Малкият щат и огромната натовареност крият риск за работата на Фонда за лечение в чужбина
Съществува реален риск за работата на Центъра „Фонд за лечение на деца в чужбина“ става ясно от отчета за миналата година. Основните препятствия, които откроява директорката д-р Мариета Райкова са ограниченият щат, текучеството и огромната натовареност на служителите.
Липсата на специалисти крие опасност и за осъществяването на някои специфични дейности като процедурите, свързани с обществени поръчки. Сред другите проблеми е отсъствието на аналитично звено, което пречи да бъде проследявано състоянието на децата, изпратени на лечение в чужбина и така фондът не разполага с информация за резултатите.
Д-р Мариета Райкова подчертава, че разходите за пациенти, изпратени за костно-мозъчна, бъбречна и чернодробна трансплантации са много големи и това е тенденция от години. Затова и предлага активна работа, за да бъдат възстановени у нас тези дейности.
Другите изводи от този анализ показват, че няма промяна в лечението на децата, страдащи от детска церебрална парализа. Липсва системен и мултидисциплинарен медицински подход за справянето с тежките им ортопедични проблеми. Това е причината те да бъдат насочвани за операции и изработването на протези в чужбина.
Д-р Райкова отбелязва и слабата активност за привличане на дарения от страна на обществения съвет към фонда и подчертава, че въпреки положените усилия все още интересът към дейността им е негативен, а и често манипулативно провокиран.
Независимо от проблемите работата на „Фонда за лечение на деца“ е ефективна. През 2017-а са били подпомогнати 738 деца в България и 333 в чужбина. Увеличава се броят на малчуганите, които получават финансиране за лечение у нас, а този на лекуваните в странство е относително постоянен. Намалението през миналата година е в резултат на това, че част от медицинските изделия вече се доплащат от здравното министерство.
Най –много деца са получили помощ в Германия -170, след това е Австрия – 41 и Франция – 23. Одобрените средства за лечение за страните от ЕС 12 636 696 лв., а за държавите извън евросъюза – Турция, Израел и САЩ сумата е 761 645 лв. Фондът е подпомогнал и 16 трансплантации.
Разходите за лечение на деца в държави извън ЕС намаляват, което се дължи на понижението на изразходваните от Фонда средства, тъй като финансирането вече е от НЗОК и МЗ.
По статията работи: Гергана Караилиева
Източник: cfld-bg.com
Снимка: clinica.bg
- Родители осъдиха Фонда за лечение на деца
- Здравният министър Семерджиев подписа документите за лечение в чужбина на малкия Байрям
- Бъбречната трансплантация на малкия Байрям все пак ще бъде направена в Германия
- Здравното министерство пое ангажимента 9-годишният Байрям да получи животоспасяващо лечение
Продукти свързани с НОВИНАТА
КЕСТЕНИ ОТ ПАРИЖ - ДИМО РАЙКОВ - ХЕРМЕС
СТРАНСТВАЩИЯТ АЛБАТРОС - ДЕМЕТРА ДУЛЕВА - ХЕРМЕС
ДИАГНОЗА: БЪЛГАРИН В ЧУЖБИНА - ДИМО РАЙКОВ - ХЕРМЕС
ХРАНЕНЕТО КАТО ЛЕЧЕНИЕ - ШИАМ СИНГХА - ИЗТОК - ЗАПАД
ХЕРОИНОВА ЗАВИСИМОСТ - ЛЕЧЕНИЕ И ПРОГНОЗА
ШИНРИН-ЙОКУ ИЗКУСТВОТО И НАУКАТА НА ГОРСКОТО КЪПАНЕ - Д-Р ЦИН ЛИ - ХЕРМЕС
НОВИНАТА е свързана към
- Лечение на синузит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Лечение при ларингит
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
- Домашни средства срещу цистит при деца
- Лечение при панкреатит
- Антиаритмични лекарства (лекарства за лечение при аритмия)
- Лечение при краста
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
Коментари към Малкият щат и огромната натовареност крият риск за работата на Фонда за лечение в чужбина