Медици разпънаха палатки пред здравното министерство в знак на протест
Здравни работници създадоха палатков лагер пред Министерството на здравеопазването. В основата на протеста на лекари, сестри, фелдшери и санитари е заплащането. Организатор е Националният синдикат „Защита“. Председателят му Красимир Митов заяви пред медиите, че протестите са възстановени, защото поетите от министър-председателя и министрите обещания към тях не са изпълнени.
Протестите
От синдиката „Защита“ са категорични, че нищо от обещаното по време на срещата им с правителството в началото на април 2022 г. не е изпълнено. Става дума за уверенията, че доходите на работещите в здравеопазването ще бъдат увеличени.
„Доказателство за това е, че във вече изготвените бюджети на центровете за Спешна помощ, няма нито една стотинка увеличение“, казва Красимир Митов и уточнява, че не знаят докъде са стигнали преговорите между Лекарския съюз и НЗОК. Дори да бъдат приети тези 25%, те не са за заплати, а за цялостна издръжка на една болница. Според синдикалния лидер за заплати могат да бъдат отделени не повече от 7% или 8%.
„Не прави чест на премиера и на половината кабинет да излъжат по този начин съсловието. С лъжи няма да запазят младите специалисти, които напускат“, изрази притесненията на всички Красимир Митов.
Протестите няма да бъдат прекратени, докато гласът на съсловието не бъде чут, категорични са медиците. Красимир Митов припомни, че съсловието е лъгано от години и е крайно време това да приключи.
На 12 май 2022 г. ще има национален протест. Все пак разпъналите палатки пред Министерството на здравеопазването се надяват, че най-накрая гласът им ще бъде чут.
В същото време на днешния 27 април 2022 г. започна и национален протест на фелдшерите и лекарските асистенти. За пореден път те поискаха да имат собствена съсловна организация, за каквато настояват от години. Убедени са, че това е начинът да бъдат защитени правата им. До този момент те така и не успяха да се преборят за създаването й.
>>>Сдружението на фелдшерите поиска отново самостоятелна съсловна организация
В позиция от средата на април 2022 г. до председателя на Народното събрание, президента и премиера от Българския съюз на лекарските асистенти и фелдшерите (БСЛАФ) са категорични, че позицията им е твърда и са решени да сложат край на подигравките с тях и професията им. Председателят на съюза Александър Александров подчертава, че ще преустановят „безобразията, унижението и изстъпленията, които сме принудени да търпим с години от всички страни“, защото: „Истината е наша страна, достойнството ни е в собствените ръце и ще воюваме за него“.
Управителният съвет на БСЛАФ отбелязва, че от началото на този мандат правят опити да осъществят срещи и се надяват на диалог, както се надяват, да бъде изпълнено обещанието за радикална промяна в здравната система.
Според тях управляващите толерират липсата на правила за професията. Инициативите на Съюза биват пренебрегвани, а от страна на управляващите има единствено мълчание.
В позиция се подчертава още, че съсловието се чувства излъгано, защото и до момента идеята за законопроект, който ще позволи създаването на отделна съсловна организация, се игнорира. Излъгани и защото: „Обещанията за почтеност и справедливост останаха далече назад и само за предизборна консумация“.
Властта е абдикирала от проблемите на съсловието ни, пишат още лекарските асистенти и фелдшерите и подчертават, че не искат управляващите да се провалят, а просто да спазват коалиционното си споразумение, в което за сектора „Здравеопазване“ е записано, че ще бъде създадена отделна професионално-съсловна организация на лекарските асистенти и фелдшери.
Не искат още двоен стандарт, неясни правила както не искат България да продължава да бъде на дъното на всички класации, когато става дума за здравеопазване.
В тази позиция Управителният съвет на БСЛАФ изразява надежда, че ще получат приемлив отговор до 21 април 2022 г. и уточняват, че ако не се случи, ще излязат на Национален протест на 27 април 2022 г.
Протестите няма да спрат докато справедливостта възтържествува, категорични са от организацията.
Отговорът на управляващите
До момента единствено председателят на здравната комисия в Народното събрание коментира публично темата, поставена от Съюза на лекарските асистенти и фелдшерите. В интервю за БНР доц. Антон Тонев заявява, че предстоят разговори, след които се надява да има окончателно решение. През май е планирано провеждането на кръгла маса, в която ще се включат представители на лекарските асистенти, на здравното ведомство и на БЛС.
Все още няма коментари нито от здравното министерство, нито от БЛС за протестите.
За бъдещето на съсловието
Прави впечатление, че темата няма сериозен отзвук -нито медиен, нито обществен. Една от причините вероятно е свързана с напрежението около войната в Украйна, спрените от Русия доставки на газ и не на последно място напрежението в коалицията.Теми, достатъчно сериозни, за да изместят фокуса от протестите на медицинските служители.
Добре е да припомним колко дълго продължиха протестите на медицинските сестри, които също имаха палатков лагер.
Председателката на Синдиката на българските медицински специалисти Мая Илиева, която беше и лицето на тези протести в началото, не очаква да има реакция от страна нито на Здравното министерство, нито на БЛС. Според нея няма да бъде спазено обещанието за промени в закона, които ще направят възможно създаването на съсловна организация на лекарските асистенти. Очевидно надделява страхът, че и представители на други професии ще поискат да имат собствена организация, която защитава интересите им и ги представлява. Каквато между другото е практиката в Европа.
>>>Мая Илиева: Съсловието на медицинските сестри е в дълбока кома, време е да се пробуди
Трудно е да се постигне обединение между работещите в системата на здравеопазването. А липсата му прави възможно проблемите им да бъдат пренебрегвани и неглижирани. Много по-важен обаче е въпросът какво правят управляващите. Дали са в състояние наистина да започнат реформа в сектора или темата беше подходяща само за времето на предизборната кампания? Защото е ясно, че здравната система е в тежка криза и колкото повече се отлага решаването й, толкова по-бързо тя ще бъде съсипана. Липсата на ясна визия за бъдещето и на конкретни действия за постигането й, ще доведат до момента, в който страната ще продължава да разполага с болнични заведения и апаратура, но няма да има кой да работи в тях.
- БСЛАФ свали доверието си от правителството и здравния министър заради недалновидни и хаотични здравни мерки, свързани с COVID-19
- Сдружението на фелдшерите поиска отново самостоятелна съсловна организация
- Самостоятелна организация искат бившите фелдшери у нас
- Фелдшерите искат публично извинение от министър Кирил Ананиев
Коментари към Медици разпънаха палатки пред здравното министерство в знак на протест