Мозъчен имплант помага на парализиран мъж да проходи
Мъж, който не може да ходи близо десетилетие вследствие на гръбначна травма, успява да направи първите си крачки благодарение на революционен имплант в мозъка. Устройството служи като връзка между мозъка и гръбначните нерви, които контролират движенията, като по този начин възстановява нарушената комуникация в резултат на тежката травма. Рехабилитацията, на която е подложен след поставянето на импланта, се оказва толкова успешна, че пациентът може да се придвижва с патерици дори когато той е изключен.
Безжичен интерфейс мозък-компютър
Интерфейсът мозък-гръбнак (BSI) е разработен от Грегоар Куртин, професор по невронауки в швейцарския университет EPFL и негови колеги от други научни области. „Създадохме безжичен интерфейс между мозъка и гръбначния мозък, като използвахме технологията BCI (мозък-компютър), която трансформира човешките мисли в действия“, пояснява ученият.
Включеният в пилотния проект пациент е 38-годишният Герт-Ян Оскам, който претърпява тежка травма на гръбнака, докато кара велосипед. Целта на лечението е да се заобиколи засегнатия участък и да изгради своеобразен „дигитален мост“ между мозъка на мъжа и гръбначния мозък.
„Устройството е имплантирано над областта, която отговаря за движенията на краката. То разшифрова електрическите сигнали, образувани в мозъка, докато си мислим за нещо, в случая за ходене. В допълнение поставихме невростимулатор, свързан с поредица от електроди над областта на гръбначния мозък“, допълва неврохирургът Жослин Блок.
Бързо възстановяване на двигателните способности
След поставянето му, интерфейсът мозък-компютър е способен да се калибрира (настрои) в рамките само на няколко минути. Не след дълго Оскам успява да възвърне частично контрола върху парализираните си мускули, като състоянието му се подобрява непрекъснато.
Интерфейсът BSI е стабилен вече цяла година и позволява на мъжа да стои прав, да върви, да изчаква стълби и да се придвижва по труден терен, което доскоро е било немислимо.
Мозъчният имплант повишава ефективността на рехабилитацията
Учените с изненада установяват, че рехабилитацията, което тече, докато работи самият имплант, дава отлични резултати. Има доказателства, че е започнало образуването на нови връзки между нервите, което означава, че, поне до известна степен, засегнатият участък от гръбначния мозък е започнал да се възстановява.
>>> Компанията за мозъчни импланти Neuralink на Илон Мъск получи разрешение за тестове върху хора
Ограничения на традиционните методи за мозъчна стимулация
По-стари проучвания разглеждат електрическата стимулация с цел възстановяване мобилността след парализа. Оскам например участва в петмесечно клинично изпитване преди поставянето на импланта, което включва епидурална стимулация на гръбначния мозък, съчетана с рехабилитационна програма. Въпреки частичната си успеваемост, подобни процедури имат своите ограничения – пациентът е принуден да носи сензори за движение, които не им позволяват да се справят с трудни терени.
Приложение върху пациенти с друг тип парализа?
Макар това да са първите тестове върху хора, Куртин и Блок вярват, че подходът може да бъде адаптиран така, че да се прилага и при лечение на хора с друг тип травми на гръбначния мозък (парализа на горни крайници или парализа, причинена от инсулт например). Вече е осигурено финансиране за разработването на търговския продукт.
След революционната операция и дългата рехабилитация Оскам се радва, че може да прави всичко онова, което здравите хора приемат за даденост. Той е щастлив, че може да стои прав на бара и да прекарва вечерите си с приятели. „Това на пръв поглед дребно удоволствие всъщност бележи огромната промяна в живота ми“, споделя мъжът.
Paralyzed Patient Walks Again Thanks To Breakthrough Implant Treatment: https://www.iflscience.com/paralyzed-patient-walks-again-thanks-to-breakthrough-implant-treatment-69074
Снимка: twitter.com
- Имплант с изкуствен интелект помага на парализиран мъж от Швейцария да движи ръцете си
- Стартира изпитване на чип, идентифициращ мозъчни ракови клетки
- Мозъчен чип помага на пациент с амиотрофична латерална склероза да работи с компютър
- Първият човек с имплантиран чип в мозъка се възстановява нормално
Продукти свързани с НОВИНАТА
ВАРИТЕКС ЛОНГЕТА ЗА КРАК 864
Безплатна доставка за България!ВАРИТЕКС ДЕТСКИ БАНДАЖ ЗА РАМО 304
ВАРИТЕКС ФЛЕКСИ ОРТЕЗА ЗА КИТКА 309
НОВИНАТА е свързана към
- Натурални средства срещу парализа на лицевия нерв
- Пиния
- Механична вентилация
- Стартира изпитване на чип, идентифициращ мозъчни ракови клетки
- Алтернативна терапия на пареза и парализа
- Алтернативни подходи при лечение на атаксия
- Бучиниш, Бардаран, Цвилуга, Дива мерудия
- Ралица, Обикновена ралица
- Лобелия - голяма, Индиански тютюн
- Увреждания на гръбначния мозък при спортисти
Коментари към Мозъчен имплант помага на парализиран мъж да проходи