ЕК договори купуването на ваксина срещу COVID-19 с биофармацевтичната компания CureVac

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че са приключили разговорите с немската биофармацевтична компания "CureVac" за купуването на 225 000 000 дози от ваксината, която разработва.
Предстои ЕС да сключи договор с компанията, което ще гарантира да държавите-членки достъпа до ваксина срещу COVID-19, веднага след като се установи, че е безопасна и ефективна.
В началото на юли компанията подписа споразумение с Европейската инвестиционна банка за заем от 75 000 000 евро, необходими за разработването на ваксина срещу инфекциозни заболявания, сред които и COVID-19.
"CureVac" е сред водещите иновативни компании, а през юни 2020-а германското правителство инвестира 300 000 000 евро и придоби 23% от акциите на биотехнологичната компания, която е определяна като лидер в разработването на ваксини в Германия. Това е първата инвестиция на кабинета в сектора на иновативните биотехнологии. "CureVac" е изключително активна, освен в създаването на ваксини, и в разработката на терапии срещу рак и антитела.
Ваксината, която разработва, е на базата на информационна РНК, която се пренася в клетките от липидни наночастици. Основният принцип е използването на молекула като преносител на данни, което позволява на организма да произвежда собствени активни вещества за борба с различни заболявания.
До момента ЕС е сключил споразумение за 300 000 000 дози от ваксината на "AstraZeneca" и за същото количество от "Sanofi-GSK". Преди седмица ЕК приключи разговорите си с американската компания "Johnson & Johnson" за 200 000 000 дози от бъдещата й ваксина. Според договора ще могат да бъдат купени допълнително още толкова дози.
Освен за собствена употреба, държавите ще могат да вземат и количества, които да дарят на страни с ниски доходи.
Както подчерта Урсула фон дер Лайен, всеки успешно приключил разговор между ЕК и фармацевтична компания е крачка напред по отношение на успешната битка с COVID-19.
Европейската стратегия за ваксините, която беше приета от Комисията през юни 2020-а, има за цел да гарантира висококачествени, ефективни и безопасни ваксини на всички граждани на Евросъюза в рамките на година и половина. От началото на май акцията за универсален достъп до тестове, лечения и ваксини като глобален отговор на вируса SARS-CoV-2 събра близо 16 милиарда евро.
Все още няма готовност нито една ваксина да бъде пусната на пазара. Според СЗО към момента в състезанието за ваксина срещу COVID-19 участват 168 проекта.
Надпреварата провокира покачване цените на акциите на много от водещите фармацевтични компании.
Пандемията от COVID-19 доведе до сериозни инвестиции от страна на правителствата във фармацевтичната индустрия, а това увеличи конкуренцията и даде сериозни възможности особено пред по-малките и създадените наскоро компании.
Според анализаторите огромните суми, които се влагат в иновативните компании с идеята да се спечели битката с коронавируса, ще доведат до сериозен напредък по множество други теми, различни от COVID-19.
Друг положителен ефект е безспорното ускоряване на темповете на изследване. Както подчертават експертите, обикновено за разработването на ваксина са нужни от 10 до 15 години. Шест месеца след избухването на COVID-19 компаниите вече са във фаза 3 на проучванията си.
ec.europa.eu, chretiens.info, lequotidien.com
НОВИНАТА е свързана към
- Какво знаем и какво не знаем за ваксините срещу COVID-19 – д-р Анна Савчева – медицински директор на ВИТА
- Мащабно проучване оценява безопасността на ваксините срещу COVID-19
- Ваксините срещу COVID-19: най-често задаваните въпроси - проф. Радостина Александрова - част 2
- Валидност и корекция на електронния зелен сертификат за ваксина срещу COVID-19
- Издаване на ваксинационен паспорт при международни пътувания – етапи и предизвикателства
- 62-годишен германец е ваксиниран 217 пъти срещу COVID-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Д-р Анна Савчева: Всеки човек трябва да получи достойна грижа, не само медицинска, но и чисто човешка
- Д-р Анна Савчева - Какво представляват ваксините, безопасни ли са за здравето и дали ни предпазват или вредят
- Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
Коментари към ЕК договори купуването на ваксина срещу COVID-19 с биофармацевтичната компания CureVac