Над 40 000 случая на морбили в Европа през 2023 г.
Европейският офис на Световната здравна организация (СЗО) насочва вниманието към сериозното нарастване на заболелите от морбили в Европа през 2023 г. Проблемът е, че ситуацията продължава да бъде сериозна и през първия месец на 2024-а.
Морбили в Европа
Данните на СЗО показват, че увеличението е изключително тревожно и е 45 пъти. Така ако през 2023-а 42 200 души са заразени с морбили, за 12-те месеца на 2022 г. случаите са 941.
Буди тревога и фактът, че случаите продължават да растат и през първия месец на 2024 г.
Регионалният директор на Световната здравна организация за Европа д-р Ханс Клуге е категоричен, че за да спре предаването на заразата и да се предотврати разпространението й, са нужни спешни действия. Най-важното е от тях е ваксинацията, следва бързото откриване на огнищата и адекватната и навременна реакция на здравните власти в различните държави.
Основната причина за особено високия ръст на заболели от дребна шарка е огромният брой неваксинирани деца в периода на пандемията от COVID-19.
>>>Почти 40 000 000 деца в света са пропуснали ваксинацията срещу морбили
“Това, което видяхме през отминалата година е не само огромното увеличение на болните от морбили, но и почти 21 000 хоспитализации и пет смъртни случая заради дребната шарка. Това е тревожно. Ваксинацията е единственият начин да предпазим децата от това потенциално опасно заболяване“, казва д-р Клуге.
Особено засегнати през 2023 г. са Русия и Казахстан, където са регистрирани по над 10 000 случая във всяка от двете страни.
Сериозна е ситуацията и в Румъния, където през декември 2023 г. Министерството на здравеопазването обяви национална епидемия от морбили. За съжаление освен многото заразени, морбили взе и жертви – три бебета и един възрастен.
В Австрия случаите са малко над 200, Франция регистрира огнище в училище в Гийеран-Гранж през септември 2023-а.
В края на миналата година главният здравен инспектор Ангел Кунчев предупреди, че в България има риск от разпространението на дребна шарка заради непълния ваксинационен обхват. С първа доза са ваксинирани 91% от децата, а с втора много по-малко – 87%.
В същото време морбили се възражда в Обединеното кралство, където заболяването се смята за елиминирано през 2021 г. В периода между 15 и 21 януари 2024-а здравните власти установяват огнище на морбили в Уест Мидландс, а притесненията са, че заразата ще се разпространи бързо особено на местата с ниски нива на ваксинация. Както съобщават от Националната здравна служба на Великобритания над 3 400 000 деца под 16 години са изложени на риск да се разболеят от морбили и са реално незащитени. Всичко това налага сериозна мобилизация, за да бъдат ваксинирани всички нуждаещи се. Според информацията на здравните власти 85% от децата са ваксинирани и с двете дози.
За нужните действия
Усилията на здравните власти в страните от Европа да бъдат насочени към извършване на ваксинация и откриване бързо на огнищата, призовават от СЗО. От Здравната организация напомнят, че морбили засяга хората от всички възрасти, но най-потърпевши са децата. Два от всеки пет случая е на деца от 1 до 4 години. А един от пет заразени е на възрастни на и над 20 години.
>>>Морбили продължава да бъде нарастваща заплаха за децата, алармират от СЗО
Степента на ваксиниране спада сериозно в Европа през 2022 г. На пръв поглед разликата не е голяма – от 96% през 2019-а на 93% през пандемичната 2022-а за първа доза, а за втора от 92% на 91%. Това обаче е привидно, защото означава, че близо 2 000 000 деца не са ваксинирани.
За да се предотврати разпространението на силно заразната болест, 95% от децата във всички страни трябва да бъдат ваксинирани и с двете дози, казват от СЗО.
НОВИНАТА е свързана към
- Морбили (дребна шарка)
- Джел, Самодивски чемшир, Остролист, Остролистен джел, Илекс
- Дребно обичниче, Демир бозан
- Ваксина морбили паротит рубеола
- Хранене при морбили
- Национална програма за елиминация на морбили и рубеола 2019-2022 г. – същност и цели
- Д-р Велислава Петрова: Вирусът на морбили изтрива имунната памет на организма
- Защо не бива да подценяваме морбили
- Правителството одобри мерки в подкрепа на бежанците от Украйна
- Случаите на морбили в страната вече са 32
Коментари към Над 40 000 случая на морбили в Европа през 2023 г.