Руски учени откриха начин да поддържат кръвообращението при деца с порок на сърцето
Екип изследователи от Института по биомедицински системи на Националния изследователски университет МИЕТ, от Московския медицински университет „Сеченов“ и от Католическия университет в Льовен, Белгия създадоха устройство, което е в състояние да нормализира работата на сърдечния мускул при деца с порок на сърцето. Устройството представлява въртяща се помпа, която осигурява допълнително кръвно налягане и намалява както разрушаването на червените кръвни телца, така и натоварването върху единствената сърдечна камера.
Децата с вродени сърдечни заболявания претърпяват сложна триетапна операция по Фонтен, при която кръвта от вените се изпраща директно към белодробните артерии, като заобикаля дясното предсърдие. При тази интервенция обаче вентрикулът и белодробните вени се претоварват и се стига до сърдечна недостатъчност. Екипът насочва усилията си към решаването на този проблем. Така учените създават ротационната помпа, чиято задача е да поддържа кръвообращението. Миниатюрното механично устройство свързва вените и артериите.
По време на работата си учените успяват на намерят формата на т.нар. кавопулмонална връзка, която позволява кръвта да се разпределя равномерно по белодробните артерии като в същото време намалява натоварването върху единствената камера.
Ръководителят на проекта д-р Дмитрий Телишев, който е директор на Института по биотехнологии и инженерство в Московския медицински университет „Сеченов“, споделя, че единствено обединените усилия на инженери и кардиолози са направили възможно създаването на устройството. Д-р Телишев подчертава, че техният проект ще увеличи значително продължителността и качеството на живот при децата със сърдечни проблеми.
Данните показват, че новородените с недоразвита сърдечна камера, която не е в състояние да изпомпва кръв са 0,013% в Русия. Ако не бъдат лекувани, те са обречени на смърт. В същото време в Русия има сериозни законодателни ограничения по отношение на трансплантацията на сърце от донори. В този смисъл устройството на руско-белгийския екип е алтернатива на трансплантацията и дава шанс на децата с вроден порок.
russian.rt.com
НОВИНАТА е свързана към
- Сърдечни клапни пороци
- Смяна на аортната клапа - защо е важно да се избере точният момент
- Лекуват вродени сърдечни малформации при деца без преливане на донорска кръв
- Повишената кръвна захар при бременните увеличава риска за сърдечни заболявания при бебето
- При малтретираните деца има по-висок риск от сърдечносъдови заболявания
Коментари към Руски учени откриха начин да поддържат кръвообращението при деца с порок на сърцето