Първият човек с имплантиран чип в мозъка се възстановява нормално
Акценти
|
В края на месец януари 2024 г. милиардерът и инвеститор в технологични разработки Илон Мъск съобщи, че компанията Neuralink е имплантирала успешно безжичен чип в човешки мозък. Той поясни, че екипът е регистрирал мозъчна дейност след процедурата, която дава надежда, че пациентът ще се възстанови.
Целта на подобни смели експерименти е да се открие начин за свързване на мозъка на хора с неврологични нарушения с компютър.
Проф. Ан Ванхоуестенберге от колежа King's College в Лондон подчертава, че първият тест върху хора е от ключово значение за компаниите, които произвеждат медицински устройства. Тя допълва, че много малко от тях успяват да стигнат до тази фаза от изпитанията, но все пак е твърде рано да се твърди, че опитът на Neuralink е успешен, тъй като състоянието на човека трябва да се проследи във времето.
По-рано швейцарски учени успяха да помогнат на мъж да проходи със силата на мисълта, като поставиха импланти в мозъка и гръбнака му.
Научните експерименти на компанията Neuralink
В миналото Neuralink бе обвинявана за причиняване смъртта на близо 1500 животни по време на техните тестове. Направената от Министерство на земеделието проверка обаче не откри нито едно нарушение на правилата за провеждане на изпитания върху животни.
Разрешение от FDA за изпитвания върху хора
През май 2023 г. компанията на Илон Мъск получи официално разрешение от Агенцията за контрол на храните и лекарствата за имплантиране на чип в човешки мозък. То даде на експертите зелена светлина за извършването на сложния научен експеримент през следващите 6 години.
Как работи чипът
С помощта на робот те поставят 64 гъвкави, по-тънки от човешки косъм, нишки в част от мозъка на пациента, която контролира мислите, свързани с движение.
Членове на екипа поясняват, че тези така наречени нишки позволяват на импланта да записва и предава безжични сигнали към приложение, което разшифрова намерението на човека да извърши движение. Самият чип се захранва от батерия, която може да се зарежда, отново по безжичен път.
Проф. Тара Спайърс-Джоунс, президент на Британската асоциация за невронауки, споделя: „Виждам огромен потенциал зад тази разработка. Тя може да помогне на хора със сериозни неврологични увреждания и е чудесен пример за това как фундаментални невронаучни изследвания се използват за създаването на иновативни медицински устройства. Въпреки важността им обаче, трябва да уточним, че за целта се извършват инвазивни мозъчни операции, които все още са в експериментална фаза. Вероятно ще отнеме години, докато се превърнат в стандарт.“
>>> Компанията за мозъчни импланти Neuralink на Илон Мъск получи разрешение за тестове върху хора
Продуктът Telepathy на компанията Neuralink
Илон Мъск пояснява, че първоначално новото устройство Telepathy „ще даде възможност на хора с ампутирани крайници да боравят с телефон или компютър само със силата на мисълта“.
С препратка към британския учен Стивън Хокинг, който страдаше от амиотрофична латерална склероза, Мъск казва: „Представете си, ако Стивън Хокинг можеше да комуникира с околните по-бързо, отколкото му позволяваше специалната комуникационна система, която използваше. Точно това е целта ни.“
Първият човек с имплантиран чип в мозъка засега се възстановява успешно
На 19 февруари 2024 г. Илон Мъск съобщи, че първият пациент с импалнтиран безжичен чип в мозъка успява да контролира движението на компютърна мишка с мисълта си. Собственикът на Neuralink добавя, че възстановяването му протича нормално.
„Състоянието на доброволеца се подобрява. Не се наблюдават странични ефекти. Само със силата на мисълта той движи курсора на мишката по екрана на компютъра“.
Следващата стъпка от експеримента е да се увеличи броят на кликванията с мишката.
Предприемачът признава, че амбициите на стартъп компанията Neuralink са големи. Една от целите й е да улесни имплантирането на мозъчен чип за лечение на пациенти със затлъстяване, аутизъм, депресия и шизофрения.
- Elon Musk says Neuralink implanted wireless brain chip: https://www.bbc.com/news/technology-68137046?fbclid=IwAR0iQzoQOA-1wRMwshpRMoHsJ62qxP3ThN8yYNbO_va2dyCJqCN3ckUI6EY
- Neuralink's first human patient able to control mouse through thinking, Musk says: https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/neuralinks-first-human-patient-able-control-mouse-through-thinking-musk-says-2024-02-20/?fbclid=IwAR2ROx2n-j209asxMRt-CzcqolP_lVSfQe-bOHlOFy0b2afmY7sxwcG3o9E
Снимка: twitter.com
НОВИНАТА е свързана към
- Стартира изпитване на чип, идентифициращ мозъчни ракови клетки
- Мозъчен чип помага на пациент с амиотрофична латерална склероза да работи с компютър
- Мозъчният имплант DOT може да помогне на хора с неврологични нарушения
- Имплант с изкуствен интелект помага на парализиран мъж от Швейцария да движи ръцете си
- Каквo означава ракетата Falcon Heavy за космическoто бъдеще на човечеството
- 25 цитата от гения на нашето време – Илон Мъск – I част
- 25 цитата от гения на нашето време – Илон Мъск – II част
- Мозъчен имплант помага на парализиран мъж да проходи
- Илон Мъск и неговия "Междузвезден кораб"
Коментари към Първият човек с имплантиран чип в мозъка се възстановява нормално