не само на противовъзпалителната, аналгетичната, антимикробната и антидиабетична активност, но и на туберкулозата и невродегенеративните заболявания.
Екипът смята да създаде система за анализ на невронни мрежи за самообучение, която да открива нарушения в най-ранните и на практика скрити етапи. За целта учените ще правят тестове на лекарства за епилептични заболявания на мозъка и инсулти.
В лабораторията работят и сътрудници на израелския Институт „Вайцман“, където се занимават от години с проблемите на невродегенеративните болести. Един от тях е Едуард Коркотян, ръководител на Центъра по конфокална микроскопия към Центъра, който прави опити за влиянието на светлината върху определени мозъчни клетки на животни и свързаните с това поведенчески изменения. Именно неговите експерименти са в основата на новите изследвания на пермския екип.
Друг важен акцент в настоящите изследвания е свързан с дейността на проф. Вячеслав Калченко, която ще се заема с разработката на темите за функционирането на главния мозък и ранната диагностика.
Факт е, че науката все още не е открила ефективен начин за лечението на Алцхаймер. Сега се използват различни по вид терапии, които са в състояние да забавят процеса и смекчат последиците от заболяването. В същото време екипът от Пермския университет е убеден, че научната мисъл не спира да върви напред. Затова и вярват, че благодарение на тези усилия ще се появят иновативни лекарства и терапии.
rg.ru, universite-paris-saclay.fr
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Кои са най-обещаващите лекарства за болестта на Алцхаймер
- Лекарство за глаукома забавя развитието на Алцхаймер
- Чревна бактерия може да причини болест на Алцхаймер
- ЕМА одобри лекарство срещу лека форма на болест на Алцхаймер
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- Фелинотерапия или как котките ни лекуват
- Процесът на почистване на мозъка се ускорява с аналог на простагландин
- Халюцинации при деменция — как да реагираме
- Как да се предпазите от болест на Алцхаймер и деменция
- Болестта на Алцхаймер може да бъде прогнозирана до 25 години по-рано
Коментари към В Пермския държавен университет търсят революционни начини за лечение на Алцхаймер