COVID-19 е оказал съществено влияние и върху дейността на фармацевтичния сектор
Пандемията от COVID-19, която въздейства негативно и нанесе сериозни поражения във всички сфери на живота в страните по целия свят, е оказала влияние и върху фармацевтичния сектор. Това става ясно от проучване на Health PR и „Индекс на болниците“, реализирано в последните дни на януари 2021 г.
В него се включват 25 от най-големите производители и търговци на медикаменти. Те отговарят на въпроси, свързани както с отминалата 2020-а и проблемите, породени от кризата COVID-19, така и с идеите им за настоящата 2021 г.
Влиянието на пандемията върху дейността през 2020 г.
Едва 16% казват, че влиянието на пандемията е твърде ограничено. 84% са категорични, че то е било съществено и в степен, която е провокирала промени в дейността им.
Почти всички участници в проучването – 92% се е наложило да променят работата си с медицинските специалисти. 60% от компаниите са намалили драстично посещенията в болниците и личните срещи с общопрактикуващите и специалистите от извънболничната помощ. 8% са прекратили тези контакти напълно. Фармацевтичните компании и търговците признават, че са заменили директното общуване с виртуални срещи и активна дейност в социалните мрежи. Сериозен процент от тях – 36% са започнали да публикуват много повече информация в интернет, предназначена за медиците, почти толкова са въвели по-голям брой електронни приложения.
88% от анкетираните са използвали и традиционния, и дигиталния начин на действие. Да бъде само дигитален са избрали едва 8%. Компании и търговци предпочитат да общуват и осъществяват дейността си най-вече чрез телефон, е-мейли и организирайки уебинари. Оказва се, че социалните мрежи избират само 28%.
Малко над половината от включените в проучването са пуснали на пазара новите лекарства без да нарушат определените срокове. На 32% обаче се е наложило да отложат процедурата с половин година, а за 8% този срок е повече от шест месеца. 8% са и фармацевтичните фирми, решили, че ще пускат нови продукти на пазара, едва след като пандемията свърши.
COVID-19 е нанесъл минимални вреди на клиничните проучвания. Само 36% са ги отложили с шест месеца. 64% са ги осъществили, точно както е било запланувано преди избухването на пандемията.
Малко по-сериозен е натискът, оказан върху конгреси, форуми и събития. 48% не са взели участие в нито един научен конгрес и медицинска конференция, на 44% се е наложило да съкратят участията си наполовина.
Очакванията за 2021 г.
Що се отнася до 2021 г. очевидно по-голямата част от представителите на фармацевтичния сектор не изпитват сериозни притеснения, нито страхове. Повечето признават, че ще продължават да използват дигиталните средства за комуникация. 80% ще запазят работата от вкъщи. Много малък процент смятат да намалят срещите си с лекарите, повечето са убедени, че това е възможно най-работещия начин на контактуване и работа.
И това проучване показва, че COVID-19 не само нанесе сериозни поражения, но и реално ускори множество процеси, които по различни причини трудно си намираха път за реализация.
gallup-international.bg, freepik.com
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
Коментари към COVID-19 е оказал съществено влияние и върху дейността на фармацевтичния сектор