Хирурзи от УМБАЛ „Чирков“ осъществиха сложна реконструкция на сънна артерия, за да предотвратят инсулт

Специалистите по съдова хирургия проф. Валентин Говедарски, д-р Елица Димитрова, д-р Димитър Чернев и д-р Димитър Борисов извършват изключително сложна реконструкция на увредена сънна артерия на мъж с множество придружаващи заболявания, за да не допуснат инсулт.
Как се стига до операцията
Три месеца преди настоящата интервенция мъжът, който е с множество придружаващи заболявания, е пациент на Клиниката по кардиохирургия на Университетската болница „Проф. Александър Чирков“. Специалистите му поставят троен коронарен байпас. Операцията е успешна. По време на рутинните изследвания преди операцията за състоянието на каротидните артерии и крайниците, чиято основна цел е да бъде установена степента на атеросклерозата, съдовият хирург открива, че има стеснение на дясната сънна артерия от 90% както и нагъване под остър ъгъл на две места по дължината на артерията.
>>>Обща сънна артерия (arteria carotis communis)
Нарушенията водят до забавяне на потока кръв към мозъка, което от своя страна крие сериозен риск от получаването на инсулт. Затова се налага операция.
Така кардиохирурзите насочват мъжа към колегите си от Клиниката по съдова и ендоваскуларна хирургия.
Операцията
Екипът на проф. Валентин Говедарски извършва сложната интервенция. Съдовите хирурзи реконструират съда като скъсяват трите артерии с повече от един сантиметър. Почистват тромбите, след което правят пластика с придърпване на вътрешната и външната сънни артерии и реинплантират кръвоносните съдове.
Както поясняват медиците в случая не може да бъде направена по-щадящата безкръвна процедура, защото анатомията на артерията е сложна, има нагъванията в два от участъците й, а стеснението е с изключително високата степен.
Мъжът е стабилен и се възстановява, съобщават от Университетската болница „Проф. Чирков“.
За Клиниката по съдова хирургия и за екипа
Едни от най-големите като обем и трудност съдово-хирургични операции се осъществяват именно в Клиниката по съдова хирургия. Годишно те надвишават 1300, от които 70% са свързани с артериалните съдове. Екипът на клиниката в УМБАЛ "Проф. д-р Александър Чирков" извършва и неинвазивна диагностика и лечение на всички видове съдова патология.
Проф. Д-р Валентин Говедарски е специалист както по обща, така и по съдова хирургия. Има професионална квалификация по ендоваскуларна съдова хирургия и по ултразвукова съдова диагностика. Специализирал е в Швейцария, Белгия и Германия. Именно той прилага за първи път у нас през 2014 г. отпушването на вена и поставянето на стент на 33-годишен мъж с хронично запушване на тазобедрената илиачна вена в продължение на осем години, което от води до белодробна емболия и постоянни оплаквания, характерни за постромбозен синдром.
Сред най-добрите му постижения при съдовите операции са интервенциите при аневризми на коремната аорта, пластика на сънната артерия и на артериите на аортната дъга както и байпас реконструкция на артериите на долните крайници.
-
Рядък случай с аномалия на сънната артерия беше опериран успешно в УМБАЛ "Дева Мария" - Бургас
-
Хирурзи извършиха сложна съдова реконструкция заради рядък вид тумор
-
Излекуваха успешно жена на 81 години със синдром на открадването
-
Създадоха лекарство, което може да възстанови движенията на пациент след инсулт
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Създадоха лекарство, което може да възстанови движенията на пациент след инсулт
- Инсулт
- Компютърна томография (КТ) на глава
- КП № 50 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ИСХЕМИЧЕН МОЗЪЧЕН ИНСУЛТ БЕЗ ТРОМБОЛИЗА
- Прозак подобрява възстановяването след мозъчен удар
- Кои са първите обезспокоителни симптоми на белодробна тромбоемболия?
- Може ли да помогне алтернативната медицина за възстановяването след инсулт
- Аспирин срещу инфаркт и инсулт? Само когато ползите са по-големи от рисковете, съветват учени
- 13 внезапни здравни проблема след като навършим 50 години
- Иновациите за по-бърза диагностика, лечение и възстановяване след инсулт
Коментари към Хирурзи от УМБАЛ „Чирков“ осъществиха сложна реконструкция на сънна артерия, за да предотвратят инсулт