Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Интервюта Събития и представяния Александра Заркова за домашното насилие: Жертвата и насилникът се намират

Александра Заркова за домашното насилие: Жертвата и насилникът се намират

от 15 юни 2017г., обновено на 14 фев 2023г.
Александра Заркова за домашното насилие: Жертвата и насилникът се намират - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

По последни данни всяка трета жена в България е жертва на насилие у дома. Увеличават се и случаите на посегателства срещу мъже и възрастни хора…

Според неправителствени организации домашното насилие все повече придобива размерите на епидемия, но за съжаление, за разлика от грипните заболявания, тези проблеми не минават с антивирусни препарати. Необходими са както здрава и адекватна подкрепа от страна на институциите, така и осъзнаване на проблема от страна на жертвите, личностно израстване и смелост да поемеш отговорност за собствения си живот.

Какво е насилието? Можем ли да разпознаем насилника още в ранния период на връзката ни? Как да избягаме от Ада? На тези важни въпроси, в подкрепа на хората, понасящи различни форми на тормоз, отговаря психологът Александра Заркова.

Нека в началото на разговора ни да обясним какво е насилие?

Насилие е всяка форма на поведение и отношение, в които и чрез които се проявява посегателство върху човешкото същество, върху личността и достойнството му - чрез унижаване, смазване, враждебност, омраза, пренебрегване, изоставяне, дисквалификация, изнудване. Всяко насилие е израз на вътрешно безсилие, на дълбоко чувство за малоценност, които се компенсират с желание за доминиране, за демонстрация на власт и контрол. Във всички форми на насилие може да отчитаме количествени разлики, но не и качествени. Всяко насилие е рационализиран садизъм.

Кои са най-разпространените форми на насилие, които хората търпят у дома?

Най-видимата и лесно разпознаваема форма е физическото насилие, както и тези, които прибягват до него. По-незабележими, но също с трайни и дълбоки белези, са емоционалното и психическото насилие. Вменяването на вина и дълг, изисквания, понякога направо безумни, емоционално изнудване, внушаване на страхове, подмолни или явни заплахи и забрани, понякога за живота на насилника, прехвърляне на отговорност, забрана за изразяване на чувства, задушаване на естествените потребности от свободна изява и избори, нахлуване в личното пространство – това са все форми на насилие, понякога така завоалирани зад „толкова добри намерения и обич”, че тези, върху които се прилагат, чувстват само фрустрацията, гнева и болката, но не могат да реагират и да се освободят. Такива отношения, за съжаление, съществуват в много семейства – между партньори, между родители и деца – без значение от възрастта им.

Само агресивни хора ли са склонни да упражняват насилие или дори спокойните и уравновесени могат да имат подобни прояви? Какво отключва желанието да причиниш болка?

Първо искам да направя едно уточнение. Няма да сме агресивни, само когато умрем. Агресията е енергия, жизнена сила, която е необходима на човешкото същество, за да се развива, себеосъществява, себереализира. Насилие упражняват не агресивните хора, а дескруктивно, разрушително агресивните. При тях здравата агресия, която е нужен поведенчески модел, е блокирана, изтласкана и затова може да се прояви само деформирана – като садизъм или като мазохизъм /автоагресия/. Това са дълбоко фрустрирани хора, гневни, нещастни, озлобени, неудовлетворени, блокирани, със силно желание за контрол и доминация и в същото време зависими и неспособни да носят зряла отговорност. Здравата агресия е тази, чрез която се заявяваме, отстояваме – потребностите, чувствата, желанията, изборите си, но без да ограничаваме, потъпкваме или забраняваме същите на другите.

Истински спокойният и уравновесен няма да прибегне до насилие, освен ако това спокойствие и уравновесеност не са били фалшиви, измамни. Има хора, които изглеждат много спокойни, а изведнъж избухват – те просто са отлагали, задържали и потискали дълго време реакциите и фрустрациите си, които в определен момент излизат взривно. А това, че някой е наистина спокоен и уравновесен, не означава, че когато е нужно, няма да покаже ясно и категорично своите граници и да защити личността си и така всъщност ще прояви здравата си агресия.

Какво отключва желанието да причиниш болка ли? Вътрешната болка, от преживяно някъде назад в миналото, дълбокото чувство за малоценност и вътрешна пустота, желанието да унищожиш, за да се преживееш „силен”. Всичко това е много дисфункционално, граничещо с патология в доста случаи. Всеки насилник е бил жертва и всяка жертва също е насилник. За болките, травмите, лишенията ни в миналото имаме обяснения, но не и оправдания. Да, това е страдание, но за съжаление то озлобява повечето хора и само малка част облагородява.

Може ли да дадете примерен план за това как да действа човек, претърпял насилие, още при първия акт на агресия – има ли толерантен период, в който трябва да се опита да помогне на близкия си и заедно да разрешат проблема, каква помощ да потърсят?

Само да отбележа, че не само жени са обект на физическо насилие, има и мъже. Да, вероятно са по-малко и повечето жени прибягват до емоционално и психическо насилие, а при мъжете по-видимо е физическото. Освен това никой не може да ни унижава, обижда, насилва, ако ние не го позволяваме. Зад всеки резултат стоят причини. Те могат да са и несъзнавани, но това не ги елиминира. Доста пострадали и страдащи от насилие живеят с илюзията, че той/тя ще се поправи, че всъщност се обичат. Дори често се намират не само оправдания и оневиняване на насилника, но и привързване към него.

Всеки, който веднъж е бил обект на физическо насилие, следва да вземе незабавно мерки за себе си. Те биха могли да са най-различни, включително и двойката да потърси специализирана помощ и то не просто консултация, а психотерапевтична работа толкова време, колкото е нужно. Освен това може да бъдем толерантни към човешкото същество, изначално, но не и към безобразията и патологията му, проявени в поведение и отношение. Става въпрос за себеуважение.

По-склонни ли са съвременните жени да търсят помощ или да излизат от връзки с хора, които ги травмират? Какви са наблюденията ви?

Тук въпросът опира до това колко жената ще осъзнае, че не желае да е повече жертва. Колкото и да е болезнено, обезличаващо, травмиращо и унижаващо човешкото достойнство, ролята на жертва носи и – така наречените в психологията вторични печалби. Нужно е осъзнаване, личностно израстване, преодоляване и промяна на доста погрешни възгледи за ролята на жената и мъжа, отказ от заучена безпомощност, желание за поемане на лична отговорност за собствения живот. Какви са наблюденията ми? Не са малко жените, които решително и смело слагат край на подобни взаимоотношения, но има и такива, които предпочитат да останат с насилника заради определени ползи. В такива случаи отново проличава както отказ и страх да се поеме отговорност за собствения живот и избори, така и желание за реваншизъм – през ролята на жертва на насилие, която с „търпението” и мазохизма си, подмолно вменява вина.

Има ли начин рано да се разбере, че сме избрали човек, склонен към насилие – емоционално и физическо?

Да, има знаци, по които може да се допусне такава склонност. Да не забравяме обаче, че ясният поглед и оценка зависят от способността ни да наблюдаваме обективно, а това е възможно за този, който има добра самооценка и висока степен на личностно израстване. В повечето случаи хората си затварят очите за очевидното, живеят в отрицание и взимат за действително желаното. Така започват да намират и оправдания, и обяснения за поведения, в които се съдържат притеснителни мотиви и нагласи. Още една неприятна, но – истина – жертвата и насилникът се „намират”. Това не е обвинение, а факт, върху който хората следват да се замислят и да намерят мотивация за промяна. Мотивация обаче имаме за това, в което виждаме смисъл – съзнавано или не.

А сигнали, по които може да се разпознае насилника, са – третиране на човешкото същество като предмет, вменяване на вина, забрани и грубо ограничаване на свободата, честа и то полюсна смяна на настроенията, избухвания, за които все някой друг е виновен, психическо смазване и обезценяване, подронване на самочувствието, желание за контрол, ревност и т.н. Но така описаните форми на насилие, макар и в различна степен и проявление, нима не ги виждаме в поведението не само на „видимия” насилник! Освен това всяка жертва всъщност дава сигнали, макар и несъзнавано, къде и колко да бъде „ударена”.

Какъв е съветът ви към хората, които нямат смелост да избягат от Ада?

Първо да се справят със срама и вината си, че са в подобно положение. Да поискат да възвърнат чувството си за човешко достойнство и смисленост, за себеуважение. В крайна сметка има две роли в живота – на жертва и победител. Нужно е и преосмисляне на много изкривени убеждения, ценности и идеи за ролята ни в живота. Двойката насилник-жертва ще се разпадне тогава, когато единият се откаже, през личностно израстване, през наново изграждане на своя интегритет от тази роля.

За Framar.bg: Ина Фенерова

Още по темата:
  • Калина Йорданова: Липсата на съгласие кара хората да се обединяват около полярни становища и да отричат различието Калина Йорданова: Липсата на съгласие кара хората да се обединяват около полярни становища и да отричат различието
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО

КОРЕНИТЕ НА ОМРАЗАТА. МОЯТА ИСТИНА ЗА ИСЛЯМА - ОРИАНА ФАЛАЧИ - СИЕЛА
19.00лв.

КОРЕНИТЕ НА ОМРАЗАТА. МОЯТА ИСТИНА ЗА ИСЛЯМА - ОРИАНА ФАЛАЧИ - СИЕЛА

АРИСТОТЕЛ И ДАНТЕ ОТКРИВАТ ТАЙНИТЕ НА ВСЕЛЕНАТА - БЕНДЖАМИН АЛИРЕ САЕНЦ - ДЕЖА БУК
15.90лв.

АРИСТОТЕЛ И ДАНТЕ ОТКРИВАТ ТАЙНИТЕ НА ВСЕЛЕНАТА - БЕНДЖАМИН АЛИРЕ САЕНЦ - ДЕЖА БУК

МАЛКОТО ШАТО В ПРОВАНС - РУТ КЕЛИ - СИЕЛА
16.90лв.

МАЛКОТО ШАТО В ПРОВАНС - РУТ КЕЛИ - СИЕЛА

ДА УЛОВИШ МЕЧТА - БАРБАРА ДЕЛИНСКИ - ХЕРМЕС
16.95лв.

ДА УЛОВИШ МЕЧТА - БАРБАРА ДЕЛИНСКИ - ХЕРМЕС

БИГДЖИГС ДЪРВЕНО БИНГО - ГРАДИНА BJ554
47.80лв.

БИГДЖИГС ДЪРВЕНО БИНГО - ГРАДИНА BJ554

ГНЕЗДОТО - СИНТИЯ Д'АПРИ СУИНИ - ХЕРМЕС
15.95лв.

ГНЕЗДОТО - СИНТИЯ Д'АПРИ СУИНИ - ХЕРМЕС

Коментари към Александра Заркова за домашното насилие: Жертвата и насилникът се намират

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Александра Заркова за домашното насилие: Жертвата и насилникът се намират
    www.framar.bg 
    на 25 March 2023 в 02:39
    Коментирайте "Александра Заркова за домашното насилие: Жертвата и насилникът се намират"

ИНТЕРВЮТО е свързано към

  • Събития и представяния
  • Склонен ли сте към изневяра? - универсален психологически тест за мъже и жени
  • Трепетлика, Осика
  • Y07.0 Към съпруг или партньор
  • 10 вдъхновяващи цитата за смисъла на семейството
  • Начини и причини за прекратяване на осиновяването (разсиновяване)
  • Стокхолмски синдром - причини, симптоми и лечение
  • Известни жени сключват брак с хомосексуални мъже, без да подозират за сексуалната им ориентация
  • Психотерапия - Диалектическа поведенческа терапия
  • Общи характеристики на педофила
  • Полигамия и видове полигамни връзки по света

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Ловът спорт ли е или насилие?

преди 1312 дни, 16 часа и 17 мин.

Какво мога да направя при насилие на пътя?

преди 1325 дни, 14 часа и 2 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП - 2023 година

преди 18 дни, 16 часа и 35 мин.

Леко горчив вкус на брюкселско зеле

преди 25 дни, 7 часа и 49 мин.

Модели акупресурни постелки / килимчета / за вашето здраве

преди 54 дни, 7 часа и 9 мин.

Кой е Jordan Tristan Walker от Pfizer и наистина ли съществува?

преди 56 дни, 13 часа и 12 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Ще разчитате ли на пенсията когато остареете

Виж резултатите
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах