Юношите в Европа се сблъскват с по-висок натиск в училище и по-ниска подкрепа вкъщи
Акценти
|
Доклад на Регионалния комитет на Световната здравна организация за Европа и Проучването на здравното поведение на децата в училищна възраст (HBSC) разкриват тревожни спадове в семейната подкрепа и значителен ръст в натиска в училище при подрастващите в Европа, Централна Азия и Канада. Тенденцията, наблюдавана през последните няколко години, засяга психичното здраве и благосъстоянието на милиони деца, особено тези от по-бедните семейства.
>>> Училището не е ключов фактор за нарастващия брой тийнейджъри с лошо психично здраве
„Днешните юноши са изправени пред безпрецедентен социален натиск – от намалена подкрепа у дома до повишен стрес в училище – което може да има трайно въздействие върху тяхното здраве и живот.“, коментира регионалният директор на СЗО за Европа Ханс Клуге.
Докладът
Докладът се основава на данни от 279 117 деца на възраст 11, 13 и 15 години в 44 държави и региони, взели участие в HBSC в периода 2021-2022 г. Констатациите разкриват:
- Спад в подкрепата на семейството – Семейната подкрепа, която е критична за психичното здраве на подрастващите, бележи спад от 2018 г. насам, като делът на младежите, съобщаващи за съдействие от близките си, е намалял от 73% на 67%. Подобна тенденция се наблюдава и при подкрепата от връстниците – от 61% на 58%. Спадът е особено изразен сред момичетата, при които намалението е съответно от 72% на 64% и от 67% на 62%.
- Нарастващ натиск в училище – По-голям процент ученици съобщават, че са подложени на натиск в училище, отколкото през 2018 г. Близо две трети от момичетата на 15-годишна възраст (63%) споделят, че се чувстват стресирани и притиснати (увеличение с 9% спрямо 2018 г.) в сравнение с 43% от момчетата (увеличени с 3% спрямо 2018 г.).
- Социални неравенства – 62% от тийнейджърите от семейства с ниски доходи съобщават за висока подкрепа от близките в сравнение със 71% от юношите с високи материални възможности. Подобни модели се наблюдават и при подкрепата от връстници (53% срещу 62%) и съучениците (52% срещу 58%).
- Различия между половете – Съществуват значителни различия между половете в множество области от живота на младите хора. По-малко момичета, отколкото момчета, намират за лесно да говорят с родителите си за неща, които наистина ги притесняват. Също така момичетата съобщават за по-ниски нива на семейна подкрепа и значително по-висок натиск в училище в сравнения с момчетата – съответно 65% срещу 71% и 62% срещу 43%.
>>> Строгите родители могат да превърнат тийнейджъра в необуздан и сприхав зрял човек
Подходи за справяне с наблюдаваните проблеми
Констатациите подчертават необходимостта от справяне със социалните детерминанти на здравето – немедицинските фактори, които влияят върху здравословното състояние – като част от цялостен подход за подкрепа на младите хора. За ефективно справяне с наблюдаваните проблеми са необходими координирани действия на всички нива – национално, регионално и общностно – за насърчаване на по-благоприятна среда, справяне с неравенствата и укрепване на различните системи, на които младите хора разчитат.
Според доклада училищната среда трябва да стане по-приобщаваща чрез намаляване на размера на класовете, прилагане на програми за наставничество и интегриране на социално-емоционално обучение в учебната програма. Също така учебните заведения трябва да се справят с нарастващите нива на стрес с балансирани политики за дейности в домашна среда, подкрепа на уменията за учене и редовни проверки между ученици и учители.
Според авторите на доклада правителствата трябва също да въведат целенасочена финансова подкрепа за семейства с ниски доходи и да инвестират в родителски програми.
- Rising school pressure and declining family support especially among girls, finds new WHO/Europe report: https://www.who.int/europe/news/item/13-11-2024-rising-school-pressure-and-declining-family-support-especially-among-girls--finds-new-who-europe-report
- Kids feel less family support, more school pressure: WHO Europe: https://medicalxpress.com/news/2024-11-kids-family-school-pressure-europe
- Най-употребяваният наркотик в страната от младежите до 24 години е марихуаната
- Здравното ведомство предлага да не се иска родителско съгласие при изследване на 16-годишните за ХИВ и бременност
- Българските тийнейджъри са на първа позиция в Европа по употреба на анаболи
- Расте броят на тийнейджърите в САЩ, починали след предозиране със синтетичния наркотик фентанил
Продукти свързани с НОВИНАТА
ЕДИН ДЕН В СТРАХОЛАНДИЯ /GOOSEBUMPS/ КНИГА 5 - Р. Л. СТАЙН - ХЕРМЕС
СБОГОМ, ДНЕВНИКО 2: ПЛАНИНСКИ ПАТАКЛАМИ - НЕНКО ГЕНОВ - ХЕРМЕС
ЕЖЕДНЕВНИ ДАМСКИ ПРЕВРЪЗКИ БЕЛЛА ФОР ТИЙНС УЛТРА СЕНЗИТИВ *10
ТАЙНИТЕ НА СТЕФИ - СТЕФАНИ ПЕТКОВА - СТЕФИ - ЕГМОНТ
РОМАНТИЦИТЕ - ЛЕА КОНЪН - ХЕРМЕС
ДНЕВНИК ЗА ПЪТЕШЕСТВИЯ (GORJUSS) - ХЕРМЕС
НОВИНАТА е свързана към
- Склонен ли сте към изневяра - психологически тест за мъже и жени
- Познайте на коя картинка хората не са семейство
- 10 вдъхновяващи цитата за смисъла на семейството
- Какво кара възрастните да скъсат връзката със своите родители
- Половин век заедно – приказната любовна история на Адриано Челентано и Клаудия Мори в текст и снимки
- Денят на християнското семейство - традиции и обичаи
- Порното при семейните мъже и конфликтите с партньора
- Агенции за осиновяване търсят хора, които да се гушкат с новородените
- Синдром на празното гнездо: Същност и симптоми
- 7 признака за криза на идентичността
Коментари към Юношите в Европа се сблъскват с по-висок натиск в училище и по-ниска подкрепа вкъщи