Кирил Ананиев: Публичните разходи за здравеопазване се увеличават всяка година от 250 000 000 лв. до 330 000 000 лв.
В отговор на въпроса на депутата от ДПС Джевдет Чакъров, свързан с доклада на ЕК за 2019-а и критиките в него към здравната ни система, министър Кирил Ананиев заявява, че до 2022 г. е предвидено годишно увеличение от 250 000 000 лв. до 330 000 000 лв. годишно в здравеопазването.
Една от препоръките в доклада, съобразена с изискванията на СЗО, е да бъдат намалени преките плащания от страна на пациентите. Мерките, предприети от здравното ведомство, са свързани с разширяването на пакета от дейности, които касата плаща. Затова се увеличават и разходите по бюджета на НЗОК и през 2019-а те са с 490 000 000 лв. повече от 2018 г.
Другите действия, предприети от властта, чиято задача е хората да плащат по-малко от джоба си и в същото време да имат достъп до безопасни и качествени медикаменти, са създаденият механизъм, според който производители и доставчици дават на НЗОК отстъпка за частично реимбурсираните лекарства, която се разпределя в полза на пациента и компенсира доплащането.
Вече е факт и регламент, според който за срок от 2 години притежателите на разрешение за употреба не могат да увеличават регистрираните цени на лекарствени продукти, които се отпускат без лекарско предписание.
В отговора си здравният министър подчертава, че сред другите мерки са промените в подзаконовата нормативна уредба, насочени към по-добрия контрол върху лечебните заведения и даването на повече правомощия на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“.
Министърът съобщава още, че извън здравното осигуряване ведомството финансира с пари от бюджета приоритетни медицински дейности за някои групи от населението. Става дума за дейностите, свързани с бременност и раждане, скринингови програми за новородени и бременни за ранно откриване на вродени заболявания, за лечение на деца и възрастни в чужбина, за трансплантация на органи, тъкани, клетки и асистирана репродукция. Не на последно място МЗ субсидира болниците и спешните центрове в труднодостъпни райони и специализираните клиники за лечение на хора с психични заболявания.
Държавата осигурява още и средства за диагностиката и лечението на хора без доход.
В отговора си министър Ананиев подчертава, че най-същественият проблем в областта на обезпечаването със специалисти, е малкият брой на медицинските сестри. За да реши проблема, ведомството е предприело следните действия: увеличаване броя на местата за студенти по тази специалност, подобряване на работната среда, адекватно възнаграждение, намаляване на огромната натовареност, възможности за професионално развитие.
Предприети са и мерки, насърчаващи профилактиката, което е част и от усилията за подобряване на здравните услуги.
По повод въпроса на депутата от БСП Георги Гьоков, насочен към темата за системата за верификацията, Кирил Ананиев пише, че към настоящия момент докладите на Българската организация за верификация на лекарствата (БОВЛ) показват преди всичко съществуването на технически грешки в системата, сред които грешки при кодирането, при качването на данните от производителя на Европейския хъб, при настройката на баркод скенерите, неточности в софтуера и други подобни.
До момента със системата са свързани 2200 български аптеки, а това е 95% от общия брой на свързаните от тях с договори с НЗОК и близо 65% от всички 3600, които трябва да се свържат. Агенцията по лекарствата контролира постоянно и дава предписания на онези от тях, които не са се включили все още, защото, подчерта министър Ананиев, задачата е всички да станат част от процеса, свързан основно с безопасността на медикаментите. Подготвяните промени в Закона за лекарствата създават условия за прилагането на европейския регламент за безопасност на лекарствата. Предстои обсъждането на тези текстове както в парламента, така и публично.
В същото време председателят на УС на БОВЛ Деян Денев коментира пред Националното радио, че продължава да е голям процентът на несвързаните аптеки у нас и изрази надежда, че процесът ще приключи окончателно през септември. Той констатира още, че от страните в ЕС единствено България и Румъния са с нисък процент, останалите страни са въвели верификацията на 95%. От друга страна мнозина от бранша продължават да имат съмнение, че най-малките аптеки ще успеят да станат част от процеса. Председателят на Аптечната асоциация Николай Костов смята, че за малките аптеки това ще бъде непосилен товар, тъй като те имат символични доходи.
Не на последно място отговор на своя въпрос за проверките в русенския Център за спешна помощ получи и народната представителка от левицата Валентина Найденова. От него става ясно, че са установени пропуски и нарушения, основните сред които са свързани с вътрешните правила за работна заплата, в които не фигурира редът за планиране на средствата за основни и допълнителни възнаграждения за незаетите длъжности, няма създадена цялостна система за оценка и показатели, с които това да стане. Не са планирани суми за нощния и извънреден труд и за работата по време на официални празници. Проверката е установила още сериозни диспропорции при разпределянето на средствата за заплати. Направени са препоръки, за изпълнението на които е изготвен план за действие, който се изпълнява.
Министърът информира още и за резултатите от финансовата инспекция за 2018-а. В доклада на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) е посочено, че няма установени нарушения.
mh.government.bg
- Д-р Галя Кондева е новият служебен министър на здравеопазването
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- Министерството на здравеопазването ще финансира животоспасяващите клапи за деца с хидроцефалия
НОВИНАТА е свързана към
- Д-р Галя Кондева е новият служебен министър на здравеопазването
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Промяна в медицинските стандарти предвижда да отпадне изискването за броя лекари и сестри
- Министерството на здравеопазването ще финансира животоспасяващите клапи за деца с хидроцефалия
- Закриват домовете за медико-социални грижи за деца и създават центрове за комплексно обслужване
- Край на извънредната епидемична обстановка от 1 април 2022 г.
- Кирил Ананиев: Ще представя новия здравноосигурителен модел в НС през септември
- Ясни са експертните съвети към МЗ, които заменят националните консултанти
- Съдът: МЗ е длъжно да предостави на АКФ договорите за доставката от Китай на маски и респиратори
Коментари към Кирил Ананиев: Публичните разходи за здравеопазване се увеличават всяка година от 250 000 000 лв. до 330 000 000 лв.