Излезе статистиката за самооценката на българи и европейци за здравословното им състояние

Две трети от населението у нас оценява здравословното си състояние като „добро“ или „много добро“, отчита Евростат. Анализът показва, че 66 на сто от сънародниците ни са класифицирали по този начин здравето си през 2016 г.
Данните още сочат, че 22% от българите окачествяват здравословното си състояние като „задоволително“, а почти 12% са на мнение, че то е „лошо“ или „много лошо“. Полът и възрастта на анкетираните оказали голямо значение за крайните резултати. Прави впечатление, че мъжете – близо 70%, дават по-положителни оценки за своето здраве, докато при жените този процент е 63 на сто.
Само 25% от хората над 65-годишна възраст определят физическото състояние на организма си като „добро“ или „много добро“. Прави впечатление, че колкото по-напредва възрастта, толкова повече мнението на възрастните хора е, че здравето им е влошено. Всеки трети от тях, или 30 на сто, оценяват по този начин състоянието си. Докато хората между 25 и 64 г. твърдят, че то е добро, което прави 75-80% от тази възрастова група.
Евростат посочва, че близо 45 на сто от анкетираните смятат, че имат продължително хронично заболяване, като в по-голямата си част на това мнение са жените – 48%, в сравнение с мъжете – 40%. Тези, които уверяват, че нямат такъв проблем, са 55 на сто. Като най-разпространено хронично заболяване през 2016 г. се посочва хипертонията. Почти 30 на сто от хората потвърждават за наличие на високо кръвно налягане или друго сърдечно неразположение.
Интересна е картината, която показва анализът на Евростат за оценката на здравословното състояние на европейците. Повече от две трети от хората над 16-годишна възраст определят статуса си в това отношение като „добър“ или „много добър“. Най-доволни от здравето си са ирландците (83%), кипърците (79%), холандците (76%), шведите (75%), гърците (74%), белгийците и малтийците (73%), испанците (72%).
Най-лоша оценка за здравословното си състояние дават в Латвия и Литва, където едва 45 на сто от хората са доволни, в Португалия процентът е 47, а в Естония – 50%. В съседните на България държави данните сочат, че 70% от румънците дават положителна оценка на здравето си, процентът при македонците е 78, при сърбите – 57, а за турците няма информация.
В ЕС отново мъжете са по-доволни от здравословното си състояние в сравнение с жените. Европейците с по-високо образование и с по-добри доходи са удовлетворени от физическото си състояние – те са 70%, докато при хората със средно или по-ниско образование процентът е 55.
По статията работи: Ирина Тенева
Източник: dariknews.bg
Снимка: redorbit.com
Продукти свързани с НОВИНАТА
БОЛЕСТ ЛИ? ПО ДЯВОЛИТЕ! - АЛЕКСЕЙ МАРЧЕНКО
КАК САМО ЧРЕЗ ХРАНЕНЕ ДА ЗАПАЗИМ ЗДРАВЕТО СИ, ДА СЕ ПОДМЛАДИМ И ДА СЕ ЛЕКУВАМЕ - том 2 - Д-Р ЙОНКО МЕРМЕРСКИ
МИТОВЕ ЗА БОЛЕСТИТЕ - СЕРГЕЙ БУБНОВСКИ И ИГОР ПРОКОПЕНКО - ЖАНУА 98
ЗАКОНЪТ ЗА МЕНТАЛНОТО ЛЕЧЕНИЕ - ТОМСЪН ДЖЕЙ ХЪДСЪН
КАКВО ЗАБРАВЯТ ЛЕКАРИТЕ - МОЯТА ПРАКТИКА 2 - Д-Р АТАНАС МИХАЙЛОВ - ИЗТОК - ЗАПАД
ВОДАТА ЖИВОТ И ЗДРАВЕ - ИВАН НЕУМИВАКИН
НОВИНАТА е свързана към
- И билките имат странични ефекти
- Как да запазим здрави нервите си
- Ядки за закуска за остър ум дори в напреднала възраст
- 10 невероятни ползи от черешите за нашето здраве
- Соланинът - колко опасен може да бъде?
- Съкратете от времето за заспиване и събуждане, а не от съня
- Доджбол
- Опасно ли е за здравето пробиването на ушите
- Три дни пълно въздържание за здрав черен дроб
- Сухарите вредят на здравето?
Коментари към Излезе статистиката за самооценката на българи и европейци за здравословното им състояние