Загубата на кръвоносни съдове в ретината може да подскаже начало на Алцхаймер
Болестта на Алцхаймер е най-често срещаната причина за деменция – обобщаващ термин при загуба на памет и други когнитивни нарушения, които пречат на нормалния живот на човека. Заболяването поставя началото на деменцията при 60-80% от пациентите.
Болестта не е неразривна част от остаряването при хората. Все пак в повечето случаи възрастта е основният фактор за отключване на Алцхаймер, особено след 65-та година.
Когнитивното увреждане обаче не се асоциира само с възрастните хора. В САЩ около 200 000 по-млади американци вече страдат от форма на Алцхаймер. В ранната си фаза заболяването е съпроводено с по-леки симптоми и слаба загуба на памет, но с напредването му, болните губят умението си да провеждат нормален разговор и да реагират адекватно на събития в заобикалящата ги среда. Средно, пациент с Алцхаймер живее 4 до 8 години сред поставяне на диагнозата, но е възможно да живее и 20 години, в зависимостта от комплексността и тежестта на факторите.
Промени в ретината може да са предупреждение за Алцхаймер
Един бърз очен преглед може да позволи на лекарите в бъдеще да проверяват здравето на мозъка, докато следят състоянието на очите. Проучване сред повече от 200 души предполага, че загубата на кръвоносни съдове в ретината може да бъде сигнал за развитие на Алцхаймер.
При хора със здрав мозък микроскопичните кръвоносни съдове образуват плътна мрежа в задната част на окото, вътре в ретината. Учените наблюдавали това състояние при 133-ма участници в контролната група. При 39 с болест на Алцхаймер тази мрежа била не толкова гъста и дори рядка на места. Разликите в плътността са статистически значими, тъй като изследователите следели за фактори, сред които възраст, пол и степен на образование.
"Изследваме кръвоносните съдове, които не могат да се видят по време на редовно изследване на очите, и го правим с относително нова неинвазивна технология. Чрез нея получаваме изображения с висока резолюция на много малки кръвоносни съдове в ретината само за няколко минути", казва Шарън Фекрат от Очен център към "Дюк". Според нея е възможно промените в плътността на кръвоносните съдове в ретината да отразяват онова, което се случва в малките съдове в мозъка, още преди специалистите да успеят да открият някакви когнитивни нарушения.
Проучването установява разлики в ретината на пациентите с Алцхаймер в сравнение със здравите хора и тези с леко когнитивно увреждане, често показател за Алцхаймер. Учените от центъра наблюдавали и други промени в ретината, които биха могли да сигнализират за негативни промени в мозъка, като например изтъняване на някои нервни слоеве в нея.
Специалистите от „Дюк“ използват неинвазивна технология, наречена оптична кохерентна томографска ангиография (OCTA).
Апаратурата работи със светлинни вълни, които определят притока на кръв във всеки слой на ретината. Сканирането с OCTA може дори да покаже промени в малки капиляри, преди да се проявят изменения в кръвоносните съдове на мозъка, които се наблюдават при сканирането на мозъка с ядрено-магнитен резонанс или мозъчна ангиограма, улавящи само по-големи съдове..
„В крайна сметка целта е тази технология да се използва за откриване на болестта на Алцхаймер преди симптомите като загуба на памет да са очевидни. Също така е нужно да тези промени да се проследяват в клинични проучвания върху пациенти, с цел намиране на нови форми на лечение на заболяването“, казва Фекрат.
pixabay.com, medicalxpress.com
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Кои са най-обещаващите лекарства за болестта на Алцхаймер
- Лекарство за глаукома забавя развитието на Алцхаймер
- Чревна бактерия може да причини болест на Алцхаймер
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- ЕМА одобри лекарство срещу лека форма на болест на Алцхаймер
- д-р Виолета Георгиева Гогова-Маврова
- Фелинотерапия или как котките ни лекуват
- Халюцинации при деменция — как да реагираме
- Как да се предпазите от болест на Алцхаймер и деменция
- Зрителна сетивна система
Коментари към Загубата на кръвоносни съдове в ретината може да подскаже начало на Алцхаймер