Какво, ако здравословният начин на живот не може да ни предпази от рак
Милиони статии от години говорят за здравословния начин на живот и за потенциалната възможност той да ни предпази от онкологични заболявания. Каква е ролята на „лошия късмет“ и до каква степен той е значим за заболеваемостта? Ако живеете здравословно, това гаранция ли е за нещо?
В момента се провеждат нови експерименти, които целят да анализират и обобщят резултатите от периода 2015-2017. За база се ползват данни, според които именно „лошият късмет“ е основния фактор за развитието на рак – разбира се, в комбинация с наследствена генетична предразположеност и канцерогенни външни фактори.
Независим екип от учени наскоро показа как здрава тъкан се заразява с група мутирали клетки, някои от които са били с генетични изменения, типични за рака. Наблюдаваният клетъчен процес затвърждава най-новите заключения, че ракът започва да се развива тогава, когато клетките са обект на комбинация от генетични мутации. Това им позволява да се разпространят неконтролируемо. Или накратко казано, ако сте част от фаталната статистика, няма какво да ви измъкне от нея.
Медиите не спят
От новинарския уебсайт StatNews обявяват, че резултатите носят следното послание: „Спирането на тютюнопушенето като гаранция за опазването на околната среда е до голяма степен безсмислено.“ Статия в списание Science Magazine заявява: „Много учени се обявиха против проучванията, подкрепящи фактора случайност при развитие на рак, тъй като според тях „неговата роля се преувеличава, докато превантивните мерки се подценяват“.
Едно е вярно - да си слагаш предпазен колан в колата е излишно, ако смяташ, че шофирането никога не е напълно безопасно. Лошият късмет е сериозен фактор, но не трябва да подценяваме всичко останало. Ето ви причина да бъдем бдителни и да извършваме допълнителни проучвания, а не обратното - да спрем да полагаме усилия за минимизиране на рисковете от разболяване.
Личната отговорност
Разумно е да постъпим по-предпазливо и да се консултираме с лекар за малката бучка, която сме забелязали, или пък за петното между пръстите на крака ни, което изглежда странно, при положение, че се намира на участък, който не е излаган на слънце.
Дори и да не сме пушачи, можем да обърнем по-сериозно внимание на постоянната болка в гърдите или на кашлицата, която ни мъчи, защото учените са доказали, че 15% от случаите на рак на белия дроб са при непушачи. Накратко, да признаем пред самите себе си, че понякога ракът се развива на случаен принцип и никой не е защитен, би могло да спаси живота ви.
Според списание Science е трудно да се каже дали мутациите в здрава тъкан са причинени до известна степен от външни фактори или главно от генетични грешки, които се копират от здравите клетки на случаен принцип. Въпреки това, резултатите доказват, че зрялата възраст е основния рисков фактор. Един от авторите на изследването използва следната метафора през 2015: „Колкото по-дълго е пътуването, толкова по-големи са шансовете за инцидент, дори и ако сте си сложили колана.“
Направените открития не трябва нито да ни отчайват, нито да ни заблуждават – обърнете внимание на ранното диагностициране. Може би е по-голяма вероятността начинът на живот, който смятаме за нормален сега, да увеличи риска от развитие на рак в бъдеще. Вече не е толкова лесно да се каже кое е нормално и кое – не. Факт е, че мутациите, причиняващи рак, съществуват и в здравите тъкани. Това усложнява диагностицирането на различни видове рак.
Безсилна ли е медицината?
Не, битката не е изгубена. Разберете го. Медицинските технологии не са безсилни, напротив. Пред тях стои много работа. Ранните хирургични интервенции могат да помогнат. Да си припомним само за успеха на колоноскопиите, при които лекарите отстраняват потенциално опасни полипи, ненужни никому. Същото се отнася и за отстраняването на кожни лезии, които са предпоставка за развитие на раково заболяване.
При животни с много редки случаи на ракови заболявания, също се наблюдават случайни мутации, но еволюцията си е свършила работата. Слоновете например притежават допълнителни копия от гена, наречен p53, който отговаря за възстановяването на увредената ДНК. Това е и причината те да се разболяват от рак много рядко. Може би, някой ден, учените ще успеят да дарят и нас с тази супер сила. Науката продължава да работи по темата.
С напредването на медицината ще станем свидетели и на много случайни „провали“ на рака, което означава, че ние, хората, можем сами да привлечем късмета на своя страна. Или да се предадем, очаквайки присъдата, която "лошият късмет" ни е дал.
Редактор: Даниела Пройчева
Източник: bloomberg.com/ Фей Флам
Снимка: pexels
Продукти свързани с НОВИНАТА
ПРЕДПАЗВАНЕ ОТ ВСИЧКИ ВИДОВЕ РАК - Д-Р ХУЛДА КЛАРК ДР. БИОМАСТЕР
ТОНУС ЕЛАСТ КОМПРЕСИОНЕН РЪКАВ ЕЛАСТИЧЕН КЛАС 2 С РЪКАВИЦА С ПРЕЗРАМКА 0403-02
ЙОГУРТ ПРОБИОТИЧЕН РЕВИТАЛИЗИРАЩ ШАМПОАН ПРОТИВ КОСОПАД КОНЦЕНТРАТ УРЕЯ 8% С НАТУРАЛНО РОЗОВО МАСЛО 200 мл.
ПРОФИЛАКТИЧНИ ГАЩИ МИХАЕЛА ЗА ПРЕДПАЗВАНЕ ОТ ДИСПЛАЗИЯ НА ТАЗОБЕДРЕНАТА СТАВА ПРИ БЕБЕТА
ТОНУС ЕЛАСТ КОМПРЕСИОНЕН РЪКАВ ЕЛАСТИЧЕН КЛАС 2 БЕЗ РЪКАВИЦА 0403
ТОНУС ЕЛАСТ КОМПРЕСИОНЕН РЪКАВ ЕЛАСТИЧЕН КЛАС 2 С ПРЕЗРАМКА БЕЗ РЪКАВИЦА 0403-01
НОВИНАТА е свързана към
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- Как гладът убива рака
- БЦЖ ваксина
- Билки и билкови рецепти при онкологични заболявания
- Палиативно лечение
Коментари към Какво, ако здравословният начин на живот не може да ни предпази от рак