„Моят принос към общността“ е мотото на тазгодишния Световен ден на Синдрома на Даун

Световният ден на Синдрома на Даун ще бъде отбелязан за тринадесети пореден път. Във фокуса на вниманието тази година е темата за това как хората с него допринасят за общността, в която живеят, затова и минава под мотото „Моят принос към общността“.
В инициативата на Европейската асоциация на Синдрома на Даун се включват множество страни, сред които Франция, Англия, Турция, Русия, Словакия и Унгария. За съжаление, България, както и някои други европейски държави не са част от тази инициатива. У нас за трета поредна година се провежда кампанията с шарените чорапи, чиито организатори са фондация „Живот със синдром на Даун“.
Всички страни, които са част от днешната инициатива, разказват по една история. Тя е затова как момче или момиче със синдрома на Даун не само осъществява мечтите си, но и реално допринася с това, което върши за мястото, където живее и за хората около себе си.
Историята в Дания, например, е за 18-годишната Каролин, която активно събира дарения за емигрантите и чиято мечта е да се занимава с политика. Конър от Великобритания работи в супермаркет и получава постоянна подкрепа от колегите си. Във Франция пък трима младежи със Синдрома на Даун се включват в обсъждането на проблемите по време на заседание на фирма. Единият от тях дори изпълнява ролята на председателя на Управителния съвет. Николас, Александрин и Камил дават идеи и гласуват при вземането на решенията. Исландката Арна Диас е студентката, а в свободното си време работи в кафене.
Не само тя, а и всички млади хора, които са част от днешната инициатива, доказват по категоричен начин, че синдромът на Даун не може да бъде пречка. Тризомия 21 е естествено хромозомно състояние, което винаги е било част от човешкото състояние и съществува навсякъде по света. Просто хората с този синдром са различни, а това със сигурност прави света по-пъстър и интересен.
През 2011 г. Общото събрание на Организацията на обединените нации взема решение и в специална резолюция обявява 21 март за Световен ден на синдрома на Даун. Честванията му започват на следващата година, а снимката в началото на статията показва първото официално честване през 2012 г. в централата на ООН.
По статията работи: Гергана Караилиева
Източник: un.org
-
Синдром на Даун: Основната причина може би е допълнителната ДНК, а не тризомията
-
На 21 март отбелязваме Международния ден на хората със Синдром на Даун
-
Терапиите с хормона GnRH – изключително обещаващи за лечението на синдрома на Даун
-
Само 30 процента от бременните у нас се изследват за синдрома на Даун
НОВИНАТА е свързана към
- Джон Даун и приносът му за установяването на синдрома на Даун
- Д-р Джон Даун – от монголоидните идиоти до синдрома на Даун
- Каква работа могат да извършват хората със Синдром на Даун?
- Арнолд Гезел и теориите му за детското развитие от първата половина на миналия век
- Тийнейджърка със синдрома на Даун ще дефилира на седмицата на модата в Ню Йорк (галерия)
- Синдром на Даун: Основната причина може би е допълнителната ДНК, а не тризомията
- Силвена Христова: Пожизненият ТЕЛК за хората със синдрома на Даун е съществена и положителна промяна
- Шампионка по гимнастика със Синдром на Даун работи като модел
- Модели със Синдром на Даун от цял свят в проект за радикалната красота
- Пабло Пинеда - първият европеец със Синдром на Даун, който завършва колеж
Коментари към „Моят принос към общността“ е мотото на тазгодишния Световен ден на Синдрома на Даун