Химиотерапията може да събуди латентните ракови клетки, причинявайки рецидив при пациенти с рак на гърдата
Ново изследване на учени от университета Emory в САЩ сочи, че стандартно лекарство, използвано по време на химиотерапия, уврежда здравите клетки, „събужда“ латентните ракови клетки и ускорява растежа на рака. Според тях това може да е причина за рецидивирането на рака на гърдата.
Резултатите са публикувани на 12.09.2023 г. в списание PLoS Biology.
Усъвършенстваното лечение на рак, включително химиотерапията, през последните десетилетия доведе до значително намаляване броя на смъртните случаи вследствие на различни видове рак. Въпреки това при 23% от пациентите с рак на гърдата болестта се завръща отново през първите пет години след успешното излекуване. Целта на терапията е да унищожи всички туморни клетки, но често част от тях преминават в латентен режим, спират да се делят и съответно не се повлияват от химиотерапевтичните средства. Ракът се завръща, когато тези „спящи“ клетки се активират* и започнат да се делят отново.
Според някои проучвания химиотерапията може да причини събуждане на клетките, но механизмът, по който това се случва, все още не е ясен.
Терапия с доцетаксел
За да потърсят отговора, авторите работят върху клетъчен модел и миши модел с рак на гърдата. Важно е да се уточни, че клетъчният съдържа както ракови, така и неракови стромални клетки. Използваното лекарство, което се дава в дози, съобразени с физиологията на двата модела, е доцетаксел. От наблюденията им става ясно, че дори когато то се приема в малки дози, стромалните клетки се увреждат, а раковите остават незасегнати, което увеличава риска от рецидивиране на болестта.
>>> Кръвен тест може да послужи като инструмент за ранна диагностика на рак на гърдата
Сигнализиращи молекули, отговорни за активирането на спящите ракови клетки
Рамя Ганесан, ръководител на екипа, и нейните колеги установяват, че причината за повторното събуждане на „спящите“ клетки е освобождаването на две важни сигнализиращи молекули – гранулоцит колония стимулиращ фактор (G-CSF) и интерлевкин-6 (IL-6) в увредените стромални клетки. Молекулите активират латентните ракови клетки и стимулират техния растеж, както инвитро, така и инвиво.
Резултатите показват, че антителата, които неутрализират молекулата G-CSF или IL-6, и лекарствата, които блокират медиатора на тези сигнали в самите ракови клетки, не позволяват тяхното събуждане вследствие на лечението с доцетаксел.
Латентен режим на раковите клетки
По-нови изследвания обръщат сериозно внимание на опасността, която крият „спящите“ ракови клетки и тяхната роля при рецидивиране на рака. Традиционното и вече утвърдено лечение се фокусира върху размножаващите се клетки, но е важно да се намери механизъм, който би могъл да обезвреди и латентните. Според учените това може да стане по един от следните три начина:
- удължаване състоянието на латентност до безкрай;
- унищожаване на латентните ракови клетки, без да бъдат активирани;
- унищожаване, след като се събудят.
>>> Какви са леченията при рак на гърдата?
Заключения
Откритията на американските експерти са много важни поради няколко причини:
- подчертават колко съществена е ролята не само на раковите, но и на съседните клетки, при оценяване ефективността на химиотерапията;
- разкриват, че високите стойности на IL-6 в кръвта са предупредителен знак за по-бързо завръщане на рака при пациенти, подложени на химиотерапия, което означава, че показателят трябва да се взема под внимание при избора на лечение;
- предлагат нови възможности за предпазване от завръщане на рака.
* Ganesan R, Bhasin SS, Bakhtiary M, Krishnan U, Cheemarla NR, Thomas BE, et al. (2023) Taxane chemotherapy induces stromal injury that leads to breast cancer dormancy escape. PLoS Biology. 2023.
- Breast cancer recurrence may be triggered by chemotherapy injury to non-cancer cells: https://medicalxpress.com/news/2023-09-breast-cancer-recurrence-triggered-chemotherapy
- Taxane chemotherapy induces stromal injury that leads to breast cancer dormancy escape: https://journals.plos.org/plosbiology/article?id=10.1371/journal.pbio.3002275
- Ракът на гърдата може да бъде победен с лекарства, които предизвикват клетките да се самоунищожават
- Създадоха наночастици, които идентифицират и унищожават раковите клетки в гърдата
- На 1 октомври 2019-а НДК ще бъде осветен в розово – цветът на битката срещу рака на гърдата
- Болните от рак на гърдата в ранен стадий могат да се излекуват и без химиотерапия
Продукти свързани с НОВИНАТА
ВАРИТЕКС РЪКАВ ЗА ЛИМФЕДЕМ 952
НОВИНАТА е свързана към
- Рак на гърдата
- Препоръчителна диета за болни от рак на гърдата
- CA 15-3 туморен маркер
- Ръката на Буда
- Хормонална терапия за лечение на рак на гърдата
- Клинична патология при злокачествени заболявания на гърдата
- Мамография - какво трябва да знаем
- Лигнани - фитоестрогени с невероятни ползи за здравето
- KI-67 протеин тест
- Опасни ли са дезодорантите и могат ли да причинят рак на гърдата
Коментари към Химиотерапията може да събуди латентните ракови клетки, причинявайки рецидив при пациенти с рак на гърдата