ДНК ваксина отключва противотуморен имунитет и удължава живота на пациенти с рак на гърдата
Експериментална ваксина срещу рак на гърдата отключва силен имунен отговор спрямо ключов туморен протеин, твърдят експерти от медицинското училище към Университета на Вашингтон в Сиатъл. Публикуваните в авторитетното списание „JAMA Oncology“ резултати разкриват още, че лекарството е ефективно при различни видове рак на гърдата.
Водещият автор д-р Мери „Нора“ Дисис, директор на Института по разработване на ваксини срещу рак, допълва: „Клиничното изпитване не е рандомизирано (участниците не са разпределени на случаен принцип), затова данните следва да се разглеждат като предварителни. Все пак те са достатъчно оптимистични, за да продължим напред и да проведем много по-мащабната и вече рандомизирана втора фаза.“
По време на първия етап се тества безопасността на ваксината, която е насочена към HER2 - тирозин киназен рецептор, стимулиращ растежа на протеини. Целта е да се провери дали тя би предизвикала имунна реакция към HER2.
Протеинът HER2 при пациенти с рак
Протеинът HER2 се открива по повърхността на 30% от туморните клетки при пациенти с рак на гърдата. Там той се експресира стократно повече, отколкото в нормални клетки. Обикновено HER2-позитивните тумори са по-агресивни и по-често рецидивират след проведено лечение. В същото време обаче свръхпроизводството на HER2 отключва имунна реакция, която може да бъде полезна за организма.
Цитотоксична имунна реакция
Пациенти с рак на гърдата, които се оказват позитивни за HER2, развиват така наречения цитотоксичен имунитет. Благодарение на него те по-рядко се разболяват отново след проведена терапия и живеят по-дълго от хората, които не са развили въпросната цитотоксична реакция.
Дисис и колегите й създават ДНК ваксината, за да предизвикат сходен цитотоксичен имунен отговор*. Протеиновите ваксини съдържат протеин или част от него, който имунната система трябва да атакува. За разлика от тях, ДНК ваксините предават ДНК инструкции, които да я „обучат“ как да го унищожава.
Как действа ДНК ваксината срещу рак на гърдата?
След като бъде инжектиран препаратът, клетките около мястото на инжектиране разпознават ДНК и започват да произвеждат протеина, кодиран в нейните инструкции. След това имунната система се среща с HER2, което би трябвало да отключи силна, цитотоксична имунна реакция.
Ваксината срещу рак на гърдата, използвана по време на клиничното изпитание, съдържа ДНК инструкции за частта от протеина HER2, която в повечето случаи се намира в самата клетка. Учените смятат, че именно този фрагмент предизвиква най-силен имунен отговор.
В изследването участват 66 жени с метастазирал рак на гърдата. Всички са преминали стандартен курс на терапия. При някои е останал само туморът в костта, който расте бавно, а при други се наблюдава пълна ремисия.
Доброволците са разделени в три групи, като всеки получава три дози от ваксината. Дозите на едната група са ниски (10 mcg), на другата – средни (100 mcg), а на третата – високи (500 mcg). Те приемат паралелно и имуностимуланта GM-CSF (гранулоцити-макрофаги колониостимулиращ фактор), който също засилва цитотоксичния имунитет.
Състоянието на пациентите с рак на гърдата се проследява дълго, между 3 и 13 години. Причината е, че протеинът HER2 се среща и по повърхността на много други видове клетки и изследователите искат да се убедят, че с течение на времето ваксината няма да отключи автоимунен отговор и срещу други здрави тъкани, в които се експресира HER2.
Странични ефекти на ваксината за жени с рак на гърдата
Д-р Дисис допълва: „Резултатите разкриват, че ваксината е безопасна. При половината от пациентите наблюдавахме някои от страничните ефекти, характерни за ваксините срещу COVID-19: зачервяване и подуване на мястото, където е инжектирана, а в някои отделни случаи – температура, втрисане и други грипоподобни симптоми.“
Инжекцията успява да предизвика желания цитотоксичен имунен отговор, без да причинява сериозни усложнения, като най-добър ефект е отчетен при хората, приемали средната доза.
Макар че първоначалната цел на клиничното изпитание не е да провери дали лекарството може да забави развитието на рака, екипът установява, че ваксинираните пациенти се повлияват много по-добре и имат по-дълга преживяемост от останалите в същия стадий на заболяването, които обикновено умират до 5 години след провеждане на лечението. След 10 години на проследяване 80% от жените, включени в клиничното изпитание, все още са живи.
„Ако резултатите от втората, вече рандомизирана фаза са добри, това ще означава, че можем да продължим с третата, която би била окончателна. Силно се надявам скоро да имаме изпитано средство за лечение на пациенти с рак на гърдата“, пояснява д-р Дисис.
* Disis ML, Guthrie KA, Liu Y, et al. Safety and Outcomes of a Plasmid DNA Vaccine Encoding the ERBB2 Intracellular Domain in Patients With Advanced-Stage ERBB2-Positive Breast Cancer: A Phase 1 Nonrandomized Clinical Trial. JAMA Oncol. November 03, 2022.
- Breast cancer vaccine safely generates anti-tumor immunity: https://newsroom.uw.edu/news/breast-cancer-vaccine-safely-generates-anti-tumor-immunity
- Safety and Outcomes of a Plasmid DNA Vaccine Encoding the ERBB2 Intracellular Domain in Patients With Advanced-Stage ERBB2-Positive Breast Cancer: https://jamanetwork.com/journals/jamaoncology/article-abstract/2797975
- Създадоха наночастици, които идентифицират и унищожават раковите клетки в гърдата
- Ракът на гърдата може да бъде победен с лекарства, които предизвикват клетките да се самоунищожават
- На 1 октомври 2019-а НДК ще бъде осветен в розово – цветът на битката срещу рака на гърдата
- Онлайн калкулатор е помогнал за откриването на рака на гърдата при актрисата Оливия Мън
Продукти свързани с НОВИНАТА
ВАРИТЕКС РЪКАВ ЗА ЛИМФЕДЕМ 952
НОВИНАТА е свързана към
- Рак на гърдата
- Препоръчителна диета за болни от рак на гърдата
- CA 15-3 туморен маркер
- Ръката на Буда
- Хормонална терапия за лечение на рак на гърдата
- Клинична патология при злокачествени заболявания на гърдата
- Мамография - какво трябва да знаем
- Лигнани - фитоестрогени с невероятни ползи за здравето
- KI-67 протеин тест
- Опасни ли са дезодорантите и могат ли да причинят рак на гърдата
Коментари към ДНК ваксина отключва противотуморен имунитет и удължава живота на пациенти с рак на гърдата