Успешно тестваха мозъчен имплант, който преобразува мислите в реч

Акценти
|
Учени от Калифорнийския университет тестваха успешно устройство, което може в реално време да преобразува мисли в реч. Въпреки че все още е експериментален, екипът се надява интерфейсът мозък-компютър – технология, която декодира и предава мозъчни сигнали към външно устройство – някой ден да помогне на хората, които не могат да говорят, да общуват свободно.
Способността за изразяване на мислите чрез звуци често е подценявана и приемана за даденост. Въпреки това броят на хората, които поради някаква причина не могат да говорят, не е никак малък. В такива случаи мозъчните импланти, свързани със специален софтуер, предлагат възможност за комуникация.
Повечето от съществуващите технологии изискват първоначално анализиране на целия текст преди разшифроване и интерпретиране на значението му от софтуера. Необходимостта от предварителна обработка води до значително забавяне между мислите и компютърната вербализация, което може да доведе до неудобства и разочарования за хората, които използват устройството.
През последните години учените постигат значителни успехи в преобразуването на мисли в реч чрез използване на интерфейси мозък-компютър, като целта е да се намали времето за възпроизвеждане.
Как работи устройството?
Иновативното устройство е тествано върху 47-годишна жена с квадриплегия (парализа на четирите крайника), която губи способността си да говори преди 18 години след прекаран инсулт. Интерфейсът е имплантиран в мозъка й по време на операция, която е част от клиничното изпитване.
Имплантът е поставен в речевия център на мозъка, където улавя сигналите и ги преобразува в реч. Мозъчната активност на жената се записва с помощта на електроди, докато мисли и произнася беззвучно думи. Освен това изследователите използват разработен от тях синтезатор, базиран на запазени аудиозаписи на гласа й отпреди инсулта, за да може възпроизвеждането на речта да е реалистично.
Мозъчните сигнали се преобразуват във фонетични единици с помощта на изкуствен интелект, който работи по начин, сходен с технологиите за транскрипция на срещи и телефонни разговори в реално време.
По време на изпитването 47-годишната жена успява да произнесе 100 изречения от набор от 1024 думи и 50 фрази. Устройството улавя мозъчната активност на всеки 80 милисекунди, стартирайки 500 милисекунди преди жената да започне да произнася думите мислено*. Тя произвежда между 47 и 90 думи в минута (обикновен разговор се води с около 160 думи в минута), което е почти два пъти повече, отколкото при по-старите устройства.
Резултатите представляват значителен напредък в сравнение с по-старата версия на технологията, която жената тества в предишно проучване, и с настоящия комуникационен асистент, който тя използва и на който са му необходими над 20 секунди, за да формира едно изречение.
Необходими са повече изследвания, преди технологията да е готова за широко използване, но с „устойчиви инвестиции“ тя може да бъде достъпна за пациентите с говорни нарушения в рамките на едно десетилетия, категорични са учените.
*Anumanchipalli Gopala et al. A streaming brain-to-voice neuroprosthesis to restore naturalistic communication. Nature Neuroscience. 2025.
A stroke survivor speaks again with the help of an experimental brain-computer implant: https://www.washingtonpost.com/business/2025/03/31/brain-computer-interface-technology/27019efc-0e41-11f0-b319-ba9d1af23a2f_story
Продукти свързани с НОВИНАТА
ГОВОРЕЩ ЕЛЕКТРОНЕН АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ ЗА КИТКА ДЕСПИК GT 701C
ГОВОРЕЩ ЕЛЕКТРОНЕН АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ ЗА ГОРНА ЧАСТ НА РЪКАТА ДЕСПИК GT 702C
Безплатна доставка за България!НОВИНАТА е свързана към
- Заекване - нови алтернативи и подходи
- Алалия – дефиниция, симптоми и диагностика
- Речева терапия
- Спрете заекването с ябълкови кори по рецепта на Рудолф Бройс
- Мозъчен имплант помага на парализиран мъж да проходи
- Елективният мутизъм – когато детето ви не говори с други хора освен с вас
- Имплант с изкуствен интелект помага на парализиран мъж от Швейцария да движи ръцете си
- Учени установиха защо възниква речевата апраксия при децата
- Синдромът на чуждестранния акцент и историята на неговото откриване
- Любопитни факти за езиците
Коментари към Успешно тестваха мозъчен имплант, който преобразува мислите в реч