Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Електронен сензор определя нивото на кръвна захар чрез потта

Електронен сензор определя нивото на кръвна захар чрез потта

от 15 юли 2024г.
Редактор: Гергана Караилиева
Електронен сензор определя нивото на кръвна захар чрез потта - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Електронен сензор определя нивото на кръвна захар чрез потта
  • Учените от Института по физика на полупроводниците смятат, че устройството ще бъде от полза не само за хората с диабет, но и за всички, на които се налага да следят нивото на глюкоза
  • Чувствителният елемент на сензора е отпечатан върху хартия, а необичайното е мастилото, създадено от екипа
  • Чрез него се отлагат слоеве с дебелина няколко нанометра, изградени от графен и проводимия полимер PEDOT:PSS

 

Екип от Института по физика на полупроводниците „А. В. Ржанов“ към Сибирския клон на Руската академия на науките, Новосибирск, Русия, създават лабораторен образец на глюкомер за диабетици, който измерва нивата на кръвна захар в тялото чрез потта. Устройството ще бъде от полза не само за хората с диабет, но и за онези, за които е важно да контролират нивото на кръвна захар в организма си, като например, спортисти и хора, които са на специална диета.

Глюкомерът

Чувствителният елемент на сензора, който е с размери няколко квадратни милиметра, е отпечатан върху обикновена офисна хартия. Необичайното е мастилото, което учените използват, тъй като е тяхна авторска разработка. Благодарение на него върху хартията се отлагат слоеве, които са с дебелина няколко нанометра и са изградени от графен и проводимия полимер PEDOT:PSS. Когато подобен композит се нанесе върху хартия, в слоя се образуват вертикално разположени графенови частици, които действат като катализатори за окисляването на глюкозата, а нивото на сензорния сигнал (неговата проводимост) зависи от количеството продукти, които се окисляват.

Сензорът може да бъде поставен на китката, но и на всяко друго място, удобно за човека, който иска да следи нивата на кръвна захар.

>>>Отчитат сериозен ръст в броя на малките деца с диабет тип 1 в Швеция

Като оптимални материали за отпечатването на гъвкав сензорен слой учените избират офис хартия и нетъкан текстил. Преди това тестват различни видове хартия и тъкани от коприна до памук.

Сензорът е резистентен тип. Електрическото му съпротивление се променя, когато молекулите на глюкозата ударят чувствителния елемент. В резултат на взаимодействието с потта проводимостта на сензора се увеличава. Всичко това може да бъде записано като се приложи напрежение и измерване на електрически ток.

сензор-нива кръвна захар-диабет

Проводимостта на сензора е пропорционална на съдържанието на глюкоза в кръвта. В този случай, поясняват учените, чувствителността е важна, защото от нея зависят абсолютната величина на сигнала и скоростта на проявление след началото на тестването и особено значение има диапазонът на промени в сигнала – колкото по-голям е той, толкова по-малки са колебанията в нивата на кръвната захар, които могат да бъдат измерени.

В момента учените разработват малък модул, предназначен за бързо отчитане (за част от секундата), за преобразуване, за усилване на сигнала и за пренася на данни към телефона през Bluetooth.

Резултатите от работата на екипа са публикувани в списаниeто Physical Chemistry Chemical Physics. Статията е приета за печат и в Российские нанотехнологии, както и в Успехи физических наук.

Изобретението на екипа вече е патентовано, а Роспатент го включва в класацията на Топ 10 изобретения в медицината с патент през 2023 г.

И още за устройството, неговото създаване и екипа

Ръководител на научната група е Ирина Антонова, която е водещ изследовател в лабораторията по физика и технологии на триизмерни наноструктури, доктор на физико-математическите науки.

„В целия свят се разработват сензори за кръвна захар, при които няма нужда кожата да се пробива. Правилото е като чувствителен слой да бъде създадена многослойна структура, която е доста дебела. И в този случай, за да се осигури високо ниво на сигнала, е нужно обилно изпотяване и допълнително загряване на кожата. Ние избрахме друг път. Направихме много тънък слой със специфична структура, която осигурява селективност и така получихме високата чувствителност на сензора“, разказва д-р Антонова и допълва, че преди окончателно да финализират разработката учените се налага да разрешат множество други проблеми. От разработването на състава на мастилото, съотношението на компонентите, вискозитетът и концентрацията и се стигне до избора на режим за печат и основа, върху която да се нанася мастилото.

Артьом Иванов, който е член на екипа и изследовател в Младежката лаборатория по нанотехнологии и наноматериали, разяснява, че разликата между създадения от тях сензор и разработените в Русия и в чужбина, е, че научната им група успява да открие прост и евтин начин за получаването на висок отговор като използва графена, който усилва сигнала, като основа на чувствителна матрица.

сензор-нива кръвна захар-диабет

„В самото начало ни се струваше, че увеличаването на дебелината на отпечатания слой в разумни граници до 10 нанометра, ще доведе до повишаване на сигнала и ще се получат по-възпроизводими резултати. Опитахме се да направим по-дебели слоеве, но беше много трудно да постигнем значителна промяна на тяхната проводимост. Дебелите слоеве позволяват добър сигнал и бърз отговор, но в същото време измененията в сигнала с промените в захарта е относително ниска – около 30%. Подобна е реакцията на много от съществуващите в света сензори. Ние искахме повече и така стигнахме до оптималното съотношение на състава на слоя, дебелината и структурата му. Оказа се, че най-добри характеристики осигуряват два или три отпечатани слоя. Важно е да се отбележи, че в този случай графеновото покритие трябва да е непрекъснато“, разказва за начина, по който работи научната група Артьом Иванов.

>>>Устройство позволява контрол над диабет тип 1 без инжектиране на инсулин

Новото устройство е предназначено единствено за домашна употреба, подчертават авторите. Те разработват параметрите за отчитане така, че всеки който го използва, да бъде в състояние да свърже стойностите на сензорния сигнал с тези, които са му известни, например, показанията на глюкомера или резултатите от медицинските тестове.

Бъдещето

Д-р Ирина Антонова признава, че все още са далеч от създаването на търговски продукт. Една от причините е, че научните изследвания изискват както време, така и финансиране.

Ирина Антонова

„В следващите няколко години трябва да се уверим, че устройството работи лесно и надеждно, а получените резултати са разбираеми за всеки. Освен чувствителността нашите сензори имат и други предимства. Евтини са, остават работещи, дори когато сензорът се съхранява повече от две години и освен това могат да се използват многократно, могат и да се сменят“, подчертава предимствата на разработката Ирина Антонова и допълва, че сега екипът насочва усилията си към промени в сензорния сигнал в зависимост от индивидуалните характеристики на човек.

Източник:

https://www.isp.nsc.ru/sobytiya/

Още по темата:
  • Нанофотонен сензор диагностицира и оценява доколко е ефективно лечението на рак Нанофотонен сензор диагностицира и оценява доколко е ефективно лечението на рак
  • Сензор предупреждава кога рана върху кожата е силно инфектирана Сензор предупреждава кога рана върху кожата е силно инфектирана
  • Сензор открива хронична бъбречна недостатъчност чрез дъха на пациента  Сензор открива хронична бъбречна недостатъчност чрез дъха на пациента
  • Сензор определя наличието на хистамин в тялото чрез слюнка Сензор определя наличието на хистамин в тялото чрез слюнка
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

СИСТЕМА WELLION SENSOR ЗА НЕПРЕКЪСНАТ МОНИТОРИНГ НА КРЪВНАТА ЗАХАР - СЕНЗОР * 1
174.00лв.

СИСТЕМА WELLION SENSOR ЗА НЕПРЕКЪСНАТ МОНИТОРИНГ НА КРЪВНАТА ЗАХАР - СЕНЗОР * 1

Безплатна доставка за България!
 СИСТЕМА WELLION SENSOR ЗА НЕПРЕКЪСНАТ МОНИТОРИНГ НА КРЪВНАТА ЗАХАР - СЕНЗОР * 2
307.00лв.

СИСТЕМА WELLION SENSOR ЗА НЕПРЕКЪСНАТ МОНИТОРИНГ НА КРЪВНАТА ЗАХАР - СЕНЗОР * 2

Безплатна доставка за България!
 СИСТЕМА WELLION SENSOR ЗА НЕПРЕКЪСНАТ МОНИТОРИНГ НА КРЪВНАТА ЗАХАР - СЕНЗОР * 3
424.00лв.

СИСТЕМА WELLION SENSOR ЗА НЕПРЕКЪСНАТ МОНИТОРИНГ НА КРЪВНАТА ЗАХАР - СЕНЗОР * 3

Безплатна доставка за България!
СТАРТОВ ПАКЕТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНА ЗАХАР GLUNOVO P3 28 дни ТРАНСМИТЕР * 1 + СЕНЗОР * 2
314.00лв.

СТАРТОВ ПАКЕТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНА ЗАХАР GLUNOVO P3 28 дни ТРАНСМИТЕР * 1 + СЕНЗОР * 2

Безплатна доставка за България!
СЕНЗОР ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНА ЗАХАР GLUNOVO P3 14 дни * 1
151.50лв.

СЕНЗОР ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНА ЗАХАР GLUNOVO P3 14 дни * 1

Безплатна доставка за България!
СТАРТОВ ПАКЕТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНА ЗАХАР GLUNOVO P3 14 дни ТРАНСМИТЕР * 1 + СЕНЗОР * 1
185.00лв.

СТАРТОВ ПАКЕТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНА ЗАХАР GLUNOVO P3 14 дни ТРАНСМИТЕР * 1 + СЕНЗОР * 1

Безплатна доставка за България!

Коментари към Електронен сензор определя нивото на кръвна захар чрез потта

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Електронен сензор определя нивото на кръвна захар чрез потта
    www.framar.bg 
    на 02 July 2025 в 23:03
    Коментирайте "Електронен сензор определя нивото на кръвна захар чрез потта"

НОВИНАТА е свързана към

  • Диета № 9 - при диабет
  • Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
  • Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
  • E11 Неинсулинозависим захарен диабет
  • ACE инхибитори
  • Диабет
  • Инсулин и HOMA-индекс
  • Инсулинова писалка
  • Алфа липоева киселина: полезни свойства
  • Висока кръвна захар през нощта
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо отслабваме, когато имаме висока кръвна захар и диабет?

преди 155 дни, 7 часа

Мед или кафява захар - кое е по-подходящо за хората на диета?

преди 184 дни, 12 часа и 53 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 7 часа и 13 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 6 дни, 23 часа и 55 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 6 часа и 46 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 19 дни, 13 часа и 47 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Диабет Диабет

Диабет

от 08 апр 2025г. Прочети повече
Национална програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г. - същност и цели Национална програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г. - същност и цели

Национална програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г. - същност и цели

от 28 фев 2025г. Прочети повече
Устройства за прием на инсулин, популярни от 60-те до 80-те години на 20 век Устройства за прием на инсулин, популярни от 60-те до 80-те години на 20 век

Устройства за прием на инсулин, популярни от 60-те до 80-те години на 20 век

от 09 дек 2024г. Прочети повече
Сензорите за кръвна захар: Революция в управлението на диабета Сензорите за кръвна захар: Революция в управлението на диабета

Сензорите за кръвна захар: Революция в управлението на диабета

от 13 юни 2024г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВИШИ СОЛЕЙ АВТОБРОНЗИРАЩО МЛЯКО ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО 100 мл

ЛА РОШ ТОЛЕРИАН СЕНЗИТИВ ХИДРАТИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 40 мл

ЛИПОКАНТЕ таблетки 1 мг * 30

ИМУРАН таблетки 50 мг * 100

ЛИПОКАНТЕ таблетки 2 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: DOBROMIR SIMOV от 02 юли 2025г. в 19:34:48

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 17:28:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival