Дългосрочните последици от Делта варианта могат да бъдат опасни за децата
Усложненията след прекаран COVID-19 могат да бъдат много опасни за децата и младежите, дори и в случаите, когато не са проявили никакви или съвсем леки симптоми, твърдят от Американската педиатрична академия.
Преди появата на Делта варианта те бяха сред най-малко застрашените от коронавируса. Не така стоят нещата днес, когато невръстните пациенти, приети в болница с COVID-19 за последната година в САЩ, са повече от 45 000 по данни на Американските центрове за превенция и контрол на заболяванията.
Към 7 август 2021 г. средно 203 деца на денонощие са постъпили за лечение на територията на страната само в рамките на една седмица, което означава ръст от 21,4% в сравнение с предходната седмица.
Д-р Марк Клайн, главен лекар в детската болница в Ню Орлиънс, пояснява: „Половината от децата, които са хоспитализирани при нас, са на възраст под 2 години. Вирусът, който върлува в момента, е различен. Той е непредсказуем и много по-трудно контролируем. Освен това се пренася много по-лесно от човек на човек.“
Медицинските специалисти смятат, че е изключително важно да защитим децата от доминиращия Делта вариант. Така не само ще ги предпазим, но и ще им дадем възможност да се обучават в класните стаи, както и ще се предотврати появата на други, по-агресивни варианти на коронавируса.
Близо половината от хоспитализираните с COVID-19 деца не страдат от съпътстващи заболявания
Ситуацията е коренно различна от тази през изминалата учебна година. Силно заразният Алфа вариант вече е изместен от още по-заразния Делта вариант.
Експертите от Американските центрове за превенция и контрол сравняват степента на пренасяне на варианта с тази на варицелата. Само за 2 месеца делът на секвенираните проби с доказано наличие на Делта вариант в САЩ е нараснал от 3% до 93%. Броят на новозаразените деца на седмична база само за последните две седмици се е удвоил.
Приблизително 39 000 нови случая са регистрирани през третата седмица на юли, сочат данни на Американската педиатрична академия, като цифрата достигна 94 000 през първата седмица на август.
Почти половината от децата (46,4%), които постъпват в болница между март 2020 г. и юни 2021 г. нямат придружаващи заболявания.
„Смъртните случаи сред малките ни пациенти не бива да се подценяват“
Д-р Рошел Валенски от Американските центрове за превенция и контрол предупреждава, че макар рискът от фатален край при децата да е по-нисък, броят на починалите не е толкова незначителен. Според статистиката поне 542 деца са загубили живота си вследствие на коронавирусна инфекция в САЩ.
Смъртните случаи са два пъти повече отколкото тези след усложнения от грип за периода 2019-2020 г.
Д-р Джеймс Кембъл, професор по педиатрия към Медицинското училище на университета в Мериленд, разкрива, че основната причина, поради която коронавирусът отнема толкова детски животи, е, че за останалите сериозни болести има ваксини, подходящи за деца. „Никой не умира от полиомиелит, шарка или дифтерия вече в САЩ“, допълва той.
За съжаление, въпреки че подрастващите между 12 и 17 години вече имат право да се ваксинират срещу коронавирус, все още повечето не са се възползвали. Докато се одобри препарат, безопасен за деца под 12 години, ще изминат поне още няколко месеца.
7-годишната дъщеря на Ребека Калоуей е сред хилядите доброволци, върху които се изпитват различните ваксини срещу COVID-19. Майката споделя, че една от причините да запише детето си в клиничните изпитания е загубата на по-малката й дъщеря, която умира от диабет тип 1. Ребека не иска и други семейства да губят своите деца. „Макар смъртните случаи вследствие на коронавирус и диабет тип 1 да са малко, никой не би искал точно неговото дете да е част от черната статистика“, споделя жената.
Присъственото обучение ще е възможно, само ако децата са защитени срещу коронавирус
Експерти от Американските центрове за превенция и контрол на заболяванията препоръчват децата от предучилищна възраст до 12 клас и техните преподаватели да носят предпазни маски в учебните заведения.
От Американската педиатрична академия дори смятат, че всички над 2-годишна възраст трябва да носят маски.
Д-р Валенски споделя: „Децата ни заслужават да общуват пълноценно и на четири очи със своите връстници. Това може да се случи, ако всички носят предпазни маски.“
Някои ученици предстои да се завърнат за първи път в класните стаи след цяла година онлайн обучение. За жалост е напълно възможно планираното им завръщане да бъде отложено, ако има нова коронавирусна вълна.
В Атланта над 100 ученици от едно и също училище са поставени под карантина, след като други девет възпитаници и петима служители се оказват заразени с COVID-19.
Дори един случай може да се окаже пречка за присъственото обучение в учебните заведения, тъй като Делта вариантът е много по-силно заразен.
Карли Саймън е директор на верига от няколко училища в щата Флорида. Тя е на мнение, че носенето на маски в училище трябва да бъде задължително, като пояснява: „За да функционират училищата ни, са ни необходими здрави възрастни. Ако се разболяват или са под карантина, то няма да има служители, които да подсигуряват учебния процес.“ Ръководството гласува и приема предложението всички да носят предпазни маски на закрито през първите две седмици от учебната година. Губернаторът на щата обаче заплаши директорите, че ще съкрати отпусканите за училищата им средства, ако носенето на предпазни маски стане задължително, а не препоръчително.
Карли Саймън е разтревожена от този факт, защото родителите, които не искат детето им да носи маска, рискуват не само самите те да бъдат поставени под карантина. Ако един ученик се зарази, то дори и онези, които са били с маски, ще трябва да бъдат изолирани.
Директорът добавя: „Всеки от нас иска да продължи напред и никой не желае да носи предпазна маска цял живот. Но от друга страна искаме да сме в безопасност и да работим ефективно и пълноценно с учениците.“
Допълнителни мерки, за които настояват още здравните власти в САЩ, са подобряване на вентилацията, спазване на физическа дистанция и редовно тестване за коронавирусна инфекция.
Мултисистемният възпалителен синдром и дългият COVID-19 крият сериозни рискове за здравето на децата
От Американската педиатрична академия настояват всяко дете, което е излекувано от коронавирусна инфекция, да бъде прегледано поне веднъж след това от своя педиатър. Лекарите трябва да са бдителни и да следят за проблеми с дихателната система, които могат да съпътстват малките им пациенти в продължение на няколко месеца, както и за сърдечни нарушения, включително миокардит, когнитивни увреждания като „мозъчна мъгла“ (замъгляване на съзнанието), главоболие, силна умора и други.
Педиатрите разкриват, че децата, които се прекарали по-тежко COVID-19 са застрашени от последващи сърдечни проблеми.
Има случаи, когато деца без или със съвсем леки симптоми по време на коронавирусна инфекция, постъпват в болница седмици или месеци по-късно заради така наречения мултисистемен възпалителен синдром (МСВС).
Какво представлява мултисистемният възпалителен синдром?
МСВС e рядко срещано, но сериозно състояние, което може да настъпи вследствие на COVID-19. То се характеризира с възпаление на различни части на тялото, включително сърце, бели дробове, бъбреци, мозък, кожа, очи и стомашно-чревен тракт.
Синдромът се развива, когато вирусът накара собственото ни тяло да отключи имунна реакция срещу кръвоносните ни съдове, сякаш са опасни за нас. Това от своя страна води до тяхното възпаление. Често децата с МСВС не са боледували тежко от COVID-19.
„Много от тях по случайност разбират, че са заразени с коронавирус, когато се подлагат на PCR тест заради болен член на семейството или близък приятел. Те не проявяват симптоми и като цяло се чувстват добре. Едва месец по-късно вдигат висока температура, което е признак за увреждане на белите дробове, бъбреците или сърцето. Тогава вече постъпват в болница “, споделя педиатърът д-р Пол Офит, директор на ваксинационния център към педиатричната болница във Филаделфия.
Случаите на мултисистемен възпалителен синдром при деца в САЩ за периода февруари 2020 г. – юни 2021 г. са 4196, 37 от които с фатален край.
По данни на Американските центрове за превенция и контрол 99% от малките пациенти със синдрома са с положителен тест за коронавирус, а останалият 1% са контактни на болен от COVID-19.
Средната възраст на пациентите, постъпили в болница с МСВС, е 9 години.
Според здравните експерти единственият начин децата да бъдат предпазени от МСВС е като се спазват ежедневно препоръчителните мерки срещу заразяване с коронавирус.
Д-р Валенски счита, че ваксинацията на подрастващи над 12-годишна възраст е най-доброто решение, защото дори и родителите да са ваксинирани, съществува малка вероятност да се инфектират, да се справят с вируса безсимптомно, но и да го предадат на децата си. Затова подкрепя и идеята, че всички родители на малки деца под 12-годишна възраст трябва да носят предпазни маски на открито.
„Най-ефективният начин за защита на неваксинираните деца е да бъдат заобиколени от ваксинирани възрастни“, казва той.
Новите варианти на коронавируса може да се появят първо при деца
Лекарите са на мнение, че в дългосрочен план предпазването на децата може да се окаже решаващо за цялото общество.
Колкото по-дълго се разпространява вирусът, толкова по-често се размножава в незасегнати до момента хора, което увеличава шансовете му да мутира. А мутациите означават по-лесно преносими варианти или такива, които могат да заобикалят действието на ваксините.
„Напълно ваксинираните хора е много малко вероятно да се заразят с Делта варианта, докато неваксинираните, сред които и децата, са податливи на инфекция. С други думи, те могат да бъдат причината за появата на нови и по-опасни варианти“, смята д-р Офит.
„Ако продължаваме да позволяваме на коронавируса да се разпространява, това означава, че създаваме предпоставки за появата на още и още негови варианти. Ако голяма част от населението не се ваксинира, не бихме могли да овладеем пандемията“, завършва педиатърът.
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
Продукти свързани с НОВИНАТА
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
НОВИНАТА е свързана към
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?
- За какъв период от време човек, инфектиран с варианта Омикрон, може да разпространява вируса
Коментари към Дългосрочните последици от Делта варианта могат да бъдат опасни за децата