Екипът на проф. Петков от УМБАЛ „Чирков“ постави изкуствено сърце на мъж с тежко сърдечно заболяване
Екипът на проф. Димитър Петков от Клиниката по сърдечна хирургия на Университетската болница „Проф. д-р Александър Чирков“ постави изкуствено сърце на мъж на 35 години.
Случаят
Мъжът страда от диалатативна крадиомиопатия. Заболяването е тежко и при него сърцето не е в състояние да се съкращава и увеличава. За възрастта на пациента, който е на 35 години, нормалната сила на съкращаване за една минута е между 5,5 и 8,5 литра кръв, а при него тя е едва 1,2 литра.
Това е причина в организма да навлизат много ограничени количества от кръв и кислород, което от своя страна води до тежка сърдечна недостатъчност. Проблемът е, че това рефлектира негативно не само върху сърцето, но и върху останалите органи. Засегнат е черният дроб на мъжа. Белият му дроб задържа вода, което е причина дихателната функция да бъде блокирана.
Единственият начин мъжът да бъде спасен е трансплантацията. Големият проблем е, че донори почти няма. Това води до решението на екипа животът на мъжа да бъде спасен като му поставят изкуствено сърце.
Операцията
Сложната операция извършва екипът на проф. Димитър Петков. Както пояснява специалистът, единственият начин да бъде спасен мъжът е имплантирането на изкуствено сърце. Така е, защото са изчерпани всички други варианти – като се започне от медикаментозното лечение и се мине през напразното очакване на донорска ситуация.
Състоянието на пациента е такова, че появата на ритъмно нарушение може да доведе до фатален край. Затова медиците пристъпват към поставянето на устройството HeartMate II.
Устройството
HeartMate II е помпа, която замества функциите на лявата камера на сърцето и подпомага цялостно работата на сърдечния орган. Помпата осигурява кръвен поток, равен на този на здравото сърце. Устройството е малко и тихо.
Благодарение на HeartMate II страдащите от сърдечни заболявания са в състояние да дочакат спокойно сърдечна трансплантация. След като им бъде поставено така нареченото изкуствено сърце, хората могат да водят нормален начин на живот. Носят единствено малка чанта с две батерии, които се зареждат периодично.
Устройството се поема от НЗОК, а в случай че някоя от батериите се повреди, от фирмата производител я заменят.
Изкуственото сърце е изградено от биологично индеферентен материал, който човешкият организъм приема нормално и по тази причина болните не приемат имуносупресори, а единствено антикулаголанти. Хората с това устройство не бива само да извършват тежка физическа работа.
Данните показват, че над 27 000 души в САЩ са с имплантиран HeartMate II. Много от тях живеят с него 5 години, а някои и над 10 години. Изследванията показват, че устройството намалява значително симптомите на сърдечната недостатъчност и увеличава процента на преживяемост. Повече от 900 научни и клинични публикации са посветени на устройството.
За проф. Димитър Петков
Проф. Димитър Петков оглавява Клиниката по сърдечна хирургия в Университетската болница „Проф. д-р Александър Чирков“. Специалист е по обща и кардиохирургия.
Извършил е самостоятелно повече от 4300 операциии. Специализирал е лечение на вродена сърдечна малформация в САЩ и Италия, трансплантация на сърце и бял дроб и имплантация на изкуствени сърца в Германия и САЩ.
Въвежда за първи път у нас траскатетърното аортно клапно протезиране и още два метода.
- Шест биомаркера прогнозират сърдечносъдовия риск при хора с ревматоиден артрит
- Лекари предписват по-често статини на пациенти със сърдечни заболявания, ако бъдат активно подтиквани да го направят
- Руски и немски учени разработват неинвазивен метод на скрининг за степента на развитие на сърдечните заболявания
- Сърдечносъдовите заболявания - причина за повече от 60 процента от смъртните случаи в България
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Диета №10 - при сърдечно-съдови заболявания
- Статините са свързани с по-добро сърдечно здраве в напреднала възраст
- Здравословна диета при сърдечно-съдови заболявания
- Сусамово масло – състав и ползи за здравето
- Социално значими заболявания. Сърдечно-съдови заболявания
- Монарда, Червен бергамот, Пчелен балсам, Монарда дидима, Конска мента
- Генетични изследвания при сърдечно-съдови заболявания
- Две ябълки на ден намаляват нивата на холестерол и риска от сърдечносъдови заболявания
- Съвременна употреба на босилека: роля на растението в борбата с диабета и сърдечно-съдови заболявания
- Завишеният прием на подсладителя еритритол крие риск от инфаркт или инсулт
Коментари към Екипът на проф. Петков от УМБАЛ „Чирков“ постави изкуствено сърце на мъж с тежко сърдечно заболяване