Лекуват вродени сърдечни малформации при деца без преливане на донорска кръв
Лекари и учени от Научноизследователския институт по комплексни проблеми на сърдечносъдовите заболявания в Кемерово, Русия, патентоват метод за лечение на вродени сърдечни дефекти при деца.
Същината на техниката, наречена безкръвна перфузия, е възможността хирургичното лечение на вродените сърдечни дефекти при децата да се осъществява без кръвопреливане от донор.
Техниката е патентована под името: „Метод за вакуумна ултрафилтрация на перфузат от екстракорпорална верига при деца с реинфузия на кръв“.
Методът
Екипът от учени и медици търси начин да открие как да намали негативните последици за крехкия детски организъм. Проблемът е, казват учените, че при сложните операции на сърцето задължително се използва апарат за изкуствено кръвообръщение, който включва екстракорпорална верига за транспортиране и насищане с кислород на кръвта на детето.
Като всяко чуждо тяло и екстракорпоралната верига предизвиква възпалителен процес, който е напълно естествена реакция на организма. При определени условия възпалението може да се превърне в не само в системен, но и в процес, който не подлежи на контрол, тъй като по време на интервенцията на детето се прелива кръв от донор, която е чужда.
>>>Екипът на д-р Любомир Димитров спаси живота на бебе с тегло 1100 грама и сърдечна малформация
Авторите си поставят задача да открият как да намалят патологичните последици върху детския организъм.
Ето как разяснява метода един от авторите д-р Дмитрий Борисенко, анестезиолог- реаниматор и завеждащ детската реанимация в Института.
„По време на операции, при които се използва кардиопулмонален байпас (техника, при която машината временно поема функцията на сърцето и белите дробове), в кръвния поток се вливат различни лекарствени разтвори с определен обем и концентрация. Тяхната цел е да бъдат предотвратени възможните патологични промени във водния метаболизъм на организма и да бъде поддържан постоянен електролитен баланс, за да може нивата на хемоглобина да са безопасни. Сглобяването и подготовката на екстракорпоралната верига се извършва по специално разработена техника. Когато приключим с машината, следва процедурата по реинфузия на кръвта или връщането й на пациента. Екипът ни намери техническо решение, което позволява концентрация на перфузата на екстракорпоралната верига и връщане в тялото на детето на собствената му кръв изцяло, до последната капка.“
Предимствата
Методът позволява постигането на по-високи нива на хемоглобин при децата, а от особено значение е фактът, че чрез него се изключва кръвопреливане в бъдеще.
Сред другите му сериозните предимства е още, че благодарение на него продължителността на операцията се съкращава с 30%, а с 50% се намалява престоят в болница. А това, подчертават лекарите, оказва положителен ефект върху състоянието на детето.
„Изобретението ни отваря вратата за нови възможности, когато става дума за кардиопулмонален байпас при децата, което е революция в технологията за спестяване на кръв и връщане на цялата кръв в организма на малките ни пациенти“, категоричен е д-р Борисенко.
До момента методът е тестван при 50 деца. Наблюденията показват, че прилагането му подобрява резултатите от оперативното лечение на вродените сърдечни дефекти при децата, не позволява развитието на възпалителни процеси и на следоперационна анемия.
„Методът ни може да се използва в детската кардиохирургия без никакви възрастови ограничения. Той е напълно безопасен както за малките деца, така и за новородените“, казват още от екипа като уточняват, че до момента той е приложен на малчугани с вроден порок на сърцето и при различни кардиопатологии, но само ако са с тегло над 7 килограма.
В момента учените работят върху възможността технологията им да бъде приложена и при деца с тегло под седем килограма.
Годишно в Института постъпват 170 деца, нуждаещи се от сложни операции на сърцето.
За авторите
Екипът, създал метода, който е патентован, са проф. Евгени Григориев, д-р Дмитрий Шукевич, който завежда Лабораторията по анестезиология, реанимация и патофизиология на критичните състояние, научните сътрудници д-р Дмитрий Борисенко, Роман Корнелюк и Артем Ивкин.
- Смяна на аортната клапа - защо е важно да се избере точният момент
- Руски учени откриха начин да поддържат кръвообращението при деца с порок на сърцето
- Шест биомаркера прогнозират сърдечносъдовия риск при хора с ревматоиден артрит
- Лекари предписват по-често статини на пациенти със сърдечни заболявания, ако бъдат активно подтиквани да го направят
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Диета №10 - при сърдечно-съдови заболявания
- Сърдечни клапни пороци
- Статините са свързани с по-добро сърдечно здраве в напреднала възраст
- Здравословна диета при сърдечно-съдови заболявания
- Сусамово масло – състав и ползи за здравето
- Социално значими заболявания. Сърдечно-съдови заболявания
- Монарда, Червен бергамот, Пчелен балсам, Монарда дидима, Конска мента
- Генетични изследвания при сърдечно-съдови заболявания
- Две ябълки на ден намаляват нивата на холестерол и риска от сърдечносъдови заболявания
- Смяна на аортната клапа - защо е важно да се избере точният момент
Коментари към Лекуват вродени сърдечни малформации при деца без преливане на донорска кръв