Фармацевтите във Франция стачкуват, затворени са 90% от аптеките
Акценти
|
Над 130 000 френски фармацевти стачкуват. На 30 май 2024 г. 90% от аптеките в страната са затворени, съобщават организаторите от Синдикалния съюз на фармацевтите (USPO) и Федерацията на фармацевтичните синдикати (FSPF).
Стачката, наред с други неща, осъжда недостига на лекарства.
Стачката
Това е първата голяма стачка на фармацевтите от десет години насам. За разлика от представителите на други професии при фармацевтите стачката не е традиционен начин за представяне на проблемите и насочване на общественото внимание към тях.
На 30 май 2024 г. обаче протестът обединява различните групи фармацевти, студентите по фармация и синдикатите.
Причината е, че ситуацията става все по-изострена и нетърпима.
Затова и денят е наречен „Ден на затворените врати“. 90% от общо 20 000 аптеки в страната ще бъдат заключени, а в градове като Ница, Руан, Авиньон, Макон процентите са 100%. Демонстрациите са навсякъде и особено в университетските градове. Генералният директор на Синдикалния съюз на фармацевтите Жером Кьониг съобщава, че сборните пунктове са пред регионалните здравни агенции или префектурите.
„Политиците трябва да бъдат разтърсени и да ни чуят“, категоричен е Кьониг.
Ще останат отворени единствено аптеки, които са на подчинение на префектурите. Всички останали са предупредили хората по електронната поща и чрез плакати, залепени на прозорците за националната стачка.
>>>Фармацевтите в Англия лекуват седем често срещани заболявания
Демонстрации ще има в различни градове. В столицата протестът тръгва от Факултета по фармация, за да стигне до Министерството на икономиката.
Защо стачкуват фармацевтите
Няколко са основните причини, които карат фармацевтите да протестират и всички те са трупани от години.
Първата от тях е свързана с недостига на лекарства. През 2023 г. като изчерпани или в риск от недостиг има над 5000 лекарства, показват данните на Националната агенция за безопасност а лекарствата и здравните продукти. За сравнение – през 2022-а те са 3761, а през 2021 г. са 160. Тенденцията броят им да се увеличава е изключително притеснителна.
Особено остър е недостигът и липсата на медикаменти против рак, инсулин, антибиотици. Дефицитите лишават пациентите от възможност за лечение. „За съжаление здравните власти и армацевтичните компании не успяха да спрат разрастването на явлението недостиг на лекарства, началото на което е от края на 90-те години на миналия век“, коментира главният редактор на списанието за фармацевтичната индустрия „Prescrire” Пиер Ширак.
>>>COVID-19 е оказал съществено влияние и върху дейността на фармацевтичния сектор
Сериозни притеснения в средите на фармацевтите буди и онлайн продажбата на лекарства от търговски платформи. По този повод президентът на Синдикалния съюз на фармацевтите Пиер-Оливие Варио заявява: „Насърчаването на продажбата на лекарства в интернет е атака срещу фармацевтичната мрежа и на практика я унищожава.“
Президентът на Федерацията на фармацевтичните синдикати Филип Бесе формулира ясно вторият проблем. Той е категоричен, че основното безпокойство на всички е свързано с изчезването на аптеките в селата, провинцията, но и в много от градовете. За последните десет години Франция е изгубила 2000 аптеки. Браншовите организации на фармацевтите предупреждават за появата вече и на фармацевтични пустини.
„Затварянето на аптеки застрашава достъпа до грижа за много общности и особено на живеещите в нестабилни територии“, предупреждават синдикатите. Ако ситуацията не започне да се променя, достъпът на французите до първична медицинска помощ и до лекарства ще става все по-труден, категорични са фармацевтите.
>>>Глоба от пет евро за пропуснат преглед предлагат във Франция
Не на последно място са исканията за „значителна преоценка“ на възнагражденията. Ако получават възнаграждение върху маржовете от лекарствата или когато са на повикване, то значителна част от заплатата им зависи от хонорарите. Тези суми се заплащат от Здравната каса за всяка продажба на лекарство и зависят от рецептата. Всички са недоволни от икономическите трудности, пред които са изправени и настояват за промени.
По този повод делегат-министърът по здравеопазването и превенцията Фредерик Валету коментира в Народното събрание: „Възнагражденията на фармацевтите възлизат на 7,3 милиарда евро през 2023 г. В сравнение с 2019-а увеличението е 20%“. Валету увери депутатите, че ще изслуша фармацевтите и техните предложения.
Призивът на организаторите е: „Да се мобилизираме и бъдем активни днес, за да ни има утре“.
Фармацевтите са категорични, че проблемите, които те поставят няма как да бъдат решени изведнъж, особено като се има предвид, че аптеките са част от системата на общественото здравеопазване. Но е важно да има диалог с управляващите и да бъдат направени първите реални стъпки към промяна. „Трябва да се разберем, защото не издържаме повече“, категорични са те.
>>>Ще спре ли Здравната каса да поема пълното и частичното заплащане на лекарствата за пациентите
От сектора изразяват задоволството си от факта, че петициите „Подкрепете своята аптека“ получават огромна подкрепа от французите, които ги подписват както онлайн, така и в самите аптеки. Валери Боасе, която е заместник-председател на USPO за района на Лоара, е категорична, че това е важен знак за всички тях и уточнява: „Всичко, което правим, е в името на пациента. Той е в центъра на системата и за него трябва да мислим основно.“
- Фармацевтите в Англия лекуват седем често срещани заболявания
- Робот помага на фармацевта в аптеката - мисия възможна
- Фармацевтичният съюз стана партньор на клъстера за дигитални решения и иновации в здравеопазването
- Броят на магистър-фармацевтите в България е много по-малък, отколкото са реално работещите в аптеките
Коментари към Фармацевтите във Франция стачкуват, затворени са 90% от аптеките