Голямо неравенство в страните по света по отношение оцеляването след диагноза рак
Нивото на продължителност на живота след рака се повишава в глобален мащаб дори при най-тежките прогнози. Процесът обаче е крайно неравномерен в зависимост от страната.
Изводите са от изследването Concord-3, в което се анализират тенденциите в степента на оцеляване, свързани с 18 вида рак и състоянието в 71 държави в периода от 2000 до 2014 г. Проучването включва 37,5 милиона пациенти с диагноза рак в този период.
Най-много оцелели след среща с коварната болест има в САЩ, Канада, Австралия и Нова Зеландия, а в Европа в Исландия, Норвегия, Швеция и Финландия.
Не е така обаче в други райони на света. Например, ако в САЩ пациентите, които живеят 5 години след лечение от рак на гърдата, са 90,2%, то в Индия процентите са 66,1%.
В случаите на мозъчен тумор при дете да живеят пет години след поставянето на диагнозата имат 80% от малките пациенти в Дания и Швеция, докато в Мексико и Бразилия те са под 30%.
Лимфобластната левкемия убива повече от 40% от засегнатите деца в Китай, Мексико и Еквадор, но в САЩ, Канада и някои западноевропейски държави става дума за по-малко от 10%.
Анализът показва, че в този близо 15 годишен период оцеляването при рак на черния дроб, панкреаса и белия дроб се е увеличило с 5%.
При стомашно-чревните ракови заболявания най-високи нива на преживяване се наблюдават в Югоизточна Азия: в Южна Корея при рак на стомаха оцеляват 68,9%, а при рак на дебелото черво – 71,8%. В същото време в Тайван при рак на черния дроб само 27,9% имат шанс.
Според авторите на изследването страните с най-висока терапевтична ефикасност могат да послужат за пример, а и да помогнат за намаляването на жертвите. От модела им биха могли да се възползват както в района на Югоизточна Азия, Япония и Южна Корея, които са в челните редици по брой заболели от рак на стомаха, така и в Русия, в която стомашно-чревните ракови заболявания биват определяни като огромен проблем за общественото здраве.
Програмата CONCORD създава глобално наблюдение по отношение оцеляването от рак като показател за ефективността на здравните системи, но и като начин светът да бъде информиран и в същото време политиката за контрол на раковите заболявания да стане по-ефективна. Програмата позволява бързи и навременни сравнения на ефективността на здравните системи в държавите. Става дума за предоставяните от тях грижи за 18 вида рак, които са 75% от всички ракови заболявания, които се диагностицират в световен мащаб всяка година.
От миналата година Организацията за икономическо сътрудничество и развитие използва резултатите от CONCORD за оцеляване след рак като официален показател за качеството на здравеопазването в 48 страни по света.
Авторите на изследването изразяват съжаление, че данните, с които разполагат са непълни и коментират, че въпреки милиардите долари, които биват инвестирани за изследвания, все още приоритетите във всички страни са неправилни, а и недостатъчни.
По статията работи: Гергана Караилиева
Източник: egora.fr
Снимка: 2.bp.blogspot.com
- Всяка четвърта жена и всеки четвърти мъж в света умират от онкологично заболяване
- Бил Гейтс обяви създаването на Коалиция за иновации и подготвеност при епидемии
- През 2016 г. световното население е достигнало 7,4 милиарда души
- В Кувейт регистрираха най-високата температура на планетата за цялата история на метеонаблюденията
Продукти свързани с НОВИНАТА
ОТМЪСТИТЕЛИТЕ: ВСЕКИ ИСКА ДА УПРАВЛЯВА СВЕТА - ДАН АБНЕТ - СИЕЛА
РАЗГОВОРИ С БОГА - ПЪЛНО ИЗДАНИЕ /ТВЪРДИ КОРИЦИ/ - НИЙЛ УОЛШ - ХЕРМЕС
ТЪРСАЧЪТ НА МИНАЛО ОТКРИВА СВЕТА - НИКОЛАЙ ОВЧАРОВ - ХЕРМЕС
ИСТОРИИТЕ НА ЕДНА НОМАДКА - РИТА ГЕЛМАН - ХЕРМЕС
МАЛКА КНИГА ЗА ГОЛЕМИТЕ ИДЕИ - ДАНИЕЛ СМИТ - СИЕЛА
500 ФАКТА ЗА СВЕТА ОКОЛО НАС - СИЕЛА
НОВИНАТА е свързана към
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- Биопсия на гърда
- Д-р Нина Хаясетдинова
- CA 125 туморен маркер
- CA 19-9 туморен маркер
- Проф. д-р Александър Юлиянов, д.м., FACS
- Алтернативни и допълващи терапии при рак
- Д-р Денислав Исидоров Белинов, д.м.
- Биопсия на лимфни възли
Коментари към Голямо неравенство в страните по света по отношение оцеляването след диагноза рак