Излекуваха успешно жена на 81 години със синдром на открадването
Акценти
|
Екипът на проф. Валентин Говедарски от Университетската болница „Света Екатерина“ извърши сложна операция и излекува жена на 81 години, която страда от „Синдром на открадването“.
Историята на жената
Възрастната дама се уморява лесно, това е особено осезателно в лявата й ръка. Когато към това се добавят и силните болки в китката и пръстите, ситуацията става доста сложна. Едновременно с това при всяко физическо усилие на ръката се появява и силен световъртеж. Нещата се усложняват през последния месец, когато кризите са ежедневни. Освен, че страда, жената не е в състояние дори да се обслужва сама, тъй като изпуска всичко.
Всичко това води 81-годишната жена в УМБАЛ „Света Екатерина“ за преглед от специалисти по съдова хирургия. Преди това тя посещава няколко болници в Белгия, но там не успяват да открият нито на какво се дължи световъртежа, нито да й поставят точната диагноза, а това означава, че няма как да назначат и терапия.
Диагнозата и операцията
По време на прегледа стана ясно, че артерията на лявата ръка е запушена. Освен това има и силно прегъване на лявата каротидна артерия, която е отговорна за храненето на мозъка.
Следващата стъпка на лекарите е да направят скенер с контрастна материя. Той потвърждава данните от ехографското изследване. Жената е със запушена подключична артерия, а сънната й артерия е тежко нагъната. Това е и в основата на по-бавното снабдяване на мозъка с кръв. Запушването е отговорно и затова, че кръвоснабдяването в засегнатата ръка е едва 40%.
Както поясняват от Университетската болница „Света Екатерина“ запушването на подключичната артерия може да провокира оплаквания като тези на възрастната дама, защото се получава така нареченият „синдром на открадването“ или субклавия стийл синдром.
За да може да функционира при запушване, ръката започва да краде кръвоток от мозъчното кръвообращение.
Състоянието на жената е изключително сложно, а опитът за стениране претърпява неуспех.
Проф. Валентин Говедарски, който оглавява Клиниката по съдова и ендоваскуларна хирургия, и колегите му д-р Елица Димитрова и д-р Димитър Борисов извършват сложната интервенция.
Става дума за отворена операция с единствен достъп. Извършен е каротидосубклавиен байпас като вътрешната сънна артерия бива скъсена. До подключичната и вътрешна сънна артения, която е силно нагъната, се стига през разрез в шията.
Следва преместването на подключичната артерия, която съдовите хирурзи закачат към общата сънна артерия. След това те реконструират и скъсяват сънната каротидна артерия и по този начин решават и двата сериозни проблема само с един достъп.
Три дни след хирургическата операция жената е изписана. Тя се чувства добре и няма оплаквания, съобщават още от болницата.
- Ново медицинско устройство се прилага на пациенти в Аджибадем Сити Клиник – Бургас
- Рядък случай с аномалия на сънната артерия беше опериран успешно в УМБАЛ "Дева Мария" - Бургас
- Хирурзи извършиха сложна съдова реконструкция заради рядък вид тумор
- Хирурзи от УМБАЛ „Чирков“ осъществиха сложна реконструкция на сънна артерия, за да предотвратят инсулт
НОВИНАТА е свързана към
- Ултразвуково изследване на каротидни артерии
- Отстраняване на каротидно телце - революционно откритие в терапия на високо кръвно налягане
- Рядък случай с аномалия на сънната артерия беше опериран успешно в УМБАЛ "Дева Мария" - Бургас
- Ново медицинско устройство се прилага на пациенти в Аджибадем Сити Клиник – Бургас
- Нарушение на зрението и сънни артерии - каква е връзката
- Хирурзи извършиха сложна съдова реконструкция заради рядък вид тумор
- Хирурзи от УМБАЛ „Чирков“ осъществиха сложна реконструкция на сънна артерия, за да предотвратят инсулт
- Хъркането може да причини деформация на сънната артерия
Коментари към Излекуваха успешно жена на 81 години със синдром на открадването