Лекари предписват по-често статини на пациенти със сърдечни заболявания, ако бъдат активно подтиквани да го направят
По време на клиничен експеримент, група лекари са подложени на два типа подтикване, или напомняне, да предпишат или не статини на свои пациенти. Част от тях са изправени пред така наречения активен избор. В тези случаи в електронните здравни досиета на вече диагностицираните със сърдечна болест непрекъснато се появява напомняне, че лекарят трябва да приеме или откаже предлаганата от софтуерната програма препоръка за статинова терапия.
Именно там организаторите на изследването наблюдават значително увеличаване в броя на рецептите за статинови медикаменти. При пациенти, които обаче попадат в групата на само застрашените от развитие на сърдечна болест, честотата на предписване на лекарството за понижаване на холестерола не се променя.
Експериментът е публикуван на 5.10.2020 г. в списание „JAMA Cardiology.“
Екипът от Медицинското училище „Perelman“ към университета в Пенсилвания, известно още като „Penn Medicine“, въвежда на напълно случаен принцип в електронните досиета на пациентите опцията за „пасивен“ или „активен“ избор.
Активен и пасивен избор при назначаване на статинова терапия
Разликата между двете форми на напомняне е, че при активния избор на лекаря постоянно му се появява прозорец със съобщение да предпише на пациента си статини, което той може да приеме или отхвърли.
При пасивния избор в електронното досие просто се появява съобщение, което препоръчва статинова терапия, която обаче не може да се отхвърли или приеме в една стъпка, а самият специалист трябва да навигира самостоятелно, за да назначи такава. В експеримента участват само пациенти, които или вече са с потвърдена диагноза за сърдечно заболяване, или са застрашени да го развият.
Важно е да се уточни, че освен да подтиква кардиолозите да назначат статинова терапия, системата изисква от тях сами да преценят каква е подходящата доза от лекарството за всеки отделен човек.
Митеш Пател, доктор по медицина и ръководител на Отдела за иновативни подходи с цел подобряване на здравната грижа към училище „Penn Medicine“, пояснява: „Подобни напомнящи съобщения се използват често в софтуерната програма с електронни здравни досиета. Проблемът, който забелязваме е, че те обикновено се пренебрегват и подценяват. Нашата задача като екип е да изпробваме всеки електронен инструмент, за да преценим кой наистина подобрява работата на лекарите и кой – не.“
Клиничният експеримент продължава 6 месеца, като в него са включени 82 кардиолози и над 11 000 техни пациенти. Лекарите и болните са разделени на съвсем случаен принцип в три групи: активен избор, пасивен избор и трета контролна група, която е била информирана за изследването, но не получава напомнящи известия в системата.
Ръст при назначаване на статинова терапия в групата на лекари с опцията „активен избор“
Резултатите разкриват, че при пациенти с потвърдена диагноза атеросклеротична сърдечносъдова болест има 4 % ръст в предписването на статини, ако техните лекари са попаднали в групата на активния избор, тоест постоянно получават известие да приемат или отхвърлят препоръката за статинова терапия.
Сринат Адусумали, доктор по медицина и асистент по сърдечносъдова медицина, споделя, че когато специалистите са притиснати да избират с един клик дали да предпишат статинов медикамент в доза по тяхна преценка или не, те са по-склонни да го направят. С особена сила това важи за най-застрашените пациенти, които вече страдат от атеросклеротична сърдечносъдова болест. При тях статиновата терапия би ограничила значително сърдечносъдовите усложнения като инфаркт и смъртните случаи.
За пациентите, които са застрашени, но все още не страдат от сърдечносъдово заболяване, честотата на статинова терапия се запазва същата, без значение дали лекуващите им лекари са в групата на активния или пасивния избор. Според направените анализи 42,6% от пациентите в контролната група, 40,6% от тези в групата за пасивен избор и 44,5% от тази за активен избор, получават статини, съобразени с тяхното състояние и оплаквания.
Близки са резултатите и по отношение на болните от сърдечно заболяване. Статинова терапия, без значение дали дозировката е оптимална, или не, се назначава на 71,6% от контролната група, 70,9% от пасивната и 73,1% от активната.
Два вида съобщения в системата – за начало на статинова терапия и за промяна в дозировката
Учените решават да се задълбочат още повече, за да разберат какво кара лекарите да предписват или не статинови медикаменти.
Интересен факт е, че едва 1/4 от попадналите в групата за пасивен избор си спомнят, че са получавали напомнящо съобщение, докато всички кардиолози в групата за активен избор го помнят ясно. Все пак сред някои от тях също е настъпило объркване. Например, те са наясно, че пациентът е лекуван със статини и са изненадани от съобщението да го лекуват с тях, без да обърнат внимание, че то всъщност ги подтиква да предпишат различна доза от лекарството.
Адусумали смята, че обратната връзка от кардиолозите е навременна и много полезна, тъй като им дава насоки за подобрение – как да модифицират съобщенията по такъв начин, че да е ясно кое е за начало на статинова терапия и кое само за промяна в дозировката на медикамента.
Той добавя, че са се запознали със слабостите и силните страни на всяко съобщение в системата, което ще им помогне да я усъвършенстват, за да улеснят лекарите при вземане на правилни решения, свързани с лечението на пациентите. Екипът му е изготвил дори критерии за измерване ефекта от подобен тип интервенции, въз основа на данните от електронните здравни досиета.
Специалистите планират извършването на няколко проучвания в близко бъдеще. Едно от тях е свързано отново с назначаването на статинова терапия, този път обаче при оказване на първична медико-санитарна помощ.
Другата част от екипа, работил върху софтуерните иновации в здравеопазването, в частност при назначаването на статинова терапия, са Дъглас Джейкъби, Дилън Смол, Джесика Кен, Анн Кавела и други.
Медицинското училище „Penn Medicine“ е един от най-престижните научно-медицински центрове по света, фокусиран върху осигуряването на качествено медицинско образование, биомедицински проучвания и добрата грижа за пациента. Там работят над 43 900 талантливи и отдадени на своята работа специалисти. Медицинското училище „Perelman“ се счита за едно от най-добрите в САЩ за последните 20 години. |
- Шест биомаркера прогнозират сърдечносъдовия риск при хора с ревматоиден артрит
- Ново лечение със стволови клетки дава надежда на сърдечноболните
- Пеницилинът забавя развитието на ревматичното сърдечно заболяване при децата, установяват учени от Австралия
- Сърдечносъдовите заболявания - причина за повече от 60 процента от смъртните случаи в България
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Диета №10 - при сърдечно-съдови заболявания
- Статините са свързани с по-добро сърдечно здраве в напреднала възраст
- Здравословна диета при сърдечно-съдови заболявания
- Сусамово масло – състав и ползи за здравето
- Социално значими заболявания. Сърдечно-съдови заболявания
- Монарда, Червен бергамот, Пчелен балсам, Монарда дидима, Конска мента
- Генетични изследвания при сърдечно-съдови заболявания
- Две ябълки на ден намаляват нивата на холестерол и риска от сърдечносъдови заболявания
- Съвременна употреба на босилека: роля на растението в борбата с диабета и сърдечно-съдови заболявания
- Завишеният прием на подсладителя еритритол крие риск от инфаркт или инсулт
Коментари към Лекари предписват по-често статини на пациенти със сърдечни заболявания, ако бъдат активно подтиквани да го направят