ЕАНР: Недостигът на лекарства застрашава грижите за пациентите и изисква спешни действия

Европейската асоциация на болничните фармацевти (ЕАНР) излезе с позиция по въпроса, свързан с недостига на лекарства. Тя беше оповестена по време на Общото събрание на организацията, в която членуват 35 организации.
Болничните фармацевти са категорични, че проблемите, причинени от недостига на медикаменти, са изключително сериозни, застрашават грижите за пациентите в болниците, от тях има последствия за европейските здравни системи и изискват спешни действия.
В документа се подчертава, че лекарствата са съществен компонент от грижите за болните и трябва да им бъдат давани своевременно.Това важи особено за онези от хората, за които настъпват сериозни клинични последици, когато пропускат дози. Което се случва при приема на противоракови лекарства, имуносупресори, антиепилептици, антипсихотици и имуносупресори.
Другата страна на проблема е, че той подкопава усилията за намаляване на разходите в здравните системи, защото когато има недостиг, се налага използването на по-скъпата алтернатива или още по-лошо по-малко ефективната.
Асоциацията е провела две паневропейски проучвания по темата. И ако през 2014 г. 82,6% от фармацевтите посочват недостига като съществен проблем, то четири години по-късно, през 2018-а, техният процент е вече 91,8%.
„Тези доклади са тревожни и демонстрират неотложната необходимост от изготвянето и прилагането на коригиращи политики на всички професионални нива в Европа. Нужни са спешни действия от различните заинтересовани страни, тъй като само съвместните усилия могат да помогнат въздействието от недостига на лекарства върху пациентите да бъде намалено“, се посочва в позицията на ЕАНР.
От Асоциацията призовават правителствата да преценят дали мерките, предприети по отношения на недостига и управлението на системите, са подходящи и наистина действат.
Настояват Европейската комисия да започне незабавно разследване на казуса и да предложи решения. От организацията призовават още за по-добър информационен обмен между всички институции и участници по веригата за доставки на медикаменти. И не на последно място настояват Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) да обмисли и разработи пълна комуникационна стратегия.
Първият документ по случая с недостига на лекарства ЕАНР приема през 2012 г. В него се очертават отговорностите на всички участници по веригата на доставките. Седем години по-късно проблемът продължава да стои с пълна сила пред всички и точно затова болничните фармацевти излизат с нова позиция.
Редактор: Гергана Караилиева
Източник: eahp.eu
НОВИНАТА е свързана към
- Ирена Стефанова Генова
- Ирландците искат фармацевтите да играят по-голяма роля в здравеопазването
- Закон за съсловните организации на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти, на зъботехниците и на помощник-фармацевтите
- Робот помага на фармацевта в аптеката - мисия възможна
- Ивайло Младенов Илиев
- Фармацевтичният съюз стана партньор на клъстера за дигитални решения и иновации в здравеопазването
- Тодор Данаилов Данов
- Фармацевтите са изложени на повишен риск от самоубийство
- Фармацевтите във Франция стачкуват, затворени са 90% от аптеките
- Броят на магистър-фармацевтите в България е много по-малък, отколкото са реално работещите в аптеките
Коментари към ЕАНР: Недостигът на лекарства застрашава грижите за пациентите и изисква спешни действия