Какво се случва в мозъка на тийнейджърите?
Това, което се случва в мозъка на тийнейджърите, може да даде правдоподобно обяснение на странностите в поведението им, твърди Сара Джонсън, която е асистент в Института по обществено здраве "Джон Хопкинс" в Блумбърг.
"През целия живот мозъкът се променя, но в юношеска възраст има големи скокове в неговото развитие", обяснява тя, систематизирайки някои от промените:
Нови мисловни способности
Тийнейджърът има добре развита мозъчна структура, може да планира и да взема решения като възрастен при наличие на достатъчно време и информация. Много често обаче юношите действат, повлияни от моментно чувство, защото мозъкът им още разчита повече на лимбичната система – системата, която отговаря за емоциите), отколкото на префронталната кора - центърът на рационалността.
Силни емоции
В началото на пубертета започват важни промени в лимбичната система. В този период много интензивно се развива амигдалата - зоната, която свързва сетивната информация с емоционалните реакции. Заедно с хормоналните промени това води до силни чувства на гняв, страх, агресия (не само към другите, но и към себе си) и сексуално привличане. С времето лимбичната система попада все повече под контрола на префронталната кора и в успешната регулация на емоциите се включват допълнителни центрове.
Влиянието на връстниците
Изследване на Нюйоркската академия на науките показва, че със засилване на способността за абстрактно мислене се увеличава и напрежението в общуването. Умението да погледнат на себе си през очите на другите много често ги кара да се измъчват при мисълта за чуждото мнение. Одобрението на връстниците стимулира мозъка на тийнейджърите, а това обяснява и защо те са по-склонни да рискуват в тяхно присъствие. Общуването с приятелите е незаменимо: така тийнейджърите се научават да защитават мнението си, да планират съвместно и правят компромиси.
Измерване на риска
Юношите имат нужда от висока доза риск, за да могат да почувстват ефекта, който възрастните изпитват. Това е причината в тази възраст хората да са най-склонни да се изложат на опасност – в някои случаи дори само заради тръпката. Редица изследвания показват, че към 17-годишна възраст центровете в мозъка, отговарящи за контролирането на импулсите и дългосрочното планиране, вече са толкова добре развити, че човек може да прецени кога рискът е разумен и кога не.
Усещането, че си център на света
Увеличеният брой рецептори на окситоцин са част от хормоналните промени в пубертета и макар че често наричат окситоцина "хормон на близостта", повишената чувствителност към него е свързана с увеличена саморефлективност и натрапчиво усещане, че всички непрекъснато те гледат. То би могло да направи някои младежи по-егоцентрични, но би могло и да пробуди желанието им да променят света. В този толкова деликатен период от живота на човек нещата изглеждат черни и бели, и по тази причина идеите на тийнейджърите могат да са твърде крайни.
Съветът на специалистите е родителите да им помагат да изследват въпросите, отколкото да им дават готови отговори.
Снимка: kicsisziv.hu
- След Австралия и Гърция ограничава достъпа до социални мрежи на тийнейджърите
- Юношите в Европа се сблъскват с по-висок натиск в училище и по-ниска подкрепа вкъщи
- Расте броят на тийнейджърите в САЩ, починали след предозиране със синтетичния наркотик фентанил
- Програма ще помага на млади майки в рискова възраст
Продукти свързани с НОВИНАТА
АРИСТОТЕЛ И ДАНТЕ ОТКРИВАТ ТАЙНИТЕ НА ВСЕЛЕНАТА - БЕНДЖАМИН АЛИРЕ САЕНЦ - ДЕЖА БУК
МЕРИ ДЖЕЙН - ДЖЕСИКА АНЯ БЛАУ - СИЕЛА
НОЩТА, В КОЯТО КУКЛАТА ОЖИВЯ /GOOSEBUMPS/ КНИГА 1 - Р. Л. СТАЙН - ХЕРМЕС
НЕВЪЗМОЖНОТО БЯГСТВО НА ДЖИНИ МУН - БЕНДЖАМИН ЛАДУИК - ХЕРМЕС
СПАЙДЪРМЕН ВРАЖЕСКА АТАКА - ДЕЙВИД ЛИС - СИЕЛА
ПАРАКИТО РЕПЕЛЕНТНА ГРИВНА ПРОТИВ КОМАРИ ТИЙН 12+ години
НОВИНАТА е свързана към
- Билки за добро оросяване на мозъка
- Учени откриха защо някои хора до последно запазват умствените си способности
- Една чаша мляко на ден повишава умствените способности
- Електрическите вълни в мозъка по време на сън създават спомени
- Как да говорим с тийнейджър за наркотиците
- Краят на юношеството и рискът от стрес, предизвикан от начина на живот
- Ролята на серотонина в еволюцията на човешкия мозък и неговото нарастване
- Масажът на краката стимулира мозъка
- Как да мотивираме тийнейджърите да учат
- Училището не е ключов фактор за нарастващия брой тийнейджъри с лошо психично здраве
Коментари към Какво се случва в мозъка на тийнейджърите?