Инжектират доброволци с отгледани в лаборатория червени кръвни телца
Червени кръвни телца, отгледани в лаборатория, са инжектирани на двама доброволци като част от проучване, което осъществяват изследователи от университетите в Кеймбрижд и Бристол в Обединеното кралство.
Преливането на хора на изкуствена кръв, получена от чужди стволови клетки, се случва за първи пъти в света.
Проучването
Проучването, което се провежда под името RESTORE, е съвместна научна инициатива на Националната здравна служба „Кръв и трансплантанции“, Университета в Бристол, Центъра за клинични изследвания, Университета и Университетските болници в Кеймбрижд.
До момента двама доброволци са получили между 5 и 10 милиграма лабораторно отгледани червени кръвни телца. Изследователи и лекари ги наблюдават внимателно. Няма установени нежелателни странични ефекти.
Доброволците са добре и са здрави.
От екипа уточняват, че все още няма да разкрият самоличността на двамата. Още десет души ще се включат в проучването. Всеки от тях ще получи по две дози в интервал от четири месеца. Едната доза ще бъде от дарени, а другата от лабораторно създадени червени кръвни телца. Целта е учените да разберат дали жизненият цикъл на направените в лаборатория е по-продължителен в сравнение с дарената кръв, която се съхранява за дълъг период от време.
Стволовите клетки, от които са произведени червените кръвни телца, са изолирани от кръвта на двама донори от базата данни на Националната здравна система на Великобритания.
Предимствата
Учените се надяват, че лабораторните еритроцити ще имат по-дълъг живот.
Водещият изследовател проф. Седрик Геват, специалист по трансфузионна медицина и консултант по хематология в Университета в Кеймбридж изразява надеждите си, че лабораторните еритроцити ще бъдат по-издържливи от получените от кръводарителите.
Като истинска революция в лечението на хора с редки кръвни групи и заболявания на кръвта може да се определи създаденото, особено ако бъде доказана ефективността и безопасността на еритроцитите.
„Проучването предлага надежда за хората, които страдат от сърповидно-клетъчна анемия и които много трудно стигат до кръвопреливане, защото са развили антитела срещу повечето от видовете дарена кръв“, обяснява главният изпълнителен директор на Британското общество за сърповидно-клетъчна анемия Джон Джеймс.
Медицинският директор, отговарящ за кръвопреливането в “Кръв и трансплантации“ д-р Фарук Шаа споделя, че всички, нуждаещи се от редовни или периодични преливания на кръв често развиват антитела.
„Това прави по-трудно откриването на кръв от донори, която да бъде прелята без риск от потенциално застрашаваща живота реакция. Това водещо в световен мащаб изследване поставя основата на бъдещото производство на червени кръвни клетки, които могат да се използват напълно безопасно при подобни проблемни пациенти“.
Д-р Шаа подчертава, че нуждата от добре познатото на всички ни кръводаряване ще остане, но в същото време създадените лабораторно еритроцити имат сериозен потенциал за пациенти с трудности при преливането на кръв.
„Това предизвикателно и вълнуващо изпитание е огромна стъпка, когато става дума за производството на кръв от стволови клетки. За първи път е прелята кръв от алогенен донор, отгледана в лаборатория, а това е вълнуващо“, коментира професорът по клинична биология в Университета в Бристол Ашли Той.
Изследователите подчертават още, че ако произведените клетки се задържат дълго в тялото, то преливането на кръв няма да бъде толкова често за нуждаещите от редовно кръвопреливане. Това от своя страна ще намали претоварването с желязо, което може да провокира сериозни усложнения.
>>>Откриха нова кръвна група с два изключително редки антигена
Нужни са допълнителни изпитвания, но е безспорно, че изследването е значителна стъпка напред в използването на лабораторни еритроцити, благодарение на които лечението на хората с редки кръвни групи и сериозни проблеми при преливането на кръв се подобрява значително.
Министърът на здравеопазнването в Обединеното кралство Нийл О´Брайън определя проучването като пробив за пациентите на първо място. Фактът, че е подкрепено от държавата, е знак, че страната е водеща в света, когато става дума за научни иновации и успешно сътрудничество и предоставя грижи за нуждаещите се, които са с високо качество, казва още министър О´Брайън.
И още за проекта
Червените кръвни телца се отглеждат в Отдела за напреднали терапии и за клетъчни и молекулярни терапии на Националната здравна служба “Кръв и трансплантации“. Клетките са маркирани с проследяващо устройство от отдела за радиофармация, за да могат да бъдат проследени в тялото на доброволеца, когато се преливат.
- Микобактериите, причиняващи белодробни заболявания, се разпространяват в тялото чрез еритроцитите
- Спирането на макрофагите М2 предотвратява развитието на фиброза
- Лекари от варненската УМБАЛ „Св. Марина“ заздравиха костна тъкан чрез имплантиране на стволови клетки
- Започва клинично изпитване на HS-001, лекарство от стволови клетки за лечение на сърдечна недостатъчност
Коментари към Инжектират доброволци с отгледани в лаборатория червени кръвни телца