Ниското качество на здравните услуги води до увеличаване и на болестите, и на разходите в здравеопазването
Нов съвместен доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), Световната здравна организация (СЗО) и Световната банка показва, че лошото качество на здравни услуги пречи на напредъка в здравеопазването на всички страни в света независимо от степента на икономическото им развитие.
В настоящия момент в световен мащаб са масово разпространени както поставянето на грешни диагнози и провеждането на неадекватно или ненужно лечение, така и съществуването на доставчици на услуги без опит и нужната подготовка и материално-техническа база, която е остаряла.
Според доклада положението е много по-тежко в страните със средни и ниски доходи, където 10% от хоспитализираните пациенти са изложени на риска от развитие на инфекция по време на престоя в болница. Този процент в страните с високи доходи е 7. Подобни инфекции могат да бъдат предотвратени много лесно чрез по-добра хигиена и подходящо използване на антимикробни средства. Оказва се обаче, че в страните с високи доходи един от всеки десет пациенти страда от усложнения по време на лечението си.
Докладът показва още, че заболяванията, свързани с ниското качество на грижите, водят до допълнителни разходи както за семействата, така и за здравните системи. Независимо от безспорния факт, че има напредък по отношение на степента на оцеляване от раковите и сърдечносъдовите заболявания, то разходите заради некачествени грижи в областта на трайните увреждания, например, възлизат на трилиони долари всяка година.
„В СЗО смятаме за свой дълг да гарантираме, че хората навсякъде по света могат да се възползват от здравни услуги, не само когато са им необходими, но и да бъдат с високо качество“, категоричен е генералният директор на организацията Тедрос Аданом Гебрейесус. От своя страна генералният секретар на ОИСР Анхел Гурия смята, че „без качествени здравни услуги универсалното здравно осигуряване е просто една кухо обещание“. От своя страна председателят на групата на Световната банка Джим Йонг Ким е на мнение, че нито една държава не може да си позволи да предоставя здравни услуги с ниско качество, които са истинска заплаха за здравето.
Един от примерите в доклада, свързан с ниското ниво на здравеопазването в света, е свързан с проучване, осъществено в осем страни с висока смъртност в района на Карибския басейн и Африка, което показва, че здравните грижи за майките и децата са много редки. В същото време 15% от разходите на болниците в страните с високи доходи са заради грешки при лечението или заради инфекции на пациентите, получени по време на престоя им в здравните заведения.
В заключение трите организации подчертават спешните мерки, които правителствата и здравните органи трябва да предприемат в сътрудничество с гражданите, за да се подобри качеството на услугите.
Подчертава се водещата роля на правителствата, които трябва да изработят ефективни национални политики и стратегии за качествено здравеопазване. Здравните системи трябва да се ориентират към професионалното оказване на помощ и към повишаването на удовлетвореността на пациентите, за да провокират доверието им в системата. От своя страна гражданите трябва да разполагат с необходимите средства и информация, за да участват активно както във вземането на решенията, така и в създаването на нови модели, характерни за тяхната общност. И не на последно място работещите в сферата на здравеопазването трябва да приемат пациентите като партньори, защото този е пътят за създаване на доверие в системата и възможността за нейното усъвършенстване, се посочва в доклада.
Редактор: Гергана Караилиева
Източник: who.int
Снимка: guineenews.org
- България е на 102 място по качество на здравните услуги според доклад на СЗО
- Близо 70 процента от случаите на оперативно отстраняване на матката са ненужни
- Всяка четвърта жена и всеки четвърти мъж в света умират от онкологично заболяване
- В Кувейт регистрираха най-високата температура на планетата за цялата история на метеонаблюденията
Продукти свързани с НОВИНАТА
СОЕКС ECOVISOR F4
Безплатна доставка за България!ОТМЪСТИТЕЛИТЕ: ВСЕКИ ИСКА ДА УПРАВЛЯВА СВЕТА - ДАН АБНЕТ - СИЕЛА
РАЗГОВОРИ С БОГА - ПЪЛНО ИЗДАНИЕ /ТВЪРДИ КОРИЦИ/ - НИЙЛ УОЛШ - ХЕРМЕС
ТЪРСАЧЪТ НА МИНАЛО ОТКРИВА СВЕТА - НИКОЛАЙ ОВЧАРОВ - ХЕРМЕС
ИСТОРИИТЕ НА ЕДНА НОМАДКА - РИТА ГЕЛМАН - ХЕРМЕС
МАЛКА КНИГА ЗА ГОЛЕМИТЕ ИДЕИ - ДАНИЕЛ СМИТ - СИЕЛА
НОВИНАТА е свързана към
- 100-годишни болници във Великобритания пред срутване, докато чакат финансиране
- Казусът „Пирогов“ като огледало за сгромолясващото се здравеопазване
- Спешна помощ в САЩ: Защо лекарите в спешните отделения са все по-малко
- Имате ли доверие на вашия личен лекар?
- 24 великолепни принцеси и кралици от цял свят
- Как да разберем кои мандарини са сочни и сладки?
- Проф. д-р Красимир Иванов: Парите за лечение в чужбина трябва да се инвестират в български болници
- Д-р Здравко Златев: Най-големият проблем на здравеопазването в България е липсата на специалисти
- Д-р Владимир Калайджиев - създателят на ХЕИ
- Старобългарско здравеопазване до 1860 година
Коментари към Ниското качество на здравните услуги води до увеличаване и на болестите, и на разходите в здравеопазването