След Австралия и Гърция ограничава достъпа до социални мрежи на тийнейджърите
Гърция е поредната страна, която предстои да въведе серия от мерки за справяне със зависимостта към дигиталните устройства сред подрастващите. Гръцкото правителство планира да забрани достъпа до социални мрежи на деца под 15-годишна възраст.
Ще бъде приложен механизъм за задължителна проверка на възрастта на потребителя, а чрез приложение за родителски контрол родителите ще имат възможност да идентифицират конкретни „ключови думи“ и да ги блокират, ако отвеждат към съдържание с елементи на насилие.
» Ироничен парадокс: Социалните медии ни карат да се чувстваме по-малко социално свързани
„Децата са застрашени от дигитална изолация и депресия“
Министърът по социалното сближаване и семейните въпроси София Закараки отбелязва: „Децата не просто са залепени за екраните. Те са изолирани и това крие двоен риск: от депресия и от дигитална изолация. Те вярват, че имат приятели и живеят в своя изкуствено създаден виртуален свят, пропускайки всичко, което се случва в реалния. Има случаи на деца, които дори отказват да ходят на училище заради това.“
Припомняме, че през септември 2024 г. управляващите в страната забраниха мобилните телефони в училищата. Някои от другите препоръки включват провеждане на информационни кампании, преработване на алгоритмите за намаляване вредата от опасното онлайн съдържание и предоставяне на допълнителни инструменти за родителите, с които да контролират екранното време на децата си.
Политиката на Гърция следва друг подобен модел, приложен от Австралия, която наскоро забрани лица под 16 години да се регистрират в социалните мрежи. Ходът бе приветстван от гръцкия премиер Кириакос Мицотакис.
Франция също забрани достъпа до социалните платформи на деца под 15-годишна възраст.
Ефектът от социалните мрежи върху тийнейджърите е проблем за цяла Европа
По време на среща на министерския съвет през октомври 2024 г. Мицотакис подчерта, че е много важно усилията и действията да бъдат координирани с Европейския съюз. „Изправени сме пред световна криза. За да се справим с нея, трябва всички да се обединим“, каза още той.
Минимална възраст за дигитална зрялост
Обсъжда се въвеждане на възрастов праг от 15 години за дигитална зрялост, който евентуално да бъде приет от всички страни членки на ЕС.
Министърът на дигиталното управление Димитрис Папастергиу настоява за спешни мерки и смята, че важна роля тук играят технологичните гиганти, които трябва да разработят и приложат системи за надеждна проверка на реалната възраст на потребителите.
Наскоро проведена национална анкета в Гърция сочи, чe над половината от тийнейджърите между 12 и 18 години са били пряка или косвена жертва на онлайн насилие. От всички 4800 анкетирани 44% споделят, че са ставали свидетели на тормоз въз основа на полова принадлежност.
» Дългите часове в социалните мрежи увеличават риска от самоубийство при момичетата
Бразилия обмисля въвеждане на национална забрана за мобилни телефони в училищата
Бразилия също търси начини да ограничи негативните последици от мобилните телефони върху подрастващите. Управляващите обсъждат въвеждането на забрана за използване на телефони в училищата в цялата страна.
Министърът на образованието Камило Сантана подкрепи идеята и заяви, че трябва да се наложат ограничения, тъй като мобилните устройства пречат на обучението на децата и влияят негативно на отношенията помежду им.
Той допълва: „Когато бях ученик, в междучасията играехме футбол или ходехме до библиотеката. Днес телефоните откъсват децата едно от друго, те не си говорят вече.“ С тези свои думи Сантана повдига друг много съществен въпрос, свързан с нарушената комуникация между младите хора.
- Greece to Introduce Social Media Restrictions for Young Users: https://greekreporter.com/2024/12/11/greece-among-countries-set-social-media-restrictions-young-users/
- Brazil Considers National Ban on Smartphones in Schools: https://www.hurfpostbrasil.com/ban-on-smartphones-in-schools/
Продукти свързани с НОВИНАТА
ЕДИН ДЕН В СТРАХОЛАНДИЯ /GOOSEBUMPS/ КНИГА 5 - Р. Л. СТАЙН - ХЕРМЕС
СКЪПО, ТЪПО ДНЕВНИЧЕ НЕ СЪМ ВИНОВНА, ЧЕ ЗНАМ ВСИЧКО - книга 8 - ДЖИМ БЕНТЪН - ХЕРМЕС
ЕЖЕДНЕВНИ ДАМСКИ ПРЕВРЪЗКИ БЕЛЛА ФОР ТИЙНС УЛТРА РЕЛАКС *10
ОРГАНАЙЗЕРЪТ 3.0 - СТАН - ЕГМОНТ
РОМАНТИЦИТЕ - ЛЕА КОНЪН - ХЕРМЕС
СБОГОМ, ДНЕВНИКО 2: ПЛАНИНСКИ ПАТАКЛАМИ - НЕНКО ГЕНОВ - ХЕРМЕС
НОВИНАТА е свързана към
- Ефекти от „мозъчното гниене“ върху психичното здраве на младите хора
- „Мозъчно гниене“ е думата на Оксфордския речник за 2024-а
- Австралия забрани използването на социалните мрежи от всички до 16 години
- Instagram и TikTok премахват повечето филтри за красота
- Цялата тъга на света е събрана в ума на тийнейджърите – какво се опитват да ни кажат и как да им помогнем
- Училището не е ключов фактор за нарастващия брой тийнейджъри с лошо психично здраве
- Как да предпазите децата си от марихуаната
- Как да мотивираме тийнейджърите да учат
- Опасни моди сред тийнейджърите, за които родителите трябва да знаят
- Кога трябва да застанете между тийнейджъра и неговия телефон
Коментари към След Австралия и Гърция ограничава достъпа до социални мрежи на тийнейджърите