Терапиите с хормона GnRH – изключително обещаващи за лечението на синдрома на Даун
Учени от френския Национален институт по здравеопазване и медицински изследвания (INSERM) установяват, че пулсиращото инжектиране на хормона GnRN подобрява когнитивните способности на пациенти със синдрома на Даун.
Изследването
Начало на проучванията поставят направените преди време открития на изследователи, свързани с хормона GnRH – гонадотропин – освобождаващ хормон, който представлява молекула от десет аминокиселини, която се образува и отделя от невроните в хипоталамуса. Проучванията показват, че невроните, които експресират GnRH, биха могли да въздействат и в други области на мозъка, като окажат роля върху различни системи, сред които и когнитивните.
От тази идея именно тръгват изследователите от Лабораторията по неврология и когнитивност в Лил на Националния институт по здравеопазване и медицински изследвания заедно с колегите си от една от водещите клиники в Швейцария Университетската болница в Лозана (CHUV).
Учените проучват механизма на регулиране на GnRH в модели на мишки със синдрома на Даун. Става ясно, че пет вериги от микро РНК, които регулират производството на хормона, са дерегулирани. А излишната хромозома при синдрома на Даун води до аномалии в невроните, които отделят GnRH. Резултатите са потвърдени на генетично и клетъчно ниво. Изследователите разбират, че когнитивните и обонятелни дефекти при мишките са свързани с дисфункционалната секреция на GnRH, а при възстановяване производството на този хормон се възстановяват когнитивните и обонятелни функции на мишките със синдром на Даун.
Тестове върху мишки със синдром на Даун
Следващата стъпка на екипа е свързана с тестването на ефективността на пулсиращото лечение. Това изследване е реализирано от проф. Нели Пителу, преподавател във Факултета по биология и медицина в Университета в Лозана и ръководител на катедрата по ендокринология, диабет и метаболизъм в Университетската болница в Лозана.
Една от темите, по които работи ръководеният от нея екип, е молекулярната диагностика и лечение на вродения дефицит на GnRH – рядко заболяване, което се характеризира с липсата на спонтанен пубертет. За да бъде предизвикан пубертета, пациентите получават пулсиращо лечение с GnRH. Така се възпроизвежда естественият пулсиращ ритъм на отделянето на хормона и точно това предизвиква пубертета.
Учените пристъпват към изследване, което да даде отговор на въпроса доколко пулсиращото лечение с GnRH е ефективно за когнитивните и обонятелни дефиците на мишките със синдром на Даун, който е идентичен с този при хората.
След 15 дни става ясно, че мишките са възстановили своите когнитивни и обонятелни функции.
Тестове върху хора
След опитите с мишки учени и медици предприемат осъществяването на пилотно клинично изпитание върху пациенти, за да установят дали лечението има ефект и при тях.
В проучването участват седем мъже със синдром на Даун на възраст от 20 до 50 години.
На всеки два часа мъжете получават подкожно доза GnRH чрез помпа поставената на ръката им. Терапията продължава шест месеца. Преди лечението и след него на мъжете са направени тестове и ядрено-магнитен резонанс.
Резултатите показват, че при шестима от седемте мъже когнитивното представяне се е увеличило.
>>> Пабло Пинеда – първият европеец със Синдром на Даун, който завършва колеж
Те разбират по-добре инструкциите и формата на триизмерните обекти, подобряват се разсъжденията им, вниманието и епизодичната памет.
В същото време лечението не е оказало влияние върху обонянието.
Изводите
Данните от проучванията показват, че лечението въздейства върху мозъка, като укрепва сериозно контактите и комуникацията между определени области в мозъчната кора.
„Изглежда, поддържането на системата GnRH играе ключова роля за съзряването на мозъка и когнитивните функции“, казва Винсент Прево, директор на изследванията в Националния нститут и ръководител на лабораторията в Лил и на екипа.
От своя страна, проф. Нели Пителу заявява: „Терапиите, в основата на които е GnRH, са изключително обещаващи за лечение на синдрома на Даун, а особено важно е, че няма значителни странични ефекти."
Скоро учените ще започнат по-голямо проучване, в което този път ще бъдат включени и жени. Целта му е да потвърди ефективността на лечението не само за хора с Даун, но и с други невродегенеративни патологи, като например болестта на Алцхаймер.
Резултатите от изследването са публикувани в Science.
Синдром на Даун
Синдромът на Даун или тризомия 21 засяга приблизително едно от 800 новородени. С напредването на възрастта 77% от хората, засегнати от заболяването, започват да изпитват симптоми, подобни на характерните за болестта на Алцхаймер.
Нарушенията в умственото развитие на хората с Даун възникват, тъй като тяхната ДНК съдържа не две, а три копия на 21-та хромозома. Това нарушава работата на гените, които са отговорни за формирането и функционирането на мозъка и това е причината хората, които ги носят да изостават в умственото си развитие от първите дни на живота си.
НОВИНАТА е свързана към
- Арнолд Гезел и теориите му за детското развитие от първата половина на миналия век
- Д-р Джон Даун – от монголоидните идиоти до синдрома на Даун
- Вяра със Синдром на Даун – за вярата и щастието да си родител на слънчево дете
- Шампионка по гимнастика със Синдром на Даун работи като модел
- Силвена Христова: Пожизненият ТЕЛК за хората със синдрома на Даун е съществена и положителна промяна
- На 21 март отбелязваме Международния ден на хората със Синдром на Даун
- Самотен мъж осиновява бебе със Синдром на Даун, което е отхвърлено 20 пъти
- Синдром на Даун: Основната причина може би е допълнителната ДНК, а не тризомията
- Пабло Пинеда - първият европеец със Синдром на Даун, който завършва колеж
- Доктор Джорджиана Джагиело и медицинската й практика в областта на репродуктивната ендокринология
Коментари към Терапиите с хормона GnRH – изключително обещаващи за лечението на синдрома на Даун