Министър Костадин Ангелов: Предприети са всички действия за навременното и качествено лечение на децата у нас и в чужбина
Всички дейности, извършвани от Центъра „Фонд за лечение на деца“ са прехвърлени изцяло към НЗОК, няма нищо, което да е отпаднало и не са отнети съществуващите права на нуждаещите се от лечение. Това заяви пред Народното събрание министърът на здравеопазването в отговор на въпроса на депутатите от БСП Кристина Сидорова и Виолета Желева.
Според приетите промени Здравната каса се ангажира с дейностите на Фонда след 31 март 2019 г. От тази дата към нея преминават 146 заявления за лечение на деца, от които за 46 Фондът е издал заповеди и Касата е организирала престоя и лечението на децата и придружителите им.
За времето от 1 април до 31 декември 2019-а са постъпили 1234 заявления за заплащане на медицински услуги на деца от 18 години. Заповедите, които са издадени, са 1063. От тях за лечение у нас – 894, а в чужбина – 169. Разходите, направени от НЗОК за лечението в този период, са в размер на 23 748 211.
Министър Костадин Ангелов уточнява, че за първи път НЗОК одобрява и издава заповеди за лечението на 25 деца със спинална мускулна атрофия. От 1 януари 2020-а е осигурено и безпрепятственото лечение със скъпоструващи лекарства на пет деца.
Постъпилите от 1 януари до 30 септември 2020 г. заявления са 1090, издадени са 985 заповеди. За лечение в чужбина – 197, а в страната – 788. Общата сума за тях е 11 156 058 лв., от които за лечението в България са платени 10 307 029 лв., а в чужбина – 849 029 лв.
Най-много малчугани са лекувани в Германия, Австрия, Швейцария и Франция.
В заключение здравният министър увери, че прехвърлянето на дейността от една към друга институция, не е отнело права. Допълнително е разширен обаче обхвата на дейностите. Отпадна ограничението трансплантациите на органи и стволови клетки в чужбина да бъдат финансирани само в страните от ЕС, Европейското икономическо пространство и Швейцария. Това позволява, когато трансплантацията не може да се осъществи в България, да бъде финансирана в най-подходящата за пациента болница в чужбина.
Друг от въпросите, на които здравният министър даде отговор, беше отправен от народната представителка Дора Янкова, която поиска да узнае какво прави здравното министерство, за да имаме въздушен медицински транспорт.
От отговора става ясно, че развитието и модернизацията на спешната помощ е основен приоритет. Свидетелство за това е и провежданата цялостна реформа, която включва обновяване на материалната и техническа база.
Осигуряването на въздушен медицински транспорт е важна стъпка към постигането на съвременно ниво на медицинска помощ. МЗ е защитило проект, одобрен в края на септември 2020 г. от Управляващия орган на ОП „Региони в растеж“, който се изпълнява в момента. Безвъзмездната помощ е от 19 999 990 лв., а времето за реализация е 36 месеца. В този период ще бъде доставен медицински хеликоптер, ще се осигури база и ще бъде обучен летателния и медицински персонал. До месец работна група, която подготвя документацията за обществената поръчка за купуването на медицинския хеликоптер, ще е готова и се очаква до шест месеца от датата на обявяването да има решение за избор на изпълнител.
Как правителството реализира политиката на ваксинирането попита проф. Георги Михайлов. Депутатът от БСП заяви, че според данните страната ни е на последно място сред страните от Евросъюза по брой и на ваксинираните, и на внесените ваксини и подчерта, че очевидно броят им е крайно недостатъчен.
Министърът на здравеопазването отговори, че България е участвала в 6 предварителни споразумения за закупуването на над 13 000 000 дози, които гарантират достъп до имунизация на цялото население. Що се отнася до купуване на ваксини извън договорените от ЕС, министър Ангелов отговори, че страната ни прилага изцяло европейското законодателство. Ако се наложи, здравното министерство няма да се поколебае да купи ваксини от производител извън ЕС. Продуктът трябва да е оценен като безопасен и ефикасен от Европейската агенция по лекарствата и да е одобрен за употреба от ЕК.
Сред другите въпроси към министъра бяха за специалното предпазно облекло на екипите в спешната помощ, за осигуряването на спешна дентална помощ, за националния план за ваксиниране, за изграждането на филиал за спешна помощ в Пирдоп, за липсата на медицински персонал в елховската болница и за обучението на учените от 5 до 12 клас.
mh.government.bg
- 27 декември 2020 г. - начало на имунизационната кампания срещу COVID-19 в България
- Новият здравен министър – кой ще поеме управлението на COVID кризата
- От 27 ноември 2020-а затягат мерките, за да ограничат разпространението на COVID-19
- Министър Костадин Ангелов: В страната има достатъчно лекарства, проблемът е в логистиката и презапасяването
НОВИНАТА е свързана към
- Нови 25 наркотични вещества - дизайнерска дрога, се включват в забраната за приложение в хуманната медицина
- Трябва ли българските политици да минават през тестове за психично здраве?
- Ще гласувате ли на предсрочните парламентарни избори?
- 27 декември 2020 г. - начало на имунизационната кампания срещу COVID-19 в България
- Депутатите задължиха здравния министър да подготви план за работата на болниците в извънредна обстановка
- Новият шеф на парламентарната здравна комисия е д-р Даниела Дариткова
- Парламентът създаде изпълнителна агенция "Медицински инспекторат" - за контрол на медицинското обслужване
- Депутатите приеха от 2021 г. да има данъчни облекчения за семействата с деца
- Нов министър на здравеопазването - професор Костадин Ангелов
- Депутатите от здравната комисия приеха отчетите на НЗОК
Коментари към Министър Костадин Ангелов: Предприети са всички действия за навременното и качествено лечение на децата у нас и в чужбина