Дезинфектантите срещу разпространение на COVID-19 могат да бъдат опасни
Повишеният риск от заразяване с коронавирус наложи масовото използване на дезинфекциращи и почистващи препарати. Според ново изследване на университета в Индиана обаче честата им употреба може да увеличи рисковете за човешкото здраве.
Амина Саламова, учен от училището по обществени науки и екология „O'Neill“ към университета, заедно с Гуомао Женг и Габриели Филипели, изготвиха доклад на тема „Широкото излагане на масово използваните дезинфектанти в закрити помещения по време на пандемията от коронавирус“. Той ще бъде публикуван в предстоящия брой на научното списание „Environmental Science and Technology Letters.“
Учените изследват проби от прах, взети от торбичките на прахосмукачки, използвани от обикновените граждани в Индиана през месец юни и ги сравняват с други такива от 2018 и 2019 година, преди избухването на пандемията. В пробите от юни 2020 г. те откриват значително по-силна концентрация на четвъртични амониеви съединения (ЧАС), основен клас химикали, включени в състава на почистващите продукти за домакинството.
Саламова споделя, че някои от тези съединения са добавени в списъка, наречен "List N", на Агенцията за опазване на околната среда, с продукти, подходящи за борба с коронавирусната инфекция. Те се използват широко от домакинствата, както и в заведенията за хранене, училищата и магазините.
Въпреки похвалните усилия на хората да почистват и дезинфекцират много по-често и качествено, химикалите, съдържащи се в препаратите могат да предизвикат някои здравословни проблеми, ако са в достатъчно висока концентрация.
Саламова пояснява: „Повишеното излагане на влиянието на четвъртични амониеви съединения (ЧАС) е наистина притеснително, защото е свързано с увеличаване риска от астма, кожни раздразнения и смущения в репродуктивната функция.“
Изследването е първото по рода си, което се фокусира върху честотата и излагането на въздействието на ЧАС чрез анализ на проби прах, взети от жилища, преди и след избухването на коронавируса.
Важни заключения от направеното проучване:
- Нивата на четвъртични амониеви съединения (ЧАС) в домакинствата, които са започнали да дезинфекцират по-често заради пандемията, са по-високи отколкото там, където хигиенните навици не са се променили.
- В домовете, където се прави дезинфекция между 1 и 5 пъти седмично, концентрацията на ЧАС е много по-висока, отколкото в жилища на семейства, които почистват по-рядко.
- Съставът на ЧАС в почистващите продукти и на пробите от прах е много сходен, което означава, че препаратите са основен източник на опасните съединения в жилищата.
- Учените съветват да се използва друг вид дезинфекциращи продукти – с алкохол например, които според тяхното проучване съдържат значително по-малко ЧАС и са добра алтернатива, ако искаме да опазим здравето си.
Прахът отдавна се счита за основен причинител на редица заболявания, особено при децата. Филипели уточнява, че заради слабата им летливост, ЧАС лесно се поглъщат от други частици и се натрупват с праха в закритите помещения, което ги прави опасен и дълготраен замърсител, дори след утихването на пандемията.
Безспорно почистването и дезинфекцирането са от ключово значение за овладяване на коронавирусната зараза, а това подтиква хората към масовото използване на препарати с ЧАС. Важно е обаче да се следят нивата им, както и възможните последици върху човешкото здраве, а за целта ще е необходимо да се разработят стратегии за намаляване излагането на тяхното вредно влияние.
newswise.com, oneill.indiana.edu/Environment. Sci. Технол. Lett. 2020
Снимки: pikist.com, oneill.indiana.edu
- Български учени създадоха робот за дезинфекция, който ще се включи активно в битката с COVID-19
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
Коментари към Дезинфектантите срещу разпространение на COVID-19 могат да бъдат опасни