Спрените доставки на ваксината Ротарикс излагат на риск новородените
За пореден проблем алармират личните лекари в страната. От Сдружението на общопрактикуващите лекари сигнализират здравния министър, че е прекратена доставката на ваксината Ротарикс.
Проблемът
Медиците установяват, че през февруари 2022 г. са прекратени доставките за ваксината Ротарикс до общопрактикуващите лекари. Причината е в липсата на договор с доставчика.
Проблемът се крие във факта, че бебетата, които вече са приели първата доза от ваксината, остават с незавършен ваксинационен курс, тъй като втора доза липсва.
Както поясняват в писмото си до министър Асена Сербезова, Ротарикс не може да бъде заменена с друг вид ваксина. Освен това имунизацията се извършва по строго определена схема.
Ситуацията е сложна и крайно притеснителна, защото децата са изложени на сериозен риск. Тя е и недопустима, защото в случая става дума за заболяване, което може да бъде изцяло предотвратено.
За ротавирусните гастроентерити
Общопрактикуващите лекари извършват имунизацията с Ротарикс и още една ваксина по Националната програма за лечение и контрол на ротавирусните гастроентерити. Както е посочено в документа, целта е чрез специфична профилактика на деца от 6-седмична възраст да се намали общата заболяемост и да се ограничат до минимум тежките форми, които налагат хоспитализация на бебетата.
Не по-малко значение има и фактът, че чрез имунизационния курс се намалява като цяло броят на случаите на остър гастроентерит в страната като се създава колективен имунитет.
Ваксинацията е изключително важна, защото острите диарийни заболявания при кърмачета и деца са сред най-големите предизвикателства пред общественото здравеопазване не само в България, но и в целия свят.
Данните показват, че почти всяко дете между 3 и 5 години се заразява с ротавируси, а те са в основата на тежките форми на диария, която води до обезводняване. Клиничната картина на тази остра детска инфекция варира в много широки граници – от бързо преминаваща диария до тежко проявено заболяване, което от своя страна води до дехидратация, нарушения на електролитния и воден баланс, шок и дори възможен летален изход.
Специалистите уточняват, че децата от 0 до 6 месеца масово се заразяват с ротавируси. Те обаче са защитени от предадените от утробата и от кърмата на майката антитела. Най-висок риск от клинична проява на заболяването има за малчуганите от 6 месеца до 2 години. Именно при тях инфекцията протича като остър гастроентерит.
При децата под 1 годинка, недоносените или родените с ниско тегло кърмачета има сериозен риск от развитие на тежки форми на болестта. Ако при тях не се реагира навреме и адекватно, те развиват хиповолемичен шок и има голяма опасност за живота им.
Ваксините
Рискът от тежко заболяване е най-голям при първата среща с вируса затова и ранната защита е от решаващо значение.
Клиничните проучвания показват, че най-ефикасни срещу тежките форми са ваксините RV1 и RV5. Тяхната ефективност достига 90%. Например данните от регистъра на общественото здраве във Великобритания показват, че с въвеждането на ваксинацията за бебета през 2013-а ротавирусните инфекции са спаднали с 84%.
След въвеждането на имунизационната програма в Австралия отчитат спад в хоспитализациите заради ротавирусен гастроентерит със 75% като най-големият ефект се наблюдава при децата под 1 годинка – 93%.
>>> Ротавирусна ваксина ограничава разпространението на диабет тип 1 в Австралия
В България ротавирусната ваксинация е част от списъка на препоръчителните имунизации за деца от 6-седмична възраст.
Страната ни е приела Национална програма за контрол и лечение на ротавирусните гастроентерити 2017 – 2021. Чрез нея се прилага профилактична програма, чрез която заболяването се контролира и се осъществява превантивна дейност.
И още от писмото на общопрактикуващите лекари
В писмото, адресирано както до здравния министър, така и до главния здравен инспектор, председателя и членовете на парламентарната комисия по здравеопазване, общопрактикуващите припомнят, че схемата на имунизацията е точно определена. Тя се прави с две ваксини, които не са взаимозаменяеми.
„Има краен срок спрямо възрастта на детето, след което приложението на ваксината се обезсмисля“, пишат медиците.
В края на писмото те подчертават, че настояват, но и вярват, че ще бъдат осъществени нужните действия, които ще доведат до възобновяването на доставките.
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Ротавирусна ваксина (ваксина срещу ротавирусна инфекция)
- Реовируси
- Национална програма за контрол и лечение на ротавирусните гастроентерити 2017-2021 г. – същност и цели
- Ваксина пази от ротавирусна инфекция
- От 2017 г. Здравната каса ще заплаща ваксините срещу ротавирусни инфекции
- Изследване за ротавирус
- С ВАКСИНИ СРЕЩУ РОТАВИРУСИТЕ
- Ротавируси
- Ротавирусна ваксина ограничава разпространението на диабет тип 1 в Австралия
- Разработване на ротавирусна ваксина
Коментари към Спрените доставки на ваксината Ротарикс излагат на риск новородените