Много малка част от населението на възраст между 11 и 38 години е психически здраво

Много малка част от населението на възраст между 11 и 38 години е психически здраво, е посочено в статия на Journal of Abnormal Psychology, позоваваща се на изследване, включващо анализ на данни за хора, родени между април 1972 г. и март 1973 г. в Дънидин, Нова Зеландия.
Едва 171 от 988 души не са изпитвали депресия, тревожно разстройство или друго психично заболявания от края на детските си години до средна възраст. Половината от останалите са преживели временно психическо разстройство или са страдали от депресия, тревожност или състояния, свързани с употреба на наркотични вещества до настъпване на средна възраст.
Останалите 408 лица са преживели веднъж и повече психични разстройства с продължителност няколко години. Сред диагнозите им са и тежки заболявания като биполярно разстройство.
В периода на наблюдение общото здравословно състояние и поведението на всеки от участниците са били оценявани 13 пъти - от раждането до навършване на 38 години, а 8 пъти между 11 и 38 години е оценявано психичното им здраве.
Настоящите данни са в пълно противоречие с резултати от по-стари изследвания, според които, ако даден човек израсне в семейство с добро финансово състояние, интелигентен и в задоволително физическо здраве, е по-малко вероятно той да развие психично заболяване в по-късен етап от живота си.
Според изследователите, ако човек рядко изразява негативни емоции, има стабилен приятелски кръг и умее да се владее, то неговото психично здраве остава незасегнато дори и в най-ранна възраст. С добро психично здраве могат да се похвалят и хора, в чието семейство няма такива, които са страдали от психични разстройства.
По-стабилни психически в зряла възраст са хората с добро образование, хубава работа и добри взаимоотношения. Според изследването хората, които са удовлетворени от живота си много по-рядко развиват депресия и тревожност, в сравнение с тези, които не са доволни от постигнатото.
Учените обаче продължават да работят над дилемата до каква степен депресията е генетично заболяване и кога причина за развитието й се дължи на фактори като работа, среда и удовлетвореност от живота.
Снимка: ChurchLeaders.com
-
Депресията и тревожността могат да увеличат риска от ракови заболявания
-
11 процента от българите страдат от психични разстройства
-
Намаляват нивата на тревожност, породени от епидемията COVID-19, сред българите, констатира изследване на БАН
-
Метод за определяне нивата на тревожност при пациенти с онкологични заболявания, разработен от специалисти от МБАЛ "Надежда"
Продукти свързани с НОВИНАТА
ИЗГУБЕНИ ВРЪЗКИ - ЙОХАН ХАРИ - ИЗТОК - ЗАПАД
МАКЕДА БОТАНИКС КОМПОЗИЦИЯ ОТ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА RELIEVE ANXIETY 10 мл
ДЖЕНТИК ДЪЛГОЛЕТИЕ МОЗЪЧНА ДЕЙНОСТ капсули * 60
РЕЛАКСАТИН капсули * 30
ГРЕВИЯ СТРЕС ХЕПА + МАГНЕЗИЙ + L-ТЕАНИН капсули * 60
ПРОМОТРЕВОЖНОСТТА - ПРИЧИНИ, СМИСЪЛ, РАЗРЕШАВАНЕ - ОГНЯН ДИМОВ - СИЕЛА
НОВИНАТА е свързана към
- Юлибрисинова албиция, Копринено дърво
- Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
- Литий
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Кодеин
- Депресия
- Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
- Магнезий: Вашият мозък го обича
- Електроконвулсивна терапия
- Домашни средства и самопомощ при панически атаки
Коментари към Много малка част от населението на възраст между 11 и 38 години е психически здраво