Кожната биопсия улеснява поставянето на диагноза транстиретинова амилоидоза
Лекари от Медицинското училище към Университета „Джонс Хопкинс“ съобщават за успех в малко проучване на кожна биопсия, която улеснява поставянето на диагноза на фамилна транстиретинова амилоидоза (прогресивно фатално нервно заболяване) и изглежда предлага по-ясна представа за тежестта и прогресията на заболяването. С по-бърз и по-малко инвазивен начин за визуализиране на отличителните за болестта протеини, известни като амилоиди, изследователите се надяват да ускорят клиничните изпитвания на нови лечения, които могат да забавят болестта и да удължат живота на пациентите.
В проучването, публикувано в списание „Annals of Neurology“, екипът установява, че нарастващите нива на амилоиди съответстват на прогресиращото увреждане на нервите, което е показател, че малките кожни биопсии дават резултат, като в същото време разкриват и тежестта на заболяването.
Транстиретинова амилоидоза
Транстиретиновата амилоидоза се характеризира с мутации в гена на транстиретин, които причиняват необичайно натрупване и отлагане транспортен протеин в нервните и сърдечните клетки. Пациентите обикновено изпитват прогресивна болка, мускулна слабост, а в напреднал стадий и бъбречна, сърдечна и друга органна недостатъчност. Заболяването обикновено се проявява при хора на възраст между 40 и 60 години. Въпреки че няма точни данни за разпространението на транстиретиновата амилоидоза, разстройството е рядко и засяга 1 на 100 000 души от европейски произход, като се смята, че при афроамериканците процентът е по-висок.
„През последните няколко месеца успяхме да диагностицираме няколко души с болестта в значително по-ранен етап, когато обикновено трудно се поставя диагноза, което е голям успех.“, споделя д-р Майкъл Полидефкис, професор по неврология в Медицинското училище към Университета „Джонс Хопкинс“.
Според Полидефкис пациентите с транстиретинова амилоидоза обикновено имат симптоми на увреждане на нервите (невропатия), като изтръпване или парене в краката, но също така се наблюдават проблеми с храносмилането и неравномерен сърдечен ритъм. Поставянето на диагноза изисква биопсия на нерв, последвана от генетични тестове.
През последните няколко години Полидефкис и неговият екип използват кожна биопсия за диагностика на други видове нефатални невропатии, чрез която се измерва броя на нервните влакна в пробите (3 мм), взети от долните крайници.
Проучването
Проучването, целящо разработването на бърза диагностика на транстиретинова амилоидоза*, включва 30 пациенти с шест различни генетично потвърдени мутации на нервното заболяване. От тях 20 души имат симптоми на невропатия, а 10 – не.
В изследването са включени също 20 здрави доброволци, съобразени с възрастта и пола на останалите участници, и 20 пациенти с диабетна невропатия – различна форма на увреждане на периферните нерви, дължащо се на високи нива на кръвна захар. Участниците са на възраст между 17 и 83 години.
На всеки пациент са направени биопсии на кожата от горната част на бедрото и глезена. За целите на проучването пробите са нарязани на тънко и оцветени с багрило, наречено конго червено, което позволява на изследователите да наблюдават под микроскоп белтъчните натрупвания в слоевете на кожата или в потните жлези и пиломоторните мускули.
По време на проучването изследователите наблюдават натрупване на специфичния протеин при 14 души с транстиретинова амилоидоза и симптоми на невропатия и при двама със заболяването, но без признаци на увреждане на нервите.
Високи нива на протеина не са отчетени при нито един от здравите доброволци или в пробите от хора с диабетна невропатия.
Въз основа на резултатите, Джиджи Ебенезер, асистент по неврология и водещ автор на изследването, съобщава, че при 70% от диагностицираните с рядкото заболяване и при 20% от пациентите, които носят гените, причиняващи болестта, се наблюдава натрупване на транспортен протеин.
Количеството протеин, изчислено с помощта на компютърна програма, е сравнено с нивото на увреждане на долните крайници на всеки участник. Резултатите за инвалидност варират от 0 (без увреждания) до 88 (тежко увреждане) и включва измервания за усещане, мускулна сила, сухожилни рефлекси и електрическа активност на нервите на краката.
Средният резултат за инвалидност при здравите участници е 0,2. При пациентите с транстиретинова амилоидоза, но без признаци на нервно увреждане е 4,4, а при участниците със заболяването и симптоми на невропатия е 31,8. Изследователите откриват също, че по-високата оценка съответства на натрупването на протеини.
„Нивото на инвалидност, съобразено с количеството амилоиди, има интуитивен смисъл, но ние наистина се учудихме, че информацията от кожна биопсия корелира толкова добре с тежестта на заболяването. Ако по-нататъшни проучвания потвърдят и разширят това, което открихме, можем да използваме кожната биопсия като биомаркер за тежестта на транстиретиновата амилоидоза. Това също ще подпомогне ранната диагностика, която е от изключително значение за бъдещото лечение на пациентите.“, казва Полидефкис.
Добрата новина е, че редица фармацевтични компании използват техниката за биопсия на кожата в текущи клинични проучвания, за да следят успеха на лечението. Резултатите от фаза II и III се очаква да излязат в рамките на една година.
*Cutaneous nerve biomarkers in transthyretin familial amyloid polyneuropathy
Gigi J. Ebenezer MBBS, MD, Ying Liu MD, PhD, Daniel P. Judge MD, Kelly Cunningham MS, Shaun Truelove PhD, Noel D. Carter MLS, Blessan Sebastian BS, Kelly Byrnes MS, Michael Polydefkis MD, MHS
Коментари към Кожната биопсия улеснява поставянето на диагноза транстиретинова амилоидоза