Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Защо българинът не иска да живее в България? Едно статистическо проучване на Фрамар

Защо българинът не иска да живее в България? Едно статистическо проучване на Фрамар

от 12 фев 2018г., обновено на 15 фев 2018г.
Защо българинът не иска да живее в България? Едно статистическо проучване на Фрамар - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Демографската криза е факт от години. Тя определено е един от основните, но и най-драматични въпроси пред обществото ни, а практиката показва, че въпреки декларативните речи на политиците, кризата се задълбочава. За съжаление няма реални стъпки за преодоляването й. И логично всеки си задава въпроса защо.

Защо позволихме концентрацията на хора, ресурси и икономика едва в няколко големи града в страната? Защо не само села, но и малки и средни градове пустеят и населението в тях се топи със скоростта на светлината? Защо младите хора не са в България и не се реализират тук?

Воден точно от идеята, че темата е значима за българите днес, екипът на Фрамар осъществи статистическо проучване. Фактът, че само за няколко дни в него се включи голям брой хора, е ясен знак колко важна, но и болезнена е темата за всички. Разбира се, това проучване не може да се определи като представително, но за сметка на това дава ясна насока и показва реалната картина.

Поставихме въпроса защо българинът днес заминава за чужбина. Какви са основните мотиви да го прави, има ли смелостта, иска ли го в действителност или е принуден от обстоятелствата?

И преди да коментираме отговорите и да обобщим данните, вижте нещо повече за участниците в това статистическо проучване.

Шестедесет и шест процента от отговорилите на въпросите са жени, а 34% мъже. Най-много са на възраст между 35 и 50 години – 44%, следват ги хората над 50 г. – 32% и от 25 г. до 35 г. – 16%, 8% са под 25 години. Що се отнася до мястото на раждане най-многобройна е групата на родените в по-голям областен град – 51%, следвана от родените в по-малък град или село – 36% и накрая са родените в столицата -13%. По отношение на местоживеенето най-голяма е групата на онези, които живеят в родния си град и това са 38% от анкетираните. След тях се нареждат живеещите в чужбина – 26%, следват ги тези от по-голям областен град – 14%, в по-малък град и село живеят 11%, а в столицата 10%.

Най-много са хората с висше образование 59%, със средно са 38%, а с основно 2%.
Хората, които се включиха в проучването работят в различни сфери. Най-висок е процентът на тези, които не са в нито една от изброените в анкетата – 39%. Петнадесет процента не работят, също толкова са заети в областта на здравеопазването, 8% са в транспорта и логистиката, 7% са представители на образованието, 5% са в хранително-вкусовата промишленост, 4% са в IT сектора, също толкова и в строителството и 3% са занаятчии.

На практика на нашите въпроси са отговорили достатъчно различни по възраст, образование, социален статус и професия хора, за да обобщим резултатите и откроим тенденциите.

Изключително висок е броят на хората, които имат близки в чужбина. В този случай става дума за 85%. От тях по-голям е броят на жените, отколкото на мъжете. По отношение на възрастта най-голяма е групата от 35 до 50 години - 43%, а след тях с 32% се нарежда тази на хората над 50 г. Оказва се, че по-голямата част от българите, които имат близки в чужбина, са родени в един от по-големите областни градове(52%). Що се отнася до местоживеенето най-много са тези, които живеят в родния си град (40%). И тук, както и при всички останали отговори, доминират хората с висше образование.

Петнадесет процента от мъжете и жените нямат близки в странство. И сред тях най-висок е процентът на възрастовата група от 35 до 50 години – 48% , следва ги групата на над 50-годишните – 28% и на тези между 25 и 35 години – 20%. Отново най-голям е броят на родените в голям областен град - 46%. Що се отнася до мястото, където живеят, най-много са в чужбина – 39%, след тях се нареждат живеещите в родния си град - 28%.

Анализът показва, че броят на българите, които живеят в чужда държава, е висок и те са представителите на почти целия спектър на обществото ни. Очевидно е, че работата в странство се е превърнала в трайна тенденция, която обхваща всички слоеве на обществото. Това е и реален знак, че демографската криза се разраства.

Тревожен е самият факт, че 64% от включилите се в проучването отговарят положително на въпроса дали биха заминали да живеят в странство. И тук доминират мъжете и жените на възраст от 35 до 50 години, следвани от над 50-годишните и тези на възраст между 25 и 35 години. Девет процента са тези под 25 години. Едва 24% заявяват, че не са склонни да живеят в друга държава. В тази група най-много са хората на възраст над 50 години, което е напълно обяснимо.

Извън категоричния отговор дали биха живели извън собствената си страна или не, съществува и една категория, която обмисля идеята. Става дума за 12% от включилите се в проучването. Най-много от тях са тези на възраст между 35 и 50 години.

Особен интерес предизвиква въпросът, свързан с мотивите, които са в основата на едно подобно решение. Оказва се, че най-голям е процентът на онези, които не искат да живеят в България, тъй като не харесват управлението на страната и политическите стратегии. Става дума за 30% от отговорилите. Това е изключително ясен знак за недоволството на хората от реалното осъществяване на политиките в различни области на управлението или тяхното категорично отсъствие. Сред тези 30% най-много са висшистите, хората, родени в голям областен град и живеещи в родния си, както и работещите в сферата на здравеопазването, образованието, IT сектора, строителството.

На второ място сред мотивите се нарежда разбирането, че чужбина предлага повече възможности. Мнение, което е свързано с противоположния нему извод, че България не предлага такива и реализацията в нея е невъзможна. Двадесет процента са отговорили по този начин. Сред тях водеща е групата на хората между 35 и 50 години, както и на родените в областен град. За разлика от останалите случаи обаче, в този по-голям е броят на хората със средно образование.

Едва на трета позиция е поставен аргументът, свързан със заплащането. Седемнадесет процента посочват, че биха работили в странство, тъй като искат по-висока заплата. От тях 45% са на възраст от 35 до 50 години, а 25% са над 50 г. и между 25 и 35 г. Родените в по-малък град или на село са най-много тук - 45%, което потвърждава за пореден път разликата в заплащането между малките и големите населени места. Разлика, която често е драстична. Затова за хората от тези населени места един от определящите аргументи за работа в чужбина е именно по-високата заплата. С по 11% са както онези, които биха искали да останат в страната, защото се чувстват добре, така и групата, която не приема нито един от посочените в анкетата аргументи.

Какъв е профилът на тези 11%, които не искат да напуснат България? По-голямата част от тях са жени. Що се отнася до възрастта най-много (56%) са над 50 години, което дава логично обяснение, следвани от групата от 35 до 50 години. Така мислят живеещите в родния си град (56%) и с висше образование (59%).

На последно място е желанието за напускане заради образованието и здравеопазването. Осем процента от хората са посочили тази причина. Тук отново повечето са жени. Шестдесет процента са на възраст от 35 до 50 г., 24% над 50 г., по 8% от 25 до 35 г. и под 25 г. И отново процентно доминира броят на родените в голям град и живеещите в родния си. Първенството се държи от висшистите.

Естествено и без изненади са резултатите, свързани с това в коя страна биха искали да се развиват днес българите. Първенството се държи от страните, които са част от Европейския съюз . Седемдесет и два процента искат да се установят именно там. Най-много са желаещите на възраст от 35 до 50 години, следвани от тези над 50, жителите на големите градове, висшистите, работещите в сферата на здравеопазването, образованието, строителството, транспорта и логистиката.

Седем процента биха искали да живеят в САЩ. И в тази група най-много са хората между 35 и 50 години, представители на големите градове, с висше образование и работещи в IT сектора, образованието и здравеопазването.

Шест процента виждат бъдещето си в Австралия и Нова Зеландия, 2% в Русия, само 1% в България и 0% в Турция.

Интересен факт е обаче, че 13% нямат претенции за държавата. Те ще живеят там, където успеят да пробият, т.е. да намерят работа и да се реализират.

Всички тези проценти показват ясно, че тенденцията към живот извън България е трайна. Тя е обхванала хората в зряла възраст, които осъзнават, че не са в състояние да се реализират, да покажат в пълнота потенциала си, но и да бъдат оценени по достойнство. Това са професионалисти с добро образование, опит и подготовка, на които държавата не е в състояние да предостави възможности за реализация на пазара на труда. Големият проблем е, че именно хора в тази активна възраст са движещата сила на социума и когато точно те са разочаровани, неудовлетворени и не виждат перспектива, е повече от ясно, че драмата на обществото се задълбочава. Проблемът се превръща в изключително сериозен, особено като се види, че дори мъже и жени над 50 години смятат, че извън страната ще се чувстват по-добре. Подобен извод важи и за по-младите, чиято реализация предстои.

Не може да бъде отминат и факта, че по този начин мислят както живеещите в столицата и големите областни центрове, така и в малките градове и селата. Хората с висше, средно и основно образование, работещите във всички сфери. Това означава, че проблемът е повсеместен, но и че е крайно време да се спре с популисткото и празно говорене и да започнат реални действия, насочени към ограничаване на процесите, които водят до това хиляди българи да напускат страната.

Интересен акцент е и какво определят като „успех“ участниците в проучването. За 19% това са перспективите за бъдещето и възможността да се развиват. За други 16% е по-високата заплата и социалната сигурност. По-адекватната среда се определя като успех от 10%, а достъпът до по-добро образование и здравеопазване приемат като успех 4%. За 46% обаче поне две от тези изброени определения са знак за успех. Има и група, която не определя нищо от посоченото като признак за успех. Става дума за 4% от участниците.

Оказва се, че независимо от образованието, възрастта, мястото, където живеят и сферата, в която работят, българите не са доволни от реализацията си и от начина, по който биват оценявани. Не харесват създадените условия или по-скоро порицават липсата им. Трудно свързват родната си страна, с мястото, където биха могли да живеят спокойно, да са удовлетворени от начина, по който се развива кариерата им и от заплащането, което получават, от услугите, от развитието на едни от най-важните сфери – тези в областта на образованието и здравеопазването. Още по-лошото е, че те не се чувстват сигурни тук, след като предпочитат да живеят и работят на непознато място. Не виждат бъдещето си в България.

Подобни на нашето проучвания се правят често и от години. Те показват ясно, че проблемите не само не се решават, а се задълбочават. Затова и важният въпрос е, кога най-накрая наричащите себе си управляващи, ще видят действителността не през розовите очила на поредното председателство или собствената си идея за светва, а през погледа на обикновения българин. Мъж или жена, с висше или средно образование, живеещ в София, Пловдив, Стара Загора, Видин, Бургас или в Житница, Селиминово, Цалапица и Ветрен дол, учител, лекар, инженер, строител, шофьор, IT специалист или безработен, българинът от 2018-а не вярва, че собствената му държава е в състояние да му осигури възможности за реализация, развитие и спокоен живот. В нея той се чувства неспокоен, онеправдан, смазан, незабелязан и незначителен и точно затова я напуска.

И точно затова българинът не иска да живее в България.

Автор: Гергана Караилиева
Снимка: g4.dcdn.lt

Още по темата:
  • Българите са с най-ниската продължителност на живота и в ЕС, и на Балканите Българите са с най-ниската продължителност на живота и в ЕС, и на Балканите
  • Българинът прави по-големи разходи за лекарства в сравнение с миналата година Българинът прави по-големи разходи за лекарства в сравнение с миналата година
  • Около 1 милион българи страдат от депресия по неофициални данни Около 1 милион българи страдат от депресия по неофициални данни
  • Недоносените бебета в България надхвърлят 12% Недоносените бебета в България надхвърлят 12%
5.0/5 2 оценки

Коментари към Защо българинът не иска да живее в България? Едно статистическо проучване на Фрамар

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Защо българинът не иска да живее в България? Едно статистическо проучване на Фрамар
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 03:14
    Коментирайте "Защо българинът не иска да живее в България? Едно статистическо проучване на Фрамар"

НОВИНАТА е свързана към

  • Българите са с най-ниската продължителност на живота и в ЕС, и на Балканите
  • Колко пъти в живота си човек прави секс?
  • Около 1 милион българи страдат от депресия по неофициални данни
  • Българинът прави по-големи разходи за лекарства в сравнение с миналата година
  • Недоносените бебета в България надхвърлят 12%
  • Увеличил се е броят на заболелите от сифилис младежи в сравнение с първото полугодие на 2016-а
  • Защо българите заминават в чужбина?
  • Нова Зеландия – една от най-нежеланите страни от имигрантите
  • Излезе статистиката за самооценката на българи и европейци за здравословното им състояние
  • Евростат: България е на едно от последните места по трансплантации на стволови клетки в ЕС
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 15 часа и 19 мин.

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 44 дни, 12 часа и 45 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 6 часа и 19 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 6 часа и 30 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 6 часа и 37 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 7 дни, 6 часа и 44 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival