В САЩ одобриха новия антибиотик „Xenleta“, който ще лекува бактериална пневмония
Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) одобри нов антибиотик за лечението на бактериална пневмония „Xenleta“ (лефамулин).
Преди да получи необходимото разрешение, антибиотикът е преминал през две клинични проучвания, в които са включени общо 1289 пациенти. Тестовете доказват, че лекарството е безопасно и ефикасно. По време на изпитанията сравняват лечението с „Xenleta“ с моксифлоксацин. При лекуваните с новия препарат има почти същия клиничен успех. Сред нежеланите реакции са гадене, повръщане, диария и повишени чернодробни ензими.
От Агенцията подчертават, че хора с аритмии, с удължен QT интервал и приемащи лекарства, които удължават QT интервала не бива да приемат антибиотика, тъй като той може да предизвика промяна при отчитане на ЕКГ (удължен QT интервал). Новото лекарство не трябва да приемат и пациенти, които имат свръхчувствителност към лефамулин.
Медикаментът беше поставен в графата за квалифицирани инфекциозни заболявания. Знакът QIDP се дава на антибактериални и противогъбични лекарства, които се използват за лечение на сериозни или застрашаващи живота инфекции, което води до много по-бързо придвижване на процедурата.
Създателите на новия антибиотик от „Nabriva Therapeutics“ получиха одобрението на FDA за производството.
Биофармацевтичната компания, която освен в САЩ има свои подразделения и в Австрия и Ирландия, е специализирана в създаването на иновативни антиинфекциозни средства. От „Nabriva Therapeutics“ подчертават, че лефамулинът е първият плевромутилинов антибиотик за интравенозно и орално приложение. Компанията ще предложи антибиотика не само в САЩ, но и в ЕС.
Надеждите са, че „Xenleta“ ще се справи със сериозното заболяване, от което годишно се разболяват почти 1 000 000 американци, а 50 000 умират.
От американската Агенция определят като основно световно предизвикателство възможността да се справят със заплахата от антимикробната резистентност. Един от начините е разработването на безопасни и ефективни нови терапии, които дават реален шанс на хората.
fda.gov, nabriva.com
НОВИНАТА е свързана към
- Безинтерфероновите лекарства, които напълно промениха терапията на хепатит С
- Откритието на Рибавирина слага началото на успешната терапия на хепатит С
- Ключови иновации в три направления на медицината, които ще останат след края на пандемията
- Руски учени усъвършенстват формулата на животоспасяващи лекарства
- Българите имат достъп само до 30% от новите лекарства
- Вирусът на едрата шарка е в основата на лекарство за рак на гърдата, създадено от руски учени
- Новата регулация на лекарствата може да ограничи достъпа до иновативни медикаменти
Коментари към В САЩ одобриха новия антибиотик „Xenleta“, който ще лекува бактериална пневмония