Глоба до 50 000 лв. и затвор до 5 години грози нарушителите на наредбата за зеления сертификат
И България въведе задължителен здравен сертификат подобно на много други европейски страни. Решението на здравното министерство за него, както и за по-строгите мерки влиза в сила от 00 часа на 21 октомври 2021 г. и е част от усилията да се овладее епидемията от COVID-19.
Зеленият сертификат
Да се ограничи разпространението на заразата е основният аргумент на властта. Решението на експертите е взето въз основа на данните за ситуацията, която продължава да буди тревога заради увеличаващия се брой на установените положителни за COVID-19 тестове и на настанените в болниците в тежко състояние.
Зеленият сертификат ще бъде единственият пропуск за посещение във всички затворени пространства и е задължителен за медицинските специалисти и работещите в социалните домове. Когато проверяващите установят нарушения, ще изпращат сигнал до прокуратурата. Проверката, която тя трябва да извърши, е за престъпление по чл. 355 от Наказателния кодекс, в който е посочено, че наказанието, когато правилата са нарушение във време на пандемия, е лишаване от свобода до 5 години и глоба от 10 000 лв. до 50 000 лв.
Часове след като министър Кацаров обяви мерките, от Сдружението на заведенията и от Българската асоциация на заведенията излязоха с позиция, в която заявяват, че мерките не са това, за което са се договорили по време на срещите. Организациите обвиняват здравният министър, че е излъгал, тъй като не се е съобразил с искането им да се признават и тестовете за антитела, а държавната администрация да бъде поставена при същите условия. И още, казват те, ограниченията е трябвало да са валидни и за всички нехранителни обекти над 200 квадратни метра. Двете организации са категорични, че обявяват бойкот на заповедта. Ще започнат да я спазват едва когато е написана така, че да обхваща всички сектори на социалния и икономически живот в страната.
На брифинг на 20 октомври 2021 г. здравният министър заяви, че мерките се отнасят единствено за изрично посочените в заповедта обекти и прояви и допълни, че за някои от тях, като спортните мероприятия и посещенията в дискотеки режимът е облекчен.
Сега може да има публика на спортните и посетители в дискотеките при условие, че имат зелен сертификат, а до момента това беше невъзможно. Що се отнася до правото на труд на хората, засегнати от мерките, д-р Кацаров заяви: „Мерките са противоепидемични, те не забраняват на хората да работят, нито ги принуждават да се ваксиниран, това са мерки, които намаляват риска от разпространението на вирусите.“
COVID-19 на 20 октомври 2021 г.
Единната информационна система отчита отново висок ръст на новите случаи на COVID-19. 4957 са новозаразените, а това е 22,3% от направените общо 22 264 теста за последните 24 часа. Хоспитализирани са 895 жени и мъже, от които 89,61% не са ваксинирани. Общо в болниците се лекуват 6377 души, от тях в интензивните сектори са 558.
124 души не са успели да се преборят с болестта за последното денонощие, с тях броят на жертвите на COVID-19 от началото на пандемията става 22 612.
1426 са новите случаи в столицата, в Пловдив са 479, във Варна 366, в Бургас са 228, а в Стара Загора 214. Най-малко са регистрираните в област Кърджали – 33.
Служебният здравен министър определи ситуацията като критична. В интервю за bTV на 20 октомври 2021 г. д-р Стойчо Кацаров каза още, че „народът ни е изправен пред огромно изпитание, а по-голямата част от хората не си дават сметка за мащаба на бедствието“. За пореден път той подчерта, че зеленият сертификат дава възможност на хората да работят и да общуват и се прилага в цяла Европа. И отново уточни, че мерките, които влизат в сила от 21 октомври 2021-а, ще продължат докато се прецени, че има резултат от тях. В противен случай ще се премине към следващата мярка, която е пълен локдаун.
Болниците и натовареността на системата
Натискът върху здравната система се усилва в последните дни в резултат на големия брой хора, които се нуждаят от болнично лечение. Голяма част от лечебните заведения алармират, че вече не разполагат с легла за COVID-19 или са на изчерпване. 6377 души в момента са хоспитализираните, а 558 от тях са с тежката форма на болестта и са в интензивните отделения.
Много по-сериозен обаче е въпросът за липсата на персонал от една страна, а от друга за огромната умора на медицинските работници. От здравното министерство се надяват, че благодарение на по-строгите мерки натискът върху системата ще намалее.
Ваксинацията срещу COVID-19
България продължава да е на последно място по брой на ваксинираните срещу COVID-19. Освен желанието да се ограничи заразата със сигурност има и друг аргумент за въвеждането на зеления сертификат и той е да бъдат стимулирани хората да се ваксинират. Данните показват, че за последното денонощие почти 90% от хоспитализираните не са ваксинирани, както не са и малко над 95% от починалите.
В сравнение с 19 октомври 2021-а броят на поставените дози от ваксини срещу COVID-19 е малко по-висок – 9 097. Напълно ваксинирани са 1 393 292 българи, а от началото на кампанията са поставени 2 643 788 дози. Бустерна доза е поставена на 9311 души.
Проучване на социологическата агенция „Алфа Рисърч“ за предаването „Референдум“ по темата за ваксините и отношението на българите към тях показва, че 43,6% от хората не ги приет и твърдят, че те имат негативен ефект върху хората. 55,1% са онези, които смятат, че именно ваксините ограничават разпространението на заразата. Въпросът е защо от всички тях, ваксинирани са само 20%.
Междувременно от софийската Университетска болница „Света Анна“ съобщават за наплив на желаещи да бъдат имунизирани срещу COVID-19. До 10 часа на 20 октомври 2021 г. над 50 жени и мъже са се ваксинирали във ваксинационния център на болницата и пред него продължава да има опашка от чакащи.
Мерките в училищата
Според новите разпоредби в областите, където заболеваемостта е над 750 на 100 000 души, ще преминат изцяло на дистанционно обучение. Когато става дума за заболели между 500 и 750, тогава действа принципа на ротация.
Родителите продължават да настояват за изцяло присъствено обучение на децата и за това държавата да осигури необходимото това да се случи. На организирания на 19 октомври протест пред здравното министерство от сдружението „Да запазим училището като средище за децата“ се събраха не повече от 30 души. Както отбелязва с огромно съжаление една от инициаторките на сдружението Магдалена Абаджиева, „На българина трябва някой да му обърне масата, за да се сети, че има мнение“ и допълва, че според мерките, децата със сертификат могат да влязат в ресторант, но не и в училище.
Служебният министър на образованието обяви, че в момента се актуализират насоките, за да бъдат в съзвучие с новите мерки. Проф. Николай Денков благодари на здравното министерство, което е приело аргументите им и се е съобразило с тях по два важни въпроса. Приети са предложенията на МОН да няма зелен сертификат за учителите и решенията за онлайн и присъственото обучение да се вземат на базата на заболеваемостта в община, а не в област. От МЗ ще предоставят на МОН всеки ден информация за нивото на заболеваемост във всяка община в България.
Протестите
На фона на растящите случаи на заразени с COVID-19 и предстоящото влизане в сила на строгите мерки и задължителния зелен сертификат на днешния 20 октомври се проведоха два протеста пред здравното министерство.
Първият от тях е на работещите в спешните центрове. Негов организатор е синдикатът „Защита“, а причината е неясна, според спешните медици, заповед на здравния министър за заплатите в условията на пандемия. Според работещите в спешна помощ д-р Кацаров ги е излъгал, обещавайки, че ще увеличи основните им заплати. На практика това не се е случило, точно защото заповедта е неясна. Парите се разпределят субекитвно и несправедливо и не стигат до работещите в спешната помощ. Спешните медици протестираха и срещу тежките условия на работа.
Другият протест е организиран от партия „Възраждане“ и е подкрепен и от други политически партии. Протестиращите се противопоставят на строгите ограничения срещу COVID-19 и ги определят като дискриминационни за хората без зелен сертификат.
От ГЕРБ и БСП поискаха оставката на министър Кацаров. По този повод той заяви, че в предизборна ситуация това е нормално.
НОВИНАТА е свързана към
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Епидемията от COVID-19 във Франция продължава да се влошава, увеличава се броят на хоспитализираните
- Гръцки медици стачкуват против задължителната ваксинация срещу COVID-19
- Идва ли Омикрон в България – все още само предположения и нито една потвърдена проба
- В ловешката болница „Проф. д-р Параскев Стоянов“ лекуват двумесечни близнаци от COVID-19
- Нов вариант на COVID-19 е установен във Франция
- Задължителна ваксинация срещу COVID-19 за медицинските служители и работещите в социалните заведения, предлага Ангел Кунчев
- Пандемичен комитет ще координира изпълнението и контрола на мерките срещу COVID-19
- Нови мерки срещу COVID-19 за цялата страна предлага доц. Ангел Кунчев в доклада си от 30 август 2021 г.
- Намаляват карантината за болните от COVID-19 от 14 на 10 дни
Коментари към Глоба до 50 000 лв. и затвор до 5 години грози нарушителите на наредбата за зеления сертификат