На 21 март отбелязваме Международния ден на хората със Синдром на Даун
На 21 март всяка година се отбелязва Международният ден на хората със Синдром на Даун. Този ден е отбелязан за първи път по време на VI световен симпозиум по инициатива на Международната и Европейска асоциации през 2006 година в Палма де Майорка. Основната цел е превенция и помощ на хората със Синдром на Даун.
Инициативата е подкрепена официално от Организацията на обединените нации (ООН) през 2012 г.
Международната асоциация на хората със Синдром на Даун стимулира своите представители и членове по цял свят за разработването и презентирането на събития и инициативи, които да представят същината на синдрома на Даун, какво означава той за хората и каква важна роля имат те в живота и обществото.
Деца със Синдром на Даун се раждат еднакво често в различни страни, в различни климатични зони и различни социални слоеве. Средно едно на седемстотин деца се раждат с тризомия 21. Това не зависи нито от възрастта, нито от здравето, начина на живот или от цвета на кожата. Синдромът на Даун или Тризомия 21 е вид генна мутация, при която деформацията на цялата или части от 21-вата хромозома, се изразява в поява на трета хромозома в 21-вата двойка, откъдето идва и терминът Тризомия 21. Утрояването на хромозома 21 е вследствие на необичайно делене на оплодената яйцеклетка по време на Мейозата, водещо до появата на допълнителен генетичен материал.
С напредването на възрастта на майката се повишава опасността от раждане на дете със Синдром на Даун. Специалистите предполагат, че като цяло увреждания в яйцеклетките, които се дължат на облъчване или на естествения процес на стареене, увеличават риска за грешка при мейозата.
По-рано се е считало, че тези хора са умствено изостанали, но през последните години се изяснява, че това съвсем не така. Хората със Синдром на Даун имат реален потенциал и могат да научат много, като това е процес и на обратна връзка.
Традиционно на 21 март хората обуват шарени чорапи в чест на третата хромозома. По този начин се оказва подкрепа на каузата, на слънчевите хора в България и техния специален ден.
НОВИНАТА е свързана към
- Арнолд Гезел и теориите му за детското развитие от първата половина на миналия век
- Д-р Джон Даун – от монголоидните идиоти до синдрома на Даун
- Вяра със Синдром на Даун – за вярата и щастието да си родител на слънчево дете
- Шампионка по гимнастика със Синдром на Даун работи като модел
- Силвена Христова: Пожизненият ТЕЛК за хората със синдрома на Даун е съществена и положителна промяна
- Терапиите с хормона GnRH – изключително обещаващи за лечението на синдрома на Даун
- Самотен мъж осиновява бебе със Синдром на Даун, което е отхвърлено 20 пъти
- Синдром на Даун: Основната причина може би е допълнителната ДНК, а не тризомията
- Пабло Пинеда - първият европеец със Синдром на Даун, който завършва колеж
- Доктор Джорджиана Джагиело и медицинската й практика в областта на репродуктивната ендокринология
Коментари към На 21 март отбелязваме Международния ден на хората със Синдром на Даун